Літній пакет: чого чекати від нових газових переговорів України, РФ та Єврокомісії

12 березня 2015, 08:06

Ксенія Капустинська , Олексій Біловол

Експерти не розраховують на "епохальні" рішення в газовій суперечці

Трохи більше, ніж через тиждень, 20 березня, можуть відбутися чергові газові переговори між Україною, Росією та Єврокомісією (ЄК). Дату поки підтверджують не всі передбачувані учасники зустрічі, проте дія "зимового пакета" припиниться вже 1 квітня, тому терміни підтискають – якщо нові домовленості не будуть укладені, "Нафтогаз" і "Газпром" повернуться до кабального контракту 2009 року.

Реклама

За словами прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка, прийдешні тристоронні переговори повинні визначити умови "літнього пакету" – домовленостей про постачання російського газу в Україну в літній період. "Влітку ми повинні максимально заповнити газом наші сховища", – підкреслив Яценюк.

Ув'язнений в кінці жовтня "зимовий пакет" поки передбачає, що ціна російського газу визначається за формулою, закладеною в контракті "Нафтогазу" і "Газпрому" 2009 року, і яка залежить від світових цін на нафтопродукти, зі знижкою в $100 за тисячу кубометрів. У підсумку, ціни склали $378 і $329 за тисячу кубометрів газу в четвертому кварталі 2014 року і першому кварталі 2015-го відповідно. Цим документом також призупинено прописаний у контракті 2009 року дії принцип "бери або плати", але закріплено зобов'язання України вносити передоплату за майбутні поставки газу.

ПРО ЩО СУПЕРЕЧКА. На думку української сторони, ціна "літнього" газу повинна бути нижче $300, а в ідеалі ще й залежати від спотового ринку, як ціни для європейських споживачів. "Газпром", у свою чергу, не рветься настільки знижувати вартість палива для України. До того ж глава російської компанії Олексій Міллер наполягає, що "Нафтогаз" і так заборгував майже $2,5 млрд.

До того ж російському монополісту невигідно продавати газ малими порціями, а Київ дедалі сильніше знижує обсяги імпорту з РФ за рахунок збільшення закупівель реверсного газу і завдяки теплій погоді. "Оскільки дуже впало споживання, "Газпрому" важливо зафіксувати якісь обсяги для України", – зазначає енергетичний експерт, глава бюро комплексного аналізу та прогнозів Сергій Дяченко.

Також "Нафтогаз" і "Газпром" сперечаються про постачання "блакитного палива" на підконтрольні бойовикам території Донбасу.

Реклама

Російська сторона без узгодження з українською почала качати паливо через пункти пропуску "Платово" і "Прохорівка". Відправлений у Донбас газ записали на рахунок "Нафтогазу", який, у свою чергу, відмовляється платити за це паливо, адже його отриманням і розподілом зайнятися неможливо через зруйновану інфраструктуру.

w80qfl7s

Графіка: politiko.ua

"Українська компанія неодноразово повідомляла "Газпрому", що обсяги газу, які поставляються в Україну, не можуть бути прийняті і оформлені на газовимірювальних станціях (ГВС) "Платово" і "Прохорівка", тому що трубопроводи, що входять до ГТС України після цих вимірювальних станцій, знаходяться на території бойових дій і тимчасово не контролюються", – заявляв глава НАК Андрій Коболєв. Він також зазначав, що прокачування газу через ці станції може привести до аварійних ситуацій та техногенної катастрофи.

І хоча на тристоронній зустрічі 2 березня Україна і РФ домовилися винести це питання за рамки "зимового пакета", а Київ поки платить тільки за газ, який поставляється через узгоджені пункти прийому, при обговоренні "літнього пакета" проблема знову стане актуальною.

Реклама

Енергетичний експерт Валентин Землянський вважає:

Актуальною буде і тема участі Європи в заповненні українських сховищ газу.

"Можливо, на переговорах також виникне і питання про обсяги транзиту російського газу через українську ГТС. Розрахунки показують, що при нинішньому тарифі економічно обгрунтований обсяг транзиту – це 60 млрд кубометрів на рік, коли реально працює економіка, і 50 млрд кубометрів, при яких можна підтримувати діючі режими транзиту. Нижче вже не можна. А зараз коли обсяги тарифу підійшли до позначки в 60 млрд кубометрів – природно України ставить питання про підвищення тарифу", – додає Сергій Дяченко.

Точний же перелік тем, які будуть обговорюватися на тристоронній зустрічі, визначить єврокомісар.

ОЧІКУВАННЯ. У Москві заявляють про готовність "Газпрому" розглянути можливість надання Україні знижки. Але, на думку міністра енергетики РФ Олександра Новака, зробити це можна і без "пакетів" – виключно в рамках контракту-2009, згідно з яким Україна зобов'язана закуповувати певну кількість газу незалежно від своїх потреб ("бери і плати"). Крім того, Новак підкреслив, що за поставки газу на непідконтрольні влади території Донбасу "рано чи пізно доведеться заплатити".

Тому в Кабміні і "Нафтогазі" все ж сподіваються на досягнення нових тимчасових домовленостей. "Позитивів декілька: по-перше, вони (російська сторона – Ред.) готові обговорювати знижку, не тільки формулу, вони готові переглядати вартість транзиту, готові аналізувати додаткові умови оплати, готові все це робити під егідою ЄС", – перерахував можливі поступки "Газпрому" міністр енергетики України Володимир Демчишин. На його думку, формула для розрахунку транзиту газу через територію України вже не актуальна, тому її необхідно переглядати.

Реклама

В Єврокомісії розраховують, що Україна і РФ знайдуть вирішення питання поставок російського газу на окуповані бойовиками території.

"Я сподіваюся, що вони знайдуть рішення. Якщо ні, то ми завжди готові допомогти", – запевнив віце-президент ЄК Марош Шевчович.

Він зазначив, що ця проблема "технічно є дуже складною, тому що є різні труби, різні вимірювальні станції в різних місцях з обох сторін". "Нелегко встановити точні факти щодо конкретних поставок газу. Ми навіть направили європейських експортерів, але і для них дуже складно встановити конкретні й точні факти", – підкреслив Шевчович.

Експерти здебільшого не поділяють оптимізму влади. "Нічого епохального від переговорів не чекаю. Позиція України повинна бути наступною: Європа бере участь в якості товарного кредиту або як завгодно в заповненні українських ПСГ. Відповідно, ми обговорюємо ціну, за якою газ буде закуповуватися у "Газпрому" для проходження опалювального сезону. Адже, по суті, це заморожування оборотних коштів у досить великих обсягах – близько $3-4 млрд залежно від того, як домовляться за ціною і обсягами закачування. Природно, повинні домовитися і про те обсязі, який має бути закачаний. Думаю, мова повинна йти про 12 млрд кубометрів газу", – міркує Валентин Землянський.

"Якщо говорити про підсумки, я думаю, що врешті-решт ситуація прийде до того ж що і було – базова ціна мінус $100", – упевнений Сергій Дяченко.

"Звичайно, для України було б дуже вигідно, якби ми отримали європейський варіант контракту з прив'язкою до спотового ринку, але, швидше за все, не вдасться. І практично це призведе до того, що Україна мінімізує закупівлі в літній період, тому закачку почне пізно , ближче до опалювального сезону. Так що відтворимо ту ж ситуацію, що була минулого року", – вважає Сергій Дяченко.

Нагадаємо, після багаторазових провалів тристоронніх газових переговорів навесні 2014-го Росія з 16 червня перекрила поставки газу в Україну. "Нафтогаз" і "Газпром" в той же день подали один на одного в суд. Російська компанія зажадала виплати $4,5 млрд за поставлений газ, а українська – подала у відповідь позов на $6 млрд компенсації переплат з 2010 р. У жовтні "Нафтогаз" також додав до позову вимогу змінити ціну транспортування газу по території України за контрактом на транзит. Все літо й осінь минулого року Україна купувала газ тільки по реверсу.

Хто кому скільки винен, вирішить Стокгольмський арбітраж, однак вердикту ще доведеться почекати – усні слухання відбудуться не раніше лютого-березня 2016-го. До цього моменту поставки російського газу в Україну домовилися регулювати тимчасовими угодами, першим з яких і став діючий "зимовий пакет".

Всі подробиці в спецтемі Газові переговори

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти