Курс валют: чому Нацбанк заважає долару дешевшати

8 лютого 2018, 07:56

Олександра Романюк Олександра Романюк

Експерти вважають, що до березня долар не впаде нижче 27 грн

Як і прогнозували фінансові експерти, в лютому гривня почала зміцнюватися. Ще останнього тижня січня офіційний курс долара впевнено пішов на зниження, втративши з 25 по 31 січня 80 копійок і подолавши позначку в 28 грн в бік зниження. 1 лютого НБУ зафіксував ціну долара 27,84. Першого тижня лютого долар спробував було відвоювати пару копійок у гривні, але потім продовжив падіння ще швидшими темпами. Так, з 5 по 6 лютого долар втратив в ціні відразу 14 копійок, а з 6 по 7 лютого – аж 28 (до 27,46 грн). У середу, 7 лютого, міжбанківський ринок відкрився при курсі долара 27.15, тобто американська валюти за ніч втратила 31 копійку. А до обіду середньозважений курс знизився ще на 3 копійки – до 27,12 грн. Таким чином, долар відкотився до курсу двомісячної давності (таким він був 5-7 грудня 2017 року).

Реклама

Роздрібний курс долара опустився навіть нижче банківського. 7 лютого о більшості обмінників ціна покупки коливалася в основному в межах 27-27,2, а продажу – 27,3-27,5 грн. А деякі фінансові установи знижували курс покупки навіть до 26,5 грн.

Євро, "прив'язаний" до курсу долара, почав дешевшати одночасно з ним останнього тижня січня. Якщо на верхньому піку офіційний курс євро піднявся до 35,66 грн, то до 1 лютого він був уже 34,68 грн. А наприкінці першого тижня лютого втратив ще майже гривню (33,85).

На сьогодні євро ще не опустився до рівня минулого року. Таким же був курс європейської валюти 6 січня 2018 року. Але євро дешевшає навіть трохи швидше долара. Так, якщо долар з 25 січня до 7 лютого втратив в ціні 4,9%, то євро – 5,1%.

…Поки Нацбанк не вийшов на міжбанк

Долар напевно впав би набагато нижче, оскільки пропозиція американської валюти наразі набагато перевищує попит. Але в міжбанківські торги вирішив втрутитися Нацбанк. 6 та 7 лютого регулятор скуповував надлишок валюти, таким чином, не дозволивши гривні зміцнитися ще більше. 6 лютого НБУ купив 44 млн доларів, а 7-го – понад 110 млн доларів. Причому вже за курсом 27,09 грн..

Реклама

Чому Нацбанк не дозволяє долару дешевшати?

Олександр Охріменко

президент Українського аналітичного центру

Для економіки погано і коли триває занадто сильна девальвація, і коли занадто сильна ревальвація. Плавна зміна курсу завжди краще різких стрибків і паніки, що виникає через них. Краще для всіх: і для бізнесу, і для населення. Тому Нацбанк, очевидно, активно виходитиме на ринок і скуповуватиме надлишки. По-перше, тим самим збільшуючи золотовалютні резерви, а по-друге, утримуючи курс в планових рамках.

Економічний експерт Борис Кушнірук також вважає, що занадто сильно зміцнювати національну валюту не можна, це загрожує серйозними проблемами для економіки. І навіть таке різке зміцнення гривні, яке сталося в останні два тижні, може принести Україні серйозні проблеми в другій половині року:

Борис Кушнірук

економіст, експерт-аналітик
Реклама

У нас 2008 року була ситуація, коли до країни стрімко надходила іноземна валюта. Гривня досить істотно зміцнилася, доходи людей зростали. Але валюта до нас надходила не тому, що збільшувався експорт, – в Україні просто заводився спекулятивний капітал. На ці гроші купувалися облігації державної позики. Які при стабільному курсі долара приносили інвесторам 8-10% прибутку на рік, і навіть більше. Для західного ринку це дуже висока прибутковість. Тодішній прем'єр-міністр Юлія Тимошенко кричала, що Нацбанк повинен зміцнити гривню, щоб зменшити інфляцію. І Володимир Стельмах, який очолював Нацбанк, пішов на це. В результаті попит на імпорт ще більше збільшився, тому що імпорт подешевшав. І таким чином Україна тільки збільшила проблеми з дефіцитом торгового балансу. Нагадаю, за підсумками 2008 року він становив 18 млрд доларів.

Таке різке зміцнення гривні стало передумовою для подальшої дестабілізації курсу і обвалу української економіки, який ми спостерігали наприкінці 2008 і 2009 року. Це був результат хибної тактики занадто сильного зміцнення гривні по відношенню до долара. Щоб не допустити цього, потрібно було, навпаки, збити низькими відсотковими ставками зацікавленість іноземців заводити сюди спекулятивний капітал.

Останніми днями ми спостерігаємо ту ж саму помилку, яку допустили тоді. Підвищивши облікову ставку, Нацбанк жодним чином не знизить інфляцію, тому що вона носить зараз не монетарний характер, і НБУ не може на неї вплинути. Але він вже створив умови для припливу до України тимчасового, спекулятивного іноземного капіталу. Висока відсоткова ставка за українськими облігаціями (ОВДП), яка становить сьогодні 15-16%, створює додаткову, штучну пропозицію іноземної валюти. Але це не та валюта, яка заведена на довгострокове інвестування або та, яка з'являється в країні в зв'язку з ростом експорту. Це, повторюю, спекулятивні гроші, які влітку, перед осіннім традиційним подорожчанням долара почнуть виводити з України. І тоді Україна отримає ще більше проблем з утриманням курсу гривні. Тому що виводитимуться вже не тільки ті суми, які були витрачені на ОВДП, але й високі відсотки.

Долар до весни не дуже "схудне"

Олександр Охріменко прогнозує, що до березня долар не опуститься нижче 27 грн.

Реклама

Олександр Охріменко

президент Українського аналітичного центру

До кінця лютого гривня ще більше зміцниться. Приблизно до 27 грн на міжбанку. Може, до 26,9, але не нижче. Зараз, можна сказати, ситуація повернулася в нормальне русло. У січні була девальвація, зокрема тому, що Міністерство фінансів скуповувало валюту для погашення відсотків за зовнішніми боргами. Зараз поки виплачувати нічого не треба, і долари Мінфін не купує. Але зараз експортери продають валюту, і її кількість навіть надмірна. Тому НБУ викуповує надлишок валюти, щоб не допустити занадто різкої ревальвації. Тим самим Нацбанк стримує ревальвацію. Тому що, якби він не викуповував її зараз, курс долара опустився б до 25 грн, а може бути, і до 24 грн.

М'ясо впало в ціні. А інші товари дешевшатимуть?

Багато хто вже помітили, що ціни на м'ясо останнім часом серйозно знизилися. Навіть в дорогому Києві свинину зараз можна купити по 80 грн за кіло, хоча ще кілька тижнів тому вона коштувала близько 120 грн/кг. М'якоть яловичини зараз продається по 100, хоча була 130 грн і вище. Люди пов'язують таку зміну цін саме з падінням курсу долара.

Однак директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко вважає, що зниження цін на м'ясо поки не варто пов'язувати з ревальвацією гривні:

"Даних про торгівлю яловичиною у нас поки немає, але щодо свинини можу сказати, що падіння цін викликане зниженням попиту. В січні попит на свинину знижується традиційно. Минулого року в першому кварталі ціни на м'ясо також піднімалися повільно, а в другому і третьому – набагато швидше. Цього року теж в середині січня виробники свинини почали потроху знижувати ціну, а потім в різних регіонах пішли різні тенденції. Наприклад, за останній тиждень західні регіони трохи збільшили відпускну ціну, а в центральній і східній Україні сталося подальше її падіння ціни в опті. Така різноспрямована динаміка говорить про те, що ціна вже, в принципі, стабілізувалася".

Чи знизяться ціни в магазинах через зміцнення гривні? Олексій Дорошенко вважає, що деякі продукти подешевшають, але ближче до весни.

Олексій Дорошенко

директор Української асоціації постачальників торговельних мереж

Подешевшати можуть тільки продукті, які дуже швидко псуються: банани, цитрусові з невеликим терміном зберігання. Все інше, на превеликий жаль, навряд чи подешевшає. Тому що всі імпортери прив'язуються навіть не до конкретної цифри, а до динаміки курсу. Коли курс стабільний, сильного подорожчання не відбувається. А коли йде зростання, все закладають навіть вищі значення, ніж є на сьогоднішній момент. Так, сьогодні курс долара падає, але ніхто нічого переоцінювати найближчим часом не буде. А ось коли стане ясно, що все спокійно, долар стабільний хоча б протягом місяця, тоді ціни можуть дещо знизитися. Два тижні зниження курсу – недостатньо, щоб говорити про тенденції. Однак зміна цін станеться не скрізь, а лише там, де є можливість переоцінити продукцію. На ринках ми бачимо, що цінники іноді переписуються щотижня. Особливо коли долар зростає. А в торгових мережах ціни не змінюються так часто. По-перше, переоцінювати продукцію заборонено договорами з постачальниками. А по-друге, тому що часто переписувати цінники на десятки або навіть сотні позицій, залежно від асортименту, фізично неможливо. Тож в торгових мережах найближчим часом істотного зниження цін не станеться. Але з цих же причин під час зростання курсу долара в торговельних мережах не було такого сильного підвищення цін.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти