Курс долара у 2018 році: чи варто чекати різких стрибків

4 січня 2018, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

У передвиборний рік економічні фактори можуть відійти на задній план

На початку нового року ми за традицією намагаємося вгадати, що він нам принесе. І перш за все – в матеріальному плані. Адже, незважаючи на істотне підвищення соціальних стандартів у 2017 році, до економічного процвітання більшості українських сімей все ще далеко. А оскільки наше матеріальне благополуччя багато в чому залежить від курсу валют та інфляції, ми поцікавилися у експертів, як, на їхню думку, буде вести себе гривня в новому році.

Реклама

У передвиборний рік курс утримають в рамках

Більшість опитаних нами експертів сходяться на думці, що ніяких аномальних стрибків гривні в 2018 році не передбачається.

"Рік тому я прогнозував, що в 2017-му якихось дестабілізацій з курсом не буде, так і сталося. Ми, фактично, мали дуже незначне середньорічне зростання курсу долара до гривні. У 2018 році я також не очікую якихось великих проблем з курсом ", – говорить економічний експерт Борис Кушнірук.

"У Нацбанку працюють досить професійні люди. Думаю, при всіх складних обставинах вони зможуть забезпечити стабільність гривні. І до кінця року ми дійсно підійдемо при курсі 30 з невеликим за долар", – вважає економіст Олексій Дорошенко.

Реклама

Одним зі "стабілізуючих факторів", який не дозволить гривні вирватися далеко за межі курсу, закладеного в держбюджеті на 2018 рік, експерти називають наближення виборів.

"У нас президентські вибори заплановані на весну 2019 року, але передвиборча компанія почнеться фактично в 2018-му. І політики не зацікавлені, щоб протягом всього року відбувалася дестабілізація гривні. В першу чергу в стабільності зацікавлена чинна влада, тому я впевнений: вона буде робити все, щоб не було якихось коливань курсу і дестабілізацій ", – говорить Борис Кушнірук.

У той же час експерт-економіст Олексій Дорошенко звертає увагу на те, що в передвиборному 2018 році заплановано подальше підвищення соціальних стандартів, а це може призвести до підвищення інфляції.

"Наступний рік буде досить складний. Вже зараз у нас зробили" мінімалку "3700 грн (з 1 січня 2018 року), а далі обіцяють 4100 грн. Усі ці речі будуть досить серйозно впливати на інфляцію", – попереджає він.

Без сумнівів не обійтися

Припущення щодо стабільності, звичайно, не означають, що гривня весь рік протримається на одному і тому ж рівні, повільно дрейфуючи з нинішніх значень $ 1 / 27,7-29 грн до прогнозованих на кінець року $ 1/30 грн. По-перше, ніхто не відміняв сезонних коливань курсу. А по-друге, є цілий ряд незалежних від України причин, з якими теж доводиться рахуватися.

Реклама

Що стосується сезонних коливань, то вже багато років спостерігається приблизно одна і та ж циклічність. Після зимових свят курс долара падає. У квітні-травні – трохи підвищується. Влітку може знову просісти. А в кінці серпня – вересні – різко піти вгору. Потім курс знову знижується. І, нарешті, в грудні злітає вгору, утримуючись на такому рівні мінімум до середини січня.

У 2018 році ці тренди збережуться, попереджають експерти.

Так що перше "коливання" курсу – в сторону зміцнення гривні – може статися в кінці січня.

"У нас щороку, коли настають періоди щоквартальних або щорічних податкових платежів, гривня зміцнюється. Суб'єкти економіки, які відкладають повернення валюти в країну, чекаючи девальвації, або з інших міркувань, в ці періоди вимушено конвертують валюту в гривню. Відповідно, пропозиція на валютному ринку зростає, і це зміцнює гривню. Таке зміцнення має відбутися десь з другої половини січня – на початку лютого. Це період річних податкових виплат. Плюс в цей час спостерігається загальне уповільнення активності, відповідно, зниження попиту з боку імпортерів. Це стане позитивним трендом, в результаті якого гривня буде зміцнюватися ", – пояснює керівник економічних програм Інституту суспільно-економічних досліджень Ярослав Жалило.

Ще один сезонний фактор, який може знизити курс долара після всіх зимових свят, пов'язаний з аграрним сектором.

В тренді
Українська економіка зазнає втрат: в плюсі опинилася тільки одна з ключових галузей
Реклама

"Восени традиційно активізується експорт аграрної продукції, і валютна виручка за цю продукцію рано чи пізно повинна повернутися в країну. Повернення припаде саме на кінець зими – початок весни. Тим більше, це валюта, яка буде потрібна ще для початку весняно-польових робіт. Тому , я думаю, повинен бути такий серйозний період зміцнення гривні. Якщо не відбудуться якісь катаклізми, які зруйнують стабільність у всій економіці ", – прогнозує Ярослав Жалило.

А наступна хвиля нестабільності, за його прогнозами, припаде на початок літа. Але розміри цієї "хвилі" експерт поки не береться прогнозувати. "Це залежить від безлічі факторів. Від політики Нацбанку, ситуації на ринках", – говорить він.

Борис Кушнірук теж не береться називати конкретні цифри.

"В яких межах можуть відбуватися коливання, залежить від безлічі факторів і від того, який підхід буде у Нацбанку зі згладжування цих піків. Підхід може бути різним, а значить, різними можуть бути коливання курсу", – вважає експерт.

Говорячи про осінньо-зимові сезонні підвищення курсу долара і, відповідно, ослаблення гривні, Кушнірук вважає, що вони будуть і в 2018 році.

"У нас кожен рік одні й ті ж тренди в курсі гривні. Є два періоди, коли коливання курсу істотні. Перший – це, як правило, друга половина серпня і вересень. Другий – в грудні-січні", – говорить він.

Експерт-економіст Олексій Дорошенко каже ще про один вид піків, які теж трапляються щорічно, але ніяк не пов'язані з сезонністю.

"Піки бувають і в ті дні, коли ми, як правило, їх не очікуємо. Коли просто необхідно спекулятивно щось зробити. Наприклад, при Гонтаревій, яка пішла, піки підгадувалися під якісь моменти, коли потрібно було провести певні операції. В такі дні – так звані "ралі" – курс спеціально обрушували або, навпаки, зміцнювали, незалежно ні від чого. І ці дні якраз і були "золотими" для дуже багатьох. А країна не могла зрозуміти, що відбувається ", – розповідає Олексій Дорошенко.

Чим більший експорт – тим міцніша гривня

Серйозний вплив на курси валют у 2018 році буде надавати співвідношення імпорту та експорту, а також світові ціни на основні експортні товари України.

"З чим можуть виникнути проблеми, на що потрібно звертати увагу – в Україні повністю сировинна економіка. А це формує надзвичайну залежність від зовнішніх ринків. Як тільки ціни на сировину почнуть падати, гривня теж впаде. Ціни на нафту і на експортні товари також у певній мірі корелюються з гривнею. Якщо вони впадуть, це призведе до падіння курсу гривні. Але я не очікую якихось дестабілізуючих факторів по відношенню до цін на сировинні товари, в зв'язку з цим я не очікую якихось суттєвих проблем і з нашим експортом. Тобто надходження від експорту у нас будуть більш-менш стабільними ", – прогнозує Борис Кушнірук.

А ось Олексій Дорошенко вважає, що негативне сальдо зовнішньої торгівлі може зіграти на ослаблення гривні.

"Ми з кожним роком все більше диверсифікуємо свої зовнішні продажі. Україна практично подолала залежність від Російської Федерації. І кожен рік, кожен квартал і навіть кожен місяць все більше продаємо товари в різні країни світу. Як наслідок – ми все менше залежимо від кон'юнктури кожної конкретної країни. Наша валютна виручка стає все більш стабільною і, відповідно, більш прогнозованою. І це позитивний фактор. Однак є і негативний. У нас досі негативне сальдо зовнішньої торгівлі. Так, в наступному році ми будемо більше продавати за кордон. Але в той же час я прогнозую, що у нас дуже серйозно буде наростати і частка імпорту. Особливо в стратегічному секторі. Тому у нас, з одного боку, валютна виручка буде зростати, а з іншого боку – вона буде вимиватися за рахунок імпорту, і платіжний баланс буде погіршуватися ", – говорить Олексій Дорошенко.

Однак він теж називає курс, закладений у держбюджет на 2018 рік, реалістичним. За умови, що в Україну будуть приходити іноземні інвестиції і кредити.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти