Купити струм в "магазині": як працює ринок електроенергії

2 вересня 2018 7:02

Алевтина Нагорна , Віталій Литвин , Віталій Поляков

Постачальники будуть боротися за споживача – в 2019 році в Україні запрацює новий енергоринок

Минулого тижняНацкомісіяз регулюванняенергетикитакомунальнихпослуг(НКРЕКУ) запустила масштабну реформу на ринку електроэнергії в країні. Завдякиційреформікоженспоживачматимеможливістьсамостійновибиратипостачальникаелектроенергії."Сегодня"дізналася,якцепрацюєвЄвропі.

Реклама

Німці,якіжителібагатьохіншихкраїнЄвросоюзу,націнуелектроенергіїможутьвпливати.СтефанНіммесгерн,жительневеликогонімецькогомістечкаМюнзінг,розповів"Сегодня",скількивінвитрачаєелектрикинасвоєгосподарство-великийбудинок,басейн,електроплиту.

"395єврощомісяця.Алецетому,щоуменедоситьвеликийбудинок.ЗSPAібасейном-щобцимкористуватися,відповідно,споживаємобагатоелектроенергії.Длядомогосподарствтипових,маленьких,такби мовити,рахункизасвітлозазвичайдосягають120євромаксимум",-говоритьСтефан.

Всезалежитьвідпостачальникаелектроенергії.Хочете-підтримуйтеекологічночистоговиробника,відповідно,платітьбільше.Ахочетеплатитименше-вибираєте струм відатомнихелектростанцій.Все-черезлібералізованийринокелектроенергії.ВЄСзаспоживачаборютьсяпостачальники.ТількивНімеччиніїх-кількадесятків.

"Миможемовибиратибудь-якого,хтонамподобається,-цедужелегкозробити.Визаходитенаспеціальнуінтернет-платформу.Тамвасзапитують,скількиелектроенергіївампотрібноврік,скількикіловатспоживаєте.Визаповнюєтеформи,іпотімвамвидаютьваріанти.Аколивиміняєтепостачальника,воницебачать,і перше,щонадаютьвам,щобвивибралисамеїх,-цезнижки.Можебути20%,можебути10%,буваєі30%-увсіхпо-різному.Виклікаєте,міняєтепровайдера,адалівонисамізавасвсероблять",-пояснюєСтефанНіммесгерн.

У нас

ВУкраїніреформуваннятількипочинається.

"НКРЕКУпідтрималапостановущодо реформуванняринкуелектричноїенергії.Ітакимчиномця постановапосуті скасовує так звану формулу "Роттердам плюс"зпершого липня2019року",-розповідаєВолодимирОмельченко,директоренергетичнихпрограмУкраїнськогоцентруекономічнихіполітичнихдослідженьім.Разумкова.

Ця формула виконувала функцію стримування зростання вартості електроенергії. Зараз ця формула припиняє роль перехідного фактора, який готував енергоринок до ринкових умов. Протягом двох років у населення була можливість отримувати низькі ціни на електроенергію. Щорічно, в загальному, економія становила 40 млрд грн. Для порівняння, зараз кіловат-годину електроенергії в Україні коштує 1,28 грн. Тоді як в сусідній Румунії – 4,39 грн, в Польщі – 4,63. Українці платять за електроенергію в 3,5 рази менше, ніж жителі сусідніх країн ЄС. Все тому, що в Європі суворо стежать за виконанням вимог модернізації обладнання. В ринкових умовах у виробників електроенергії в Україні теж будуть такі зобов'язання.

Реклама

Реформаринкуелектроенергіїназріваладавно.Вільнийринокелектрикимав запрацюватищеу 2015 році.Алевійськовіподіїнасходікраїнизмінилиціплани.Протевсяекспертне середовищеодноголосна:реформаповиннабути.Незважаючинаопірдеякихполітиків.

"НКРЕКУєголовниммотором,посуті,реформиринкуелектричноїенергії.Ітірішення,яківонаприймає,фактичнобулипідтриманіекспертною спільнотою.Яне побачивжодногоексперта,якийбизаперечувавреформуринкуелектроенергії",-говоритьВолодимирОмельченко.

ЙогопідтримуєекспертенергоринкуДмитроМарунич:

"Взаконічіткопрописанімеханізмйогореалізаціїіте, щоз1 липня наступногорокумає запрацювативільнийринок.Це нетривожнийфакт,алеякщоцьогоне станеться,тобудуть,звичайно,великіпроблеми".

Заразвідповіднезаконодавствомаксимальнонаближенедо європейських норм.ВЄСпозитивнозустрілиукраїнськізміни.

"Відкритийринокдопоможетакожмодернізуватиобладнання,ацеважливодляенергетичногосектора.Не може нецікавитицеіполітиків.Українадійснодоклала величезних зусиль,іявважаю,щоЄвропейськийсоюзтребаінформуватипронихбільше.Миповиннівжепочинатиреальнеглибокеспівробітництво,вонопотрібноне тількиУкраїні,алеіЄвропейськомусоюзудляенергетичноїбезпеки",-говоритьдепутатЄвропарламентуМіхал Боні.

Заразпротивникиреформилякаютьспоживачівподорожчаннямелектроенергії.Аленаціональнийрегуляторзаспокоює.

"Цейтоварспоживачможекупити,якми,наприклад,будь-якіпобутовітоваривбудь-якомумагазині.Рольцихмагазинівбудутьвиконуватитіпостачальники,яківжесьогодніотримуютьліцензії,івартістьтоварубудерегулюватисянацьомуконкурентномуринкуякраззавдякиконкуренціїцихпостачальників.Хтозможезапропонуватиспоживачевібільшнизькуціну-до тогоіпідеспоживач",-заявляєОксанаКривенко,головаНКРЕКУ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

"Новийринокелектричноїенергіїполягаєвтому,щоцінабудерегулюватисяпопитоміпропозицією.На відмінувідтого,щозаразцінифактичнона90%встановлюєНКРЕКУадміністративнимшляхом",-говоритьВолодимирОмельченко.

Отже,споживачбезпосередньозможеукладатидоговірзпостачальникомелектроенергії,апостачальник-битисязапокупця.Яківзвичайномумагазині.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти