Хто не отримає пенсію в Україні після реформи: відповіді на головні запитання

14 серпня 2017, 07:03

Олександр Литвин

Уряд пропонує посилити вимоги для отримання пенсії в 60 років, однак всі українці, як і зараз, зможуть отримати пенсію за віком з 15 роками стажу

Уже восени в Україні розглянуть у другому читанні і в цілому урядовий проект пенсійної реформи. Документ передбачає цілу низку нововведень як для чинних, так і для майбутніх пенсіонерів. Вводиться "осучаснення" (5,6 мільйона пенсій перерахують, в результаті вони зростуть від 200 до більш ніж 1000 гривень), посилюються правила розрахунку стажу. Крім того, вводиться так званий "ефективний пенсійний вік" – частина українців вийде на пенсію в 63 або 65 років. Сайт "Сегодня" зібрав відповіді на головні запитання про пенсійну реформу в Україні.

Якщо у мене немає 35 років стажу, я взагалі не отримаю пенсію?

Реклама

Ні, отримаєте. Щоб заробити пенсію, досить мати 15 років стажу. Різниця тільки в тому, що зараз українці з 15 роками стажу виходять на пенсію в 60 років, а 2028-го, якщо реформу приймуть, виходитимуть на заслужений відпочинок в 65 років.

Мінімальна вимога для отримання пенсії в 65 років не змінюється, його закріпили на рівні 15 років. А ось вимоги для пенсії в 63 і 60 років зростатимуть 10 років, збільшуючись з кожним роком на 12 місяців. Так, наступного року в 60 років отримати свою пенсію зможуть українці з 25 роками стажу, а до 2028-го потрібно відпрацювати як мінімум 35 років.

Детальніше про те, як змінюватмуться вимоги до стажу, можна дізнатися, ознайомившись з інфографікою.

png_94_01

Кажуть, що стаж дозволить заробити тільки на мінімальну пенсію. Це так?

Реклама

Це не так. Розмір пенсії визначатиметься індивідуально, і рахуватиметься за формулою. При цьому в законі вже зараз є норма – розмір пенсії за віком не може бути нижчим за прожитковий мінімум для непрацездатного. Саме цю суму (зараз 1312 гривень) і називають мінімальною пенсією. Якщо виявиться, що розмір пенсії, обчисленою за формулою, нижче 1312 гривень, за рахунок Пенсійного фонду її "дотягнуть" до мінімалки.

Пенсія обчислюється за формулою: середню зарплату за три минулих роки помножити на співвідношення власної зарплати до середньої по країні, помножити на стаж і на 1,35% зараз або 1% після реформи. Сайт "Сегодня" розробив калькулятор, який дозволяє розрахувати розмір пенсії за актуальними наразі показниками.

Пенсійний калькулятор:
Скільки років стажу Ви встигнете напрацювати:
Розмір зарплати на даний момент:
Результат: -

Щоправда, варто враховувати, що якщо ви маєте менше 15 років стажу, пенсія вам взагалі не передбачена, а якщо не встигнете заробити необхідний стаж, то на пенсію вийдете пізніше. Наприклад, через п'ять років "вчасно" на заслужений відпочинок вийдуть українці з 30 роками стажу. Якщо у вас буде тільки 25 років стажу, пенсію можна буде отримати тільки в 63 роки.

Якщо я можу вийти на пенсію в 65 років, а очікувана тривалість життя в Україні всього 72 роки, виходить, я буду на пенсії всього сім років?

Дійсно, за останніми даними ВООЗ очікувана тривалість життя в Україні (і чоловіки і жінки) – 72 роки. При цьому жінки в середньому живуть на п'ять-сім років довше за чоловіків. Однак, до пенсійної системи ці цифри не мають ніякого відношення.

Реклама

Справа в тому, що очікувана тривалість життя враховує смертність в будь-якому віці, в тому числі в ранньому дитинстві. Щоб приблизно розуміти, скільки українці живуть на пенсії, потрібно використовувати дані про тривалість життя після 60 років. Так ось, українці, які доживають до пенсійного віку (60 років), в середньому живуть ще 18 років.

В українця, який вийшов на пенсію в 65, є всі шанси прожити на заслуженому відпочинку в середньому 13 років. Порівняно з країнами західної Європи, це небагато. Однак, як кажуть демографи, біологічно українці нічим не відрізняються від німців чи французів. Якщо займатися фізкультурою, вчасно проходити медичні огляди і правильно харчуватися, на пенсії можна прожити не 18, а 30 років.

І вбивають українців насамперед не військові дії на Донбасі і шкідливі умова праці, а недбале ставлення до свого здоров'я. За статистикою, чоловік в країні ЄС в середньому проживе на 13 років довше українця. "Це дуже багато. Потрібно мати на увазі, що на біологію накладаються несприятливі соціально-економічні чинники, які або характерні для чоловіків, або більше на них впливають", – пояснює заввідділом досліджень демографічних процесів та демографічної політики Ірина Курило.

А ті, у кого немає і 15 років стажу, повинні працювати все життя?

Ні. Пенсія таким українцям не покладена, а ось соціальну допомогу від держави вони отримати можуть. Зараз приблизно 100 тисяч українців пенсійного віку пенсію не отримують. Щоправда, відповідно до закону "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію", розмір такої допомоги – всього 30% від прожиткового мінімуму для непрацездатних.

Як розповіла експерт в сфері пенсійного забезпечення, кандидат економічних наук Лідія Ткаченко, якщо загальний дохід українця старше 60 років менше за мінімальну пенсію, він має право звернутися до органів соціального захисту та, крім соціальної допомоги, отримати доплату до рівня прожиткового мінімуму.

А який стаж враховуватимуть? Навчання у ВНЗ теж враховується?

Реклама

Йдеться тільки про страховий стаж, тобто про період, коли українці працювали і сплачували внески до Пенсійного фонду. Навчання в університеті не зараховується до стажу ще з 2004 року. Також до страхового стажу не відноситься декрет, служба в армії.

Таким чином, українець після закінчення навчального закладу повинен працювати практично безперервно. Експерти впевнені: вимога в 35 років стажу цілком відповідає міжнародній практиці. Максимальна вимога в країнах ЄС – 40 років стажу.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти