Криза-2019: чи настане вона в Україні, вирішиться найближчими місяцями

1 червня 2018, 08:02

Олександра Романюк Олександра Романюк

Експерти лякають, що порівняно з новою кризою попередні дві здадуться "квіточками"

Аналіз макроекономічних ризиків, який провела група економістів незалежної аналітичної платформи "Vox Ukraine" та "Київської школи економіки", показав, що Україна стоїть на порозі серйозних економічних проблем. Про це йшлося на прес-брифінгу, присвяченому презентації результатів дослідження.

"Хтось може подумати: чому ми зараз взагалі говоримо про якісь ризики? Економіка зростає, курс стабільний, інфляція почала знижуватися. Але якщо подивитися трошки вперед – нинішня стабільність дуже хитка. Українська економіка дуже залежить від зовнішньої кон'юнктури, а саме від світових цін на основні товари: на нафту, газ, сталь, зерно. Останніми роками динаміка цих цін була сприятлива, але вже є не дуже приємні сигнали. Ціни на нафту і газ останнім часом зростають, а на сталь – почали знижуватися останніми тижнями І на тлі цієї загальної вразливості економіки перед нами стоїть серйозна проблема виплати зовнішнього боргу державного сектору", – описує ситуацію Олена Білан, головний економіст компанії "Dragon Capital".

2018 рік – затишшя перед кризою?

Реклама

Нинішній рік економісти не вважають критичним в плані виплат. А ось в наступні три роки боргове навантаження стане непосильним для України, і власними силами впоратися не вдасться.

"Починаючи з 2019-го, три роки поспіль, виплати становлять понад 6 млрд доларів на рік. 2018-2019-го Україні необхідно виплатити близько 10 млрд доларів. Такі виплати створюють істотне навантаження на економіку навіть у стабільній ситуації, а у нас вони ще накладаються на політичний цикл – вибори. Для того, щоб пройти період великих виплат, нам потрібно продовжувати залучати зовнішнє фінансування в дуже великих обсягах. Але програма МВФ фактично заморожена, а залучати фінансування інших інвесторів під час виборів – дуже і дуже складно. Через політичну невизначеність в країні вони не готові давати гроші, принаймні в великих обсягах і під прийнятні відсотки", – говорить Олена Білан.

Експерт підкреслює, що більше половини майбутніх виплат – це "офіційні" кредити МВФ, ЄС і США, за якими не можна оголосити дефолт. А близько 2/3 суми потрібно віддати саме з бюджету, який не має таких запасів.

"За нашими оцінками, без зовнішніх позик уряд навіть не матиме можливості зробити ці виплати нинішнього року – близько 2 млрд доларів з бюджету", – говорить вона.

Врятувати ситуацію може тільки продовження співпраці з МВФ. Але часу на виконання умов кредиту залишилося дуже мало.

Реклама

"Нинішня програма закінчується в березні 2019 року. Але гроші в уряду закінчаться ще раніше. Так що, з урахуванням процедурних питань, у нас є тільки кілька місяців для того, щоб встигнути отримати наступний транш від МВФ. Якщо це станеться, буде фінансування і від ЄС, і від Світового банку, з'явиться можливість залучати єврооблігації на зовнішніх ринках. Тому що зараз основні кредитори ставлять умову: відновити співпрацю з МВФ", – нагадує Олена Білан.

"Індекс моніторингу реформ" ліг на дно

Висновки експертів базуються в тому числі на значеннях "індексу моніторингу реформ" – iMoRe, який розробили і застосовують з 2015 року експерти "Vox Ukraine". Це аналітичний інструмент, який дає кількісну оцінку прогресу економічних реформ в Україні і базується на думці українських і міжнародних експертів. При можливих значеннях від -5 до 5 цей індекс з 7 по 20 травня становив всього 0,3.

"Середнє значення iMoRe за квітень-травень впало до 0,5. Якщо ситуація не поліпшиться в червні – це буде найгірший квартал за всю історію індексу", – попереджають економісти.

Експерти-економісти попереджають: величезні боргові платежі, можливі макроекономічні та валютні кризи вимагають термінових дій. Інакше уряд не зможе виконати свої зобов'язання, причому не тільки за зовнішніми боргами, а й за внутрішніми соціальними платежами. Якщо ж ці ризики вдасться попередити, Україна має всі шанси пройти складний період без серйозних проблем і навіть домогтися прискорення економічного зростання.

Галопуюча інфляція 2019 року може стати реальністю

Економіст Юрій Городниченко, асоційований професор Каліфорнійського університету в Берклі, назвав три сценарії можливого розвитку подій.

Реклама

"Перший, оптимістичний сценарій, – це "дружба" з МВФ, що триває, і сприятливі ціни на світових ринках. В цьому випадку наступні кілька років наша економіка зростатиме, і немає жодних проблем. Середній сценарій: ми не домовляємося з МВФ, але ціни на стратегічні товари залишаються високими. В такому випадку у нас буде дуже складний графік виплат за зовнішніми боргами, але, в принципі, ми могли б виплатити борги. Хоча довелося б багато чим пожертвувати, урізати програми на освіту, медицину, оборону. Це, звісно, не мине безслідно, але не буде смертельно. І третій, песимістичний сценарій – коли світові ціни будуть не на нашу користь (наприклад, впадуть ціни на сталь) і у нас не буде доступу до кредитів від МВФ та інших зарубіжних джерел. В такому випадку почнеться новий виток девальвації гривні. Банківська система, яка тільки відновлюється після кризи 2013-2015 років, знову зануриться в глибоку кризу. Зупиниться економіка, ВВП знову впаде на 10-15%", – говорить Юрій Городниченкоо.

"Якщо ми не заплатимо, якщо буде дефолт, настане ситуація зубожіння. Паніка, девальвація, втрата довіри інвесторів. Це вплине на ціни, на політичну ситуацію. Росія активізується і спробує завести сюди свої інтереси. Можливо, запропонує гроші в критичний момент. А коли у нас буде галопуюча інфляція кожен день і не буде чим платити, то ми погодимося не тільки на антикорупційний суд, але на все, що завгодно. Тільки платитимемо вже більше. Тому що у МВФ ми беремо під 3% річних, а у інших кредиторів зможемо взяти мінімум під 10%. Ці 8% різниці з 3 мільярдів – це 240 млн доларів на рік. Тобто в наступні 5 років ми будемо виплачувати на 240 млн доларів більше, ніж могли б. І в підсумку переплатимо понад мільярд доларів. Ми вже сьогодні платимо більше за те, що не хочемо виконувати умови. Спочатку за кредитом від МВФ у нас було 2%, а стало 7. Різниця в 5% від 3 млрд, які Мінфін взяв у вересні, – це 150 млн доларів зайвих виплат щороку!" – підрахував почесний президент "Київської школи економіки" Тимофій Милованов.

Щодо шансів розрахувати на "середній" сценарій Юрій Городниченко відповів так:

"Глобальна економіка розширювалася останні 8 років. Але цей процес не може бути нескінченним. Цей період і так найтриваліший в історії. А значить, найпізніше через рік-два почнеться рецесія. Може, навіть раніше. Аналіз деяких ринків вже показує, що рецесія може початися найближчим часом", – прогнозує економіст.

А значить, залишаються тільки два можливих сценарії. Який з них найреальніший – стане ясно в найближчі кілька місяців. Або Україна домовиться про новий транш з МВФ (а значить, зростуть шанси отримати гроші і від інших кредиторів), або закінчиться термін, коли ми могли б встигнути це зробити.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти