Коронавірус і економіка: Україну чекає осіння перевірка на міцність

31 серпня 2020, 07:07

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти кажуть, що хворих побільшає, але жорсткого карантину не очікують

Україна все більше відчуває наслідки епідемії коронавірусуі введеного в зв'язку з цим карантину – за даними Держслужби статистики, падіння ВВП країни в другому кварталі склало 9,9%порівняно з першим кварталом і 11,4% порівняно з другим кварталом 2019 року.

Реклама

Але в багатьох країнах світу, в тому числі в Європі, падіння ВВП через епідемію виявилося ще більшим. Чому так сталося і чого чекати далі, розібрався сайт "Сьогодні".

По кому коронавірус вдарив найболючіше

Зі статистичних даних, опублікованих Eurostat (статистична служба Європейського Союзу), видно, що ВВП ЄС (28 країн) у другому кварталі 2020 року впав на 11,9% порівняно з першим кварталом і на 14,4% порівняно з другим кварталом минулого року. Це рекордні цифри починаючи з 1995 року, коли Eurostat почав публікувати свої статдані. Економіка єврозони повернулася до стану 2005 року.

Найбільше знизився за другий квартал ВВП Іспанії (-18,5% до першого кварталу). Іспанська економіка відкотилася на рівень 2002 року. ВВП Франції зменшився на 13,8% порівняно з першим кварталом (на 19% рік до року), це рівень 1999 року. Економіка Італії скоротилася на 12,4% щодо попереднього кварталу (17,3% рік до року). Востаннє на такому рівні ВВП країни перебував на початку 1990-х років. ВВП Великобританії в другому кварталі 2020 року впав на 20,4% порівняно з першим кварталом, це рівень 1979 року. Економіка Німеччини постраждала менше, на 10,1% – рівень 2011 року.

Серед світових економічних лідерів абсолютний рекорд належить Японії – в річному обчисленні падіння ВВП склало 27,2%, у другому кварталі – 7,8%. У США ВВП у другому кварталі впав на 9,5% до попереднього кварталу, повідомило Міністерство торгівлі США. Так що Україна на рівні цих цифр навіть не досягла падіння 2015 року.

Реклама

Читайте також: Буде сильне падіння: прогнози для української економіки погіршилися

Чому у них падіння більше

Нагадаємо: макроекономіка визначає ВВП як ринкову вартість усіх вироблених в країні за рік кінцевих (призначених для безпосереднього вживання всередині країни) товарів і послуг протягом року. Тобто кожен з нас, відрахувавши до держбюджету податки зі своєї зарплати, купивши щось в магазині або проїхавши в транспорті, автоматично вносить вклад в збільшення ВВП. І навпаки – зменшення зарплат, зниження витрат на покупки і поїздки автоматично роблять ВВП менше.

Щоб зрозуміти, чому в більш розвинених країнах ВВП впав більше, ніж у нас, згадаємо, по яких галузях економіки вдарило введення протиепідемічних заходів.

За словами члена Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, найбільше в світі і у нас постраждали галузі, пов'язані з наданням послуг.

"Зараз в Європі багато країн, особливо південні, багато в чому живуть за рахунок туризму і готельно-курортного сервісу, – говорить Олег Пендзин. – Очевидно, що закриті через карантин торгові центри, курорти, ресторани, готелі і так далі завдали серйозного удару по економіці таких держав, як Італія, Іспанія, Франція і ще низки країн ".

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко додав, що японська економіка постраждала так сильно насамперед через падіння імпорту.

"У другому кварталі, коли був введений жорсткий карантин, численні торгові центри країни спорожніли, а попит на автомобілі та інші експортні високотехнологічні товари з високою доданою вартістю обвалився через пандемію коронавірусу, – аналізує Олександр Охріменко. – Тому такі країни-експортери сировини та іншої продукції з низькою доданою вартістю, як Україна, постраждали менше. Бо експорт зерна і готової їжі знизився незначно. В основному у нас втратив і продовжує втрачати позиції готельно-ресторанний бізнес. Його внесок у ВВП невеликий, до 2%, але там зайнято багато людей, близько мільйона осіб, які втратили роботу або працюють неповний день. У соціальному плані це дуже відчутно, це 2,5 млн сімей, більше 15% від усієї кількості домогосподарств".

Реклама

Глава Секретаріату ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський додав, що серйозних втрат зазнала світова транспортна галузь, насамперед авіація, адже міжконтинентальне авіасполучення скоротилося в рази.

Чого чекати восени у світі

Поки прогнози невтішні. Експерти прогнозують зниження попиту на інвестиції через погіршення прибутку компаній і ризик поширення коронавірусу.

"Є шанс, що економічна активність може зупинитися, якщо провідні країни знову введуть карантинні заходи, адже фактично в Європі почалася друга хвиля коронавірусу", – говорить Олег Пендзин.

Поки економіка єврозони дійсно відновлюється дуже повільно. Так, в першому півріччі число безробітних в ЄС збільшилося на 4,9 млн людей. Абсолютна більшість скорочень припала на другий квартал, коли були прийняті найжорсткіші заходи щодо стримування поширення коронавірусу.

Європейський центральний банк прогнозує подальше зростання безробіття. Наймасштабніші скорочення робочих місць плануються в авіакомпаніях. Lufthansa має намір скоротити 22 000 штатних співробітників. Компанії, що працюють у сфері дозвілля і відпочинку Німеччини, очікують продовження обмежувальних заходів до травня 2021 року. За прогнозами Міжнародної асоціації автовиробників, нинішній рік може стати найгіршим за останні 30 років для німецького автопрому – ключової галузі економіки Німеччини.

Air France-KLM планує тисячні скорочення, щоб отримати державну допомогу. Французька компанія страхування від безробіття Unédic прогнозує, що кількість безробітних в країні до кінця року зросте на 900 000, це майже вдвічі.

Реклама

При цьому наші експерти відзначають, що незважаючи на таке значне падіння в економіці, рядовий житель Європи і США втратив набагато менше, ніж пересічний українець.

"У них була масштабна підтримка бізнесу, безвідсоткові кредити, – говорить Олег Пендзин. – В ЄС 1,7 трлн євро, у США 3 трлн доларів були вкинуті в економіку, інакше падіння було б ще вагомішим. Фактично це емісія, але країни з твердою валютою можуть собі це дозволити для рефінансування комбанків. Україна такої можливості позбавлена, наш бізнес виживає як може. Вже добре, що наша влада карантин пом'якшила, дала можливість працювати і заробляти. Головна проблема в тому, що ніхто не може дати прогноз, як буде далі змінюватися рівень захворюваності коронавірусом. Зараз в Європі зростає кількість хворих, а значить, ризики продовження регресу посилюються".

Що чекає восени Україну

Пендзин каже, що ми побачимо в другому півріччі подальше падіння економіки.

"Найгірше ще попереду. Зараз введено адаптивний карантин, але місцеві громади не поспішають посилювати його навіть із зростанням захворювання. Щоб з падіння в 11,4% вийти на поточний рік хоча б на 6%, необхідно, щоб економіка в третьому і четвертому кварталі зростала. Поки не бачу підстав для цього. І вірус тут ні при чому. Зараз низький попит на наш експорт, немає допомоги держави малому і середньому бізнесу".

Олександр Охріменко радикальний: карантин треба скасовувати, адже його все одно погано дотримуються.

"Люди з симптомами вірусу ходять на роботу, маски не носять, звідси щоденне стрімке зростання захворюваності. Але в 2019 році у нас перехворіло на грип 1,2 млн людей, померло від грипу і його ускладнень 24 тис. людей. Зараз хворих коронавірусом 95 тис. людей, померлих 2100 людей – на порядок менше. При нинішньому рівні обмежень за кількістю посадкових місць робота ресторанів і кафе нерентабельна. Тому все залежить тільки від свідомості самих українців: відчув нездужання – йди на лікарняний, а не йди на роботу або в ресторан. Інакше економіка України продовжить падіння. У третьому кварталі воно сповільниться, але все одно буде близько 5%".

Андрій Забловський каже, що дані Держстатистики не враховують падіння тіньової економіки в Україні, яка становить близько 25% від офіційного рівня ВВП. З її урахуванням реальний рівень зниження доходів українців може виявитися навіть більшим, ніж в Європі.

"Побічно оцінити її реальне падіння можна за рівнем споживання електроенергії, адже тіньовики теж її використовують, – зазначив Андрій Забловський. – В середині другого кварталу електроенергії в Україні було спожито менше на 12%, зараз майже стільки ж, скільки і півроку тому. Тобто, незважаючи на погіршення епідеміологічної ситуації, економіка України дійсно відновлюється. Третій квартал однозначно буде кращим за другий. Головне – знизити контакти між людьми, цьому може допомогти цифрова економіка. Маються на увазі безконтактні платежі, віддалена робота, дистанційне навчання, популяризація віртуального екскурсійного туризму".

Але повернення до жорсткого карантину і у нас, і в Європі навряд чи буде. Експерти кажуть, що повна заборона більш згубна для економіки, ніж її робота навіть в умовах недостатнього дотримання карантину.

Виявляється, на карантині можна не тільки втратити, але й заробити, якщо підійти до цього креативно. Детальніше дивіться в сюжеті:

Всі подробиці в спецтемі Коронавірус

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти