Коронакриза перекроює світову економіку: що зміниться в Україні

25 серпня 2020, 10:06

Ксенія Капустинська , Олександра Романюк

Наша країна при нових глобальних умовах може опинитися серед лідерів

Коронакриза, яка вже вдарила по ВВП України, поки що не наближається до завершення. Але вже помітно, які уроки ця криза може надати нашій країні, говорять опитані сайтом "Сьогодні" експерти.

"Найбільший урок, який ми могли б винести з цієї кризи, – це розуміння, що світова політико-економічна парадигма дуже змінилася. Причому вона змінилася не просто в плані технологічного укладу, глобальних ланцюжків створення додаткової вартості тощо. Провідні світові економісти зараз говорять про те, що капіталізм у тому вигляді, в якому він зараз існує, підійшов до своєї інституційної кризи. Світова економіка переходить до формату посткапіталізму, в якому вирішуватимуться, зокрема, проблеми нерівності, диспропорцій. Тобто світ іде від систем, які нам нав'язувалися останні 20 років в рамках неоліберального дискурсу, і переходить до систем, які у нас були і ще збереглися", – говорить економічний експерт Олексій Кущ.

Реклама

На його думку, першими галузями, на яких позначаться такі зміни, стануть медицина та освіта.

"В Америці зараз говорять про перехід до мобілізаційної медичної системи, яка може лікувати велику кількість людей. Це те, що було у нас. Така медицина в Китаї, що допомогло їм швидко впоратися з пандемією. З огляду на те, що біологічна загроза, як кажуть, буде актуальною в найближчі 40-50 років, – це дуже важливий формат. Те ж стосується освітньої системи: вузька спеціалізація і комерціалізація освіти вже не працюють. Ми переходимо до періоду розмитих економічних циклів, коли через кілька років може зникнути низка професій, які важливі зараз. Зростатиме важливість системи освіти загального доступу, яка фінансується державою, і зростатиме важливість універсальної освіти. Все це було і ще не зовсім зруйновано у нас. І зараз виходить, що всі вже йдуть з ярмарку (причому не просто йдуть, а мчать), а ми досі йдемо на ярмарок. Якщо ми вчасно побачимо цей процес і розвернемося на 180 градусів, ми опинимося попереду всіх. А якщо ні – зустрічний натовп нас просто знесе", – резюмує експерт.

Читайте також: У Раді визнали, що Україна "попереду планети всієї" за темпами падіння ВВП

Про зміни в системі освіти говорить і засновник Школи універсального журналіста, секретар Національної спілки журналістів України Віталій Голубєв.

"Нинішня криза одномоментно легітимізувала для десятків мільйонів таке явище, як дистанційна освіта. "Точка неповернення" у вигляді недовіри до подібної форми навчання, яка існувала роками, пройдена миттєво і безповоротно. Це великий плюс і для самих учнів, і для розвитку ринку. Можна і необхідно сперечатися про якість та ефективность тієї чи іншої форми дистанційного навчання, про доцільність її у різних вікових категоріях, але потяг, як то кажуть, пішов", – вважає Віталій Голубєв.

Читайте також: У Раді визнали, що Україна "попереду планети всієї" за темпами падіння ВВП

Реклама

Ще однією з позитивних змін, яка, можна сказати, вже відбулася безповоротно, експерти називають активний перехід України в онлайн.

"Абсолютно всі почали впроваджувати у свій бізнес і в приватне життя процеси автоматизації та діджиталізації. Навіть пенсіонери навчилися оплачувати комунальні послуги онлайн. Також змінилися формати роботи – багато компаній перейшли на змішаний графік: робота в офісі і віддалено. Стосовно бюрократизації, то ми ще на початку шляху, але вже йдемо в сторону paperless (без паперу. – Авт.). Світ після кризи 2020 року буде іншим, бізнес також вже змінився назавжди", – говорить фінансовий експерт, віцепрезидент Асоціації українських банків Галина Хейло.

Детальніше про те, чого економічні проблеми навчили нашу країну за весь час її незалежності, читайте на сайті "Сьогодні" в спеціальному матеріалі "Економічна незалежність України: уроки криз".

А про те, що думають про нинішню кризу українці, дізнавайтеся з сюжету "Сьогодні":

Всі подробиці в спецтемі Коронавірус

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти