Костянтин Стеценко, ICU: "Локальний інвестор стає драйвером боргового ринку"

2 жовтня 2019, 14:59

Актуально

Локальні підприємства реального сектору, страхові компанії та фізичні особи все частіше купують державні облігації та в перспективі можуть стати вагомими драйверами ринку

З початку 2019 року найбільш помітним гравцем на ринку ОВДП були нерезиденти, які наростили портфель до майже 100 млрд гривень або 4 млрд доларів США, що є десятою частиною всього внутрішнього державного боргу в обігу. Проте локальні підприємства реального сектору, страхові компанії та фізичні особи все частіше купують державні облігації та в перспективі можуть стати вагомими драйверами ринку. Про це розповів засновник інвестиційної групи ICU Костянтин Стеценко, коментуючи результати Українського Фінансового Форуму, що відбувся 27 вересня у Києві.

Потенційно потужними локальними інвесторами Костянтин Стеценко називає підприємства реального сектору. За його словами, казначейства українських підприємств виходять на новий рівень управління фінансами, застосовуючи інструменти ринку цінних паперів не лише для залучення коштів, а й для покращення якості управління вільною ліквідністю.

На сьогодні у власності юридичних осіб ОВДП на понад 25 млрд гривень. З них короткострокові інструменти компанії використовують як більш гнучку та вигідну альтернативу банківським депозитам.

Окремо в ICU виділяють категорію аграрних холдингів. На противагу іншим підприємствам реального сектора, облігації вони розглядають, перш за все, як інвестиційний інструмент, а не засіб ефективного управління ліквідністю. В аграрних компаніях з‘являються власні трейдери, які управляють великими об’ємами ліквідності, мають довгострокову інвестиційну стратегію та надають перевагу довгим паперам.

Страхові компанії – ще одна категорія інвесторів, яку в ICU коментують окремо. Днями був прийнятий довгоочікуваний закон про так званий спліт, який передбачає ліквідацію Національної комісії з регулювання ринків фінансових послуг та розподіл повноважень з регулювання фінансового ринку між НБУ та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. За словами Костянтина Стеценка, внаслідок спліту ряди страховиків порідшають, водночас ринок стане більш прозорим, до нього з‘явиться більше довіри, адже на ринку залишаться виключно компанії з прозорою структурою власності та якісними активами. Наразі у власності страхових компаній ОВДП на суму 8.8 млрд грн.

Зменшення кількості гравців призведе до збільшення їх страхових портфелів, а отже — й до росту резервів. Зважаючи на нормативні вимоги до структури резервів, страхові компанії вкладатимуть у якісні цінні папери – а це, насамперед, державні та корпоративні облігації.

Фізособи-резиденти протягом року також серйозно цікавилися ОВДП в якості альтернативи депозитам. Насьогодні у власності громадян – понад 10 млрд гривень державного боргу. На думку Костянтина Стеценка, ці об‘єми можуть значно зрости за умови спрощення інфраструктури ринку та підвищення фінансової грамотності населення.

Таким чином, в ICU очікують збільшення попиту на інструменти з фіксованою дохідністю з боку всіх чотирьох груп локальних інвесторів. До цього переліку могли б увійти й пенсійні фонди, якби вдалося втілити іще одну довгоочікувану реформу – пенсійну.

Водночас ринок ОВДП стає все більш доступним для нерезидентів. Приєднання України до мережі міжнародного депозитарію Clearstream у травні вже на кінець вересня дозволило збільшити частку нерезидентів в державних паперах більш як вдвічі. Кроки Міністерства фінансів та Національного банку щодо спрощення процедур інвестування, здійснені цього року, сприятимуть подальшому залученню іноземних інвесторів. Одним із найважливіших Костянтин Стеценко назвав рішення про проведення аукціонів через електронну торгівельну систему Bloomberg, що зробить процес розміщення більш прозорим, ефективним та дозволить у майбутньому розширити коло первинних дилерів за рахунок іноземних установ.

Довідка. Група ICU – незалежна фінансова група, що надає брокерські послуги, послуги з управління активами і приватним акціонерним капіталом. Група спеціалізується на ринках Центральної та Східної Європи. Заснована у 2006 році спеціалістами з ING група ICU є лідером з управління активами в Україні. Під її управлінням знаходяться активи у розмірі більше 500 млн доларів США. Наша нинішня стратегія передбачає значні інвестиції у венчурні проекти та проблемний борг. Засновники ICU – Макар Пасенюк и Костянтин Стеценко.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти