Указ Зеленського про реформи: коли чекати на новий Трудовий кодекс, а коли на "пенсійний калькулятор"

13 листопада 2019, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Володимир Зеленський одним указом надав доручення всьому Кабміну на найближчі півтора року

8 листопада президент України Володимир Зеленський підписав указ "Про невідкладні заходи щодо проведення реформ і зміцнення держави", в якому у вигляді доручень органам влади перераховані основні напрямки реформ і пов'язані з ними законодавчі зміни. Цей документ народився за підсумками наради в Офісі президента з членами уряду і керівництвом Верховної Ради, яке відбулося 4 листопада. Указом надано близько півтори сотні доручень, в тому числі щодо підготовки кількох десятків законопроектів. Більшість з реформ так чи інакше пов'язані з економікою.

Реклама

Подібних президентських указів, що стосуються цілого комплексу реформ, в історії України практично не було. В основному очільники держави вважали за краще делегувати повноваження щодо керівництва реформами спеціально створеним органам: Координаційній раді з питань економічної реформи або Координаційному комітету з питань здійснення ринкових реформ (Кучма), Комітету з економічних реформ або персонально керівникам напрямів реформ (Янукович), Національної раді реформ і Виконавчому комітету реформ (Порошенко). У кращому випадку указом президента могла бути затверджена програма реформ, підготовлена Кабміном. Якщо ж президенти і формулювали своїми указами конкретні завдання, то це стосувалося, як правило, або окремих реформ (судової, пенсійної), або окремих секторів (військова реформа, реформа охорони здоров'я і т.ін.).

Указ президента Зеленського містить перелік конкретних доручень щодо змін в 12 сферах:

 • економічній, фінансовій та енергетичній
 • регіонального розвитку та містобудування
 • правової політики, забезпечення прав і свобод людини і громадянина
 • цифрової трансформації
 • охорони здоров'я
 • освіти і науки
 • культури, молоді, спорту та інформаційної політики
 • соціального захисту населення
 • захисту прав ветеранів війни та внутрішньо переміщених осіб
 • захисту і безпеки населення
 • обороноздатності
 • зовнішньополітичній сфері.

Також в указі встановлюються терміни виконання тих чи інших доручень. Таймінг розписані до кінця 2020 року.

Співзасновник аналітичного центру "Український інститут майбутнього", директор програми "Економіка" Анатолій Амелін каже, що указ президента конкретизує раніше ухвалену програму Кабміну, проте вважає, що за відсутності єдиної стратегії розвитку країни і такої конкретизації недостатньо.

"Програма Кабміну не є однозначною. А Зеленський, коментуючи рішення про ухвалення цього указу, сказав, що ставить завдання і контролюватиме їх виконання. З одного боку, у нас парламентсько-президентська республіка, і Кабмін не належить до сфери відповідальності президента. Але, з огляду на те, що у нас є парламентська більшість, яка представляє президента України, в рамках існуючої моделі це нормально. Президент допоміг уточнити деякі завдання. Але все одно, за великим рахунком, вони представлені не системно. В рамках єдиної стратегії можна було б ці завдання взаємоузгодити. Але такої стратегії в Україні немає. Тому це знову – просто набір завдань, в якому одні завдання можуть конфліктувати з іншими. Добре, що такий указ з'явився, але в його високу ефективність я не вірю", – каже Анатолій Амелін.

Реклама

Представники бізнесу також говорять, що текст указу дозволяє краще зрозуміти, яких змін варто очікувати в майбутньому, і на підставі цього будувати плани розвитку.

"Більшою мірою це дорожня карта, яка допомагає зрозуміти, як президент бачить розвиток країни у внутрішньоекономічному просторі і чого очікувати в майбутньому. Це непоганий меседж, який дозволить і внутрішнім господарюючим суб'єктам, і зовнішнім інвесторам подивитися і зрозуміти, що відбувається в країні. Тому що зараз ми мало розуміємо, яка програма діяльності уряду на найближчий час, чого нам як громадянам і як господарюючим суб'єктам очікувати. Отже цей меседж корисний. А до чого призведе реалізація цих доручень – ми як громадяни, напевно, зможемо оцінити через деякий час", – сказав Руслан Соболь, голова Асоціації власників малого та середнього бізнесу.

Ми розповімо про деякі доручення, які так чи інакше пов'язні з економікою або добробутом людей.

Термін – до кінця 2019 року

Найоб'ємніший розділ президентського указу стосується економічної, фінансової та енергетичної сфер. Згідно з дорученнями президента, в поточному році має завершитися анбандлінг (поділ) "Нафтогазу України"і початися масштабна приватизація держпідприємств, включаючи 5 великих. Також мають бути вирішені всі питання щодо відкриття ринку землі і запущено мобільний додаток, що заміняє касовий апарат для фізосіб-підприємців (ФОП). У той же час ще до Нового року повинен бути введений дворічний мораторій на перевірки ФОП у частині використання касових апаратів (у т. ч. "віртуальних").

Ще в нинішньому році має відбутися реструктуризація "Укрзалізниці" і повинен з'явитися новий держорган, відповідальний за екологічний контроль. Також повинен з'явитися законопроект про новий держорган, який займатиметься питаннями транспорту.

Крім того, до Верховної Ради мають бути подані проекти нового Трудового кодексу, проекти законів про створення конкурентного ринку залізничних перевезень і про розвиток річкового транспорту, про управління відходами та забруднюючими речовинами, про регулювання ринку видобутку бурштину, лібералізації правил для виробників спирту, про погашення заборгованості на оптовому ринку електроенергії.

Реклама

Також ще в цьому році має бути створена інтернет-платформа, де можна буде в онлайн-режимі пройти профорієнтацію, а також підібрати програму підвищення кваліфікації або перенавчання.

В рамках реформи митниці повинна запрацювати в експериментальному режимі електронна транспортна накладна. У сфері дорожнього господарства – налагоджений габаритно-ваговий контроль автотранспорту.

Ще в цьому році переважна більшість адміністративних послуг має бути переведена в електронний вигляд, в тому числі послуги з реєстрації місця проживання, видачі паспорта і нарахування пенсій.

Стартує перший етап проекту "Е-Малятко": за однією заявою можна буде зареєструвати дитину за місцем проживання, записати її до лікаря і навіть внести до реєстру платників податків, щоб отримувати матеріальну допомогу.

До кінця поточного року будуть переглянуті кордони госпітальних округів. Також за цей час повинна бути вдосконалена система паліативної допомоги та послуг з медреабілітації.

Реклама

У цьому році мають бути створені всі законодавчі передумови для електронного призначення пенсій і оформлення лікарняних. На веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду повинен з'явитися "Пенсійний калькулятор" – послуга з автоматичного розрахунку прогнозного розміру пенсії (в особистому кабінеті застрахованої особи).

До кінця 2019 року Кабміну доручено впровадити сучасну методологію розрахунку прожиткового мінімуму з урахуванням європейських стандартів. Також повинна бути збільшена допомога сім'ям з дітьми: при народженні дитини, при усиновленні чи опікунам, виплати одиноким матерям, допомога дітям з вродженими, орфанними, онкологічними та онкогематологічними захворюваннями, низкою інших недуг.

Має розпочатися робота зі створення електронної платформи "Е-ветеран" для обліку та адміністрування їх потреб.

Планується розробити житлову держпрограму для учасників АТО та ООС, а також внутрішньо переміщених осіб, яка фінансуватиметься за принципами державно-приватного партнерства та пільгового кредитування.

До 31 січня має бути впроваджена електронна система оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Термін – до 31 березня

До цього часу має бути створено Бюро фінансових розслідувань. На митниці має запрацювати інститут авторизованого економічного оператора та впроваджено електронну транзитна система. А в медицині повинна запрацювати Єдина державна інформаційна система трансплантації і система електронних медичних карт, електронного кабінету пацієнта та електронної черги.

Найбільш затребуваним медустановам запропонують перейти на новий механізм фінансування – отримання оплати за надані медпослуги.

Повинен бути запущений пілотний проект фермерського реєстру і програма державної підтримки фермерів і малих сільгоспвиробників. Також повинна бути створена систем контролю за обігом деревини.

Термін – до кінця червня

До цього часу повинна бути реформована Державна аудиторська служба, яка нещодавно була передана в управління міністра Кабінету міністрів Дмитра Дубілета. Також повинен з'явитися список об'єктів транспортної інфраструктури, які планується передати в концесію.

Набагато більше нововведень, які мають з'явитися до цього часу, носять соціальний характер. Так, напередодні нового навчального року планується затвердити концепцію розвитку STEM-освіти, оновити Держстандарт базової середньої освіти і Базовий компонент дошкільної освіти.

Призначення пенсії за віком до цього часу має відбуватися вже в автоматичному режимі, без звернення громадянина до Пенсійного фонду. Крім того, планується запровадити обов'язкову професійну накопичувальну пенсію для людей, зайнятих на особливо шкідливих виробництвах і з особливо важкими умовами праці (списки №1 і №2).

До 30 червня має з'явитися новий вид допомоги для осіб з інвалідністю – виплати на навчання або перекваліфікацію.

Чого чекати до осені

До 30 липня планують запустити механізм гарантування кредитів для малого і середнього бізнесу.

Відтак до 30 серпня можуть бути передані в концесію портові держпідприємства "Стивідорна компанія "Ольвія"та Херсонський морський торговельний порт.

До кінця вересня Держмитслужба повинна запрацювати єдина юрособа. Таким же єдиним юрособою стане на той час і податкова служб.

Що зміниться до кінця 2020 року

До кінця 2020 року планується подати до Верховної Ради проект нового Житлового кодексу, а також нові законопроекти "Про стимулювання розвитку регіонів" і "Про місцеве самоврядування".

До цього терміну повинна бути затверджена стратегія медичного страхування. Соціальну службу планується реорганізувати. А також запровадити комплексну адресну соціальну допомогу і нову систему верифікації соцвиплат.

На 10 найбільших держпідприємствах повинні бути впроваджені стандарти Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) в галузі корпоративного управління. Держкомпанія "Енергоатом" має бути корпоратизованою.

До кінця 2020-го має бути запроваджений єдиний рахунок для сплати податків і зборів, а також єдиний соціальний внесок.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали про звернення Зеленського до українців з приводу земельної реформи.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти