Карантин закінчився? Чому боржники з комуналки стали отримувати квитанції зі "штрафами"

Тепловики придумали, як обійти пряму заборону на стягування пені та штрафів
Українці почали отримувати квитанції з нарахованими штрафами за борги. Колаж: "Сьогодні"
Українці почали отримувати квитанції з нарахованими штрафами за борги. Колаж: "Сьогодні"

У липні кияни, які мають борги з житлово-комунальних послуг, побачили в платіжних квитанціях за червень нові графи. Незважаючи на те, що карантин в Україні ще не закінчився, деякі підприємства – постачальники комунальних послуг стали нараховувати штрафні санкції за борги.

Сайт "Сегодня" дізнавався, що це за "пеня" та наскільки законні такі вимоги в період карантину.

За два штрафи за один борг

Реклама

Киянка Наталя Д. заборгувала за гарячу воду в своїй двокімнатній квартирі трохи більше 1200 грн, за опалення – 3600 грн. У квитанції за червень вона виявила, крім звичайних рядків, нові графи: "Інфляційна складова боргу" і "3% річних". Окремо за гарячу воду і окремо – за опалення. За гарячу воду, крім боргу і поточних платежів, вимагали заплатити 13 грн, за опалення – 103 грн.

Наталя стверджує, що її сім'я – не злісні неплатники. Просто вона пенсіонерка, син через карантин залишився без роботи і до недавнього часу перебував на обліку в центрі зайнятості. Офіційну роботу так і не знайшов, перебивається підробітками. Проте поточні платежі сім'я намагається оплачувати. Ці 4,8 тис. за тепло і гарячу воду – єдиний борг. За субсидією не зверталися, оскільки раніше грошей вистачало. Сподіваються, що "чорна смуга" скоро закінчиться. Та й впевнені, що через сина в субсидії їм відмовлять.

І борг, і розмір "пені", за мірками Києва, – гроші невеликі. Але Наталя вважає неправильним, що їх почали нараховувати саме зараз. Адже карантин, начебто, ще не закінчився...

Чи мають право комунальники нараховувати пеню

Реклама

У 2017 році був прийнятий новий закон "Про житлово-комунальні послуги", який знову узаконив такі міри покарання боржників, як пеня і штрафи за невчасну оплату послуг. У ст. 7 цього закону говориться, що споживачі зобов'язані "у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги оплачувати пеню в розмірах, встановлених законом або договорами про надання житлово-комунальних послуг". Граничний розмір пені встановили в 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення платежу, але не вище 100% загальної суми боргу. Нараховувати пеню дозволили "з першого робочого дня, наступного за останнім вдень граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги".

Цей закон вступив у силу з 1 травня 2019 року. А норма про штрафи та пені – ще пізніше: з 1 листопада 2019 року.

Взимку 2020 року українці почали отримувати перші квитанції з нарахованими штрафами за борги. Але незабаром вибухнула пандемія коронавірусу. І в березні 2020-го, відразу після введення першого локдауна, Верховна Рада прийняла закон №530-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби COVID-19". Стаття 2 Прикінцевих положень цього закону говорить про те, що нараховувати та стягувати неустойку (штрафи, пеню) за борги по житлокомпослуг заборонено "на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних з поширенням коронавирусной хвороби (COVID-19), і протягом 30 днів із дня його скасування".

Реклама

Саме завдяки цим пунктом протягом усього карантину боржники не отримували штрафів, відключень і загроз виселення з житла за борги по комуналці.

9 червня влада повідомила, що всі області України перейшли в "зелену зону". Однак чи означає це, що карантин відмінено?

В постанові Кабінету міністрів №1236 від 9 грудня 2020 року чітко записано, що карантин в Україні продовжений до 31 серпня 2021 року. Хоча "з 17 червня 2021 року на території України встановлюється "зелений" рівень епідемічної небезпеки".

Отже, нараховувати штрафи і пеню за прострочення з комунальних платежів комунальники не мають права досі.

Чому з'явилися додаткові платежі?

Треба визнати, що ні слова "пеня", ні слова "штраф" в комунальних платіжках немає.

Ми подзвонили в Центр комунального сервісу по телефону (044) 247-40-40, і там підтвердили, що боржникам стали нараховувати "інфляційну складову боргу" і "3% річних" з 1 червня. Ці суми скромно називають "нарахуваннями", а не "пенею" або "штрафними санкціями".

На питання, чому боржникам почали нараховувати штрафні суми, оператор відповіла: "Карантинні обмеження нині зняті". Однак уточнити, на підставі яких документів вони зняті, не змогла. Навіть після консультації з кимось із фахівців свого відомства. Тільки повідомила, що ці "нарахування" регулюються ст. 625 Цивільного кодексу України.

Згадана стаття називається "Відповідальність за порушення грошового зобов'язання". У ній говориться, що "боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом".

Тобто теплоенерго замість відносин "постачальник послуги – споживач послуги" просто назвало себе "кредитором", а споживача – свідомо "боржником". І таким чином знайшло лазівку, як обійти пряму заборону на виставлення додаткових платежів за житлово-комунальні борги.

На сайті відомства спеціальних повідомлень про початок додаткових нарахувань ми не виявили. Однак у повідомленні про введення "рекомендованого авансового платежу" опублікована платіжка з новими графами – про "інфляцію" і 3%.

Квитанція "Київтеплоенерго". Фото: скан
Квитанція "Київтеплоенерго". Фото: скан

А також міститься приписка, що "КП" Київенерго "використовує всі наявні в правовому полі методи роботи з боржниками від реструктуризації боргу до стягнення заборгованості в примусовому порядку виконавчими службами за судовими рішеннями".

Однак прізвище киянки, чию історію ми описували вище, в реєстрі боржників відсутній. Повідомлення з суду їй також не приходило.

Андрій Никончук: "Платити потрібно, тільки якщо є рішення суду"
Андрій Никончук: "Платити потрібно, тільки якщо є рішення суду" / Фото: Facebook

"Вони не повинні робити таких нарахувань. Наскільки мені відомо, "інфляційна складова" – це частина вимоги за будь-яким судовим спором. Тобто має бути якесь рішення суду. Це передбачено Цивільним кодексом України. Платити потрібно, тільки якщо є рішення суду і в ньому передбачена ця інфляційна складова. А якщо такого рішення немає, я не можу рекомендувати платити цю інфляційну складову", – говорить експерт із питань ЖКГ Андрій Никончук.

У той же час співробітниця кол-центру з Центру комунального сервісу запевняє, що додаткові нарахування йдуть просто по факту боргу, а не за рішенням суду.

"Це не за рішенням суду. Якщо є борги за станом на 1 червня, то вже в квитанції йдуть ці нарахування. Для цього не потрібне рішення суду", – заявила вона.

На жаль, українські споживачі житлово-комунальних послуг продовжують залишатися беззахисними перед підприємствами-постачальниками. Закон, зрозуміло, дозволяє їм звертатися в суд. Однак в більшості випадків українці вважають за краще платити за несправедливо нараховані платежі, а не затівати довгі, заморочливі і не безкоштовні судові розборки.

За даними Укрстату, борги українців за комунальні послуги станом на 1 червня 2021 року підбираються до 69 млрд грн. Найбільша заборгованість – за газ: понад 26 млрд грн. Загальний борг за тепло і гарячу воду – 22,7 млрд грн.

Раніше сайт "Сегодня" розповідав, що Мін'юст дозволив блокувати рахунки боржників за спрощеною процедурою .

У Мінсоцполітики запевнили тільки в тому, що через затримку субсидій штрафи нараховуватися не будуть .

Також ми розповідали про будинок, де жителі платять за житлово-комунальні послуги втричі менше, ніж у сусідньому будинку-близнюку.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал
Всі новини Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Ціни
В Україні дорожчають продукти
Що зросло в ціні?
Опитування
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.64

Євро (€)

31.22

Російський рубль (₽)

0.36

Загроза світової кризи
Як Evergrande опинилася на межі краху

Калькулятор зарплати

Калькулятор зарплати
Як зберігати заощадження в Україні?
Дізнатися
ЗАПРАВКИ
Паливо Сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
29,45
28,95
28,00
17,17
29,50
29,00
28,00
17,17
30,86
29,60
26,92
17,76
30,98
30,69
29,22
17,88
32,59
30,29
27,29
17,75
33,99
31,17
29,59
18,47
33,99
31,17
29,59
17,73
33,99
31,17
29,59
18,48
34,97
31,17
32,97
18,48
-
30,74
28,29
17,56
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти