Якою буде економіка "під ялинку": до зими зростуть долар і ціни

8 жовтня 2018, 07:00

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Останній квартал року буде напруженим і убогим для кишені

Останній квартал 2018 року загрожує принести українцям дорогі долар і бензин. При цьому зростання зарплат сповільниться, а ціни поповзуть вгору. Такі основні висновки можна зробити з традиційного консенсус-прогнозу експертів "Сегодня". Своє бачення економічної ситуації дали керівник відділу аналітики ГК Forex Club Микола Івченко, голова Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський, аналітик агентства MPP Consulting Павло Мельник та директор енергопрограм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський.

Ціни і зарплати

Реклама

За підрахунками Забловського, інфляція на кінець року становитиме 10-11%. Порівняно з III кварталом (в якому, за офіційними даними, ціни майже не зростали) її зростання збільшиться. Причини: девальвація гривні, подорожчання транспорту (залізничного – на 12%, проїзд у Києві – вдвічі, в низці міст – на 30-50%) і деклароване владою зростання цін на газ, а значить, і на компослуги.

"Ми очікуємо інфляцію в 12,3% через те, що ціни на нафту майже весь рік вище $ 70 за барель, що утримує внутрішні ціни на бензин на високому рівні. Паливо є високою складовою практично всіх товарів, – доповнив Івченко. – Зростання зарплат поточного року виявилося вище наших очікувань, що підтримує внутрішній споживчий попит і жене ціни вгору".

А ось Землянський зазначає, що триває поляризація зарплат, а реальні заробітки в провінції на 2-3 тис. грн і більше відстають від декларованих Держслужбою статистики.

--1_31

Курс і держборг

Не бачать аналітики підстав і для зміцнення нацвалюти.

"Курс гривні до долара в IV кварталі року становитиме на кінець періоду 28,2-28,4 грн, – оцінює Забловський. – Гривня продовжить знецінюватися через тривале зростання дефіциту зовнішньої торгівлі України і спекулятивний попит на міжбанку.

Івченко додав, що перенесення термінів чергового траншу кредиту МВФ теж не на користь гривні, зате його відсутність не збільшить зовнішній борг. Мельник, навпаки, прогнозує невелике зростання держборгу вище 2 трлн (+100-120 млрд грн) грн через те, що гривня девальвує, а борг рахується в доларах.

Бензин и газ

Реклама

У наявності одностайність і з приводу ціни на бензин: вона піде вгору. Івченко побоюється, що паливо подорожчає набагато – більше 10%, або до 35 грн/л. Це буде пов'язано як з можливим подальшим зміцненням долара в Україні і високою (85%) часткою імпортного палива, так і з зростанням вартості нафтопродуктів в світі через санкції по відношенню до Ірану. З газом буде те ж саме, впевнений Землянський:

"Газові ринки в "високому сезоні". Зростання світових цін на нафту призвело до значного подорожчання газу на євроринку. З податками і транспортом реверсний газ в Україні вже коштує $ 480 за 1000 куб. м".

Безробіття

Вільних рук стане менше. За словами Івченка, це пов'язано зі збільшенням пропозицій роботи для українців за кордоном, а також із зростанням вільних вакансій у нас через трудову міграцію. Землянський впевнений, що зростаючий відплив українців на роботу і ПМЖ – негативна тенденція, що підриває нашу економіку.

"Ситуація за минулий квартал збільшилася", – констатував він.

Точність прогнозів

Аналіз прогнозів наших експертів на попередній, третій квартал, показує дві тенденції: офіційна інфляція стабільно нижче передбаченої економістами, а зарплата – вище. Фахівці, в свою чергу, наполягають на правильності своїх оцінок, насамперед щодо інфляції. Так, Мельник стверджує, що, за його розрахунками, ціни з початку року зросли більш ніж на 10%. Несподівано різке зростання курсу долара в серпні вплинуло і на інші показники: ціну енергоносіїв, рівень держборгу. Долар реально коштував в серпні 28,2 грн/$ (+6% до прогнозу), бензин А-95 – 31,4 грн/л (+3% до прогнозу), рівень держборгу підстрибнув до 2,12 трлн грн (+9%). Середня оцінка аналітиками безробіття була 9%, реально виявилася 8,3% (без статданих за вересень). Підсумувавши, можна сказати, що останній прогноз наших експертів виявився найневдалішим за два роки, справджений не більше ніж на 50%, хоча зазвичай він виявлявся вірним на 70-85%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти