Яким буде початок року: зростання цін, зарплат і слабка гривня

8 січня 2019, 06:56

Христина Коновалова , Олександр Панченко

У першому кварталі економісти не обіцяють зниження цін на паливо

Новий рік – час для нового консенсус-прогнозу від "Сегодня" головних економічних показників у країні. Нагадаємо: наші експерти дають нам своє бачення в цифрах, ми виводимо середню. І ось що цікаво! На перший квартал року, що настав, консенсус і одностайність в думках спостерігається не за всіма пунктами. Зокрема, вони відзначають різні тенденції щодо держборгу та безробіття. Проте всі обіцяють зростання зарплат та цін і не дуже вірять у стабільність гривні, не кажучи про її зміцнення. Своє бачення економічної ситуації традиційно дали глава Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський, керівник відділу аналітики ГК Forex Club Микола Івченко, аналітик агентства MPP Consulting Павло Мельник та директор енергопрограмм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський.

Реклама

--1_86

Ціни і зарплати

Життя подорожчає, упевнені аналітики, і головні причини цього - підвищення з січня тарифів на опалення і відкладений вплив грудневого зростання соцстандартів.

"Інфляція в першому кварталі складе 5-6%, – говорить Забловський. – Основні чинники зростання цін: девальвація гривні, збільшення тарифів на компослуги, підвищення мінзарплати".

Івченко все ж вважає, що темпи інфляції сповільняться за квартал відносно грудня на 0,9%:

"Ослаблення інфляції як в річному, так і в квартальному вираженні до кінця березня буде сприяти зниженню цін на бензин, що стабілізує ціни на інші продукти. Монетарна політика Нацбанку (дорогі кредити) також знизить інфляцію. Ймовірно, за підсумками 2019 року вона становитиме однозначну величину".

Реклама

А ось середня зарплата складе 9550-9850 грн (за підсумками 11 міс. – 9161 грн). На думку Мельника, збільшення зарплати пов'язано з індексацією зарплат в корпоративному і державному секторі та необхідністю утримувати персонал на тлі відтоку кадрів за кордон. Землянський стверджує, що за фактом на місцях ситуація гірша, там середні зарплати не дотягують до загальноукраїнської на 2-3 тис. грн.

Курс і держборг

Експерти очікують, що курс гривні складе в 1 кварталі 28-29,2 грн/$ (зараз 28,1). Знецінять гривню великі виплати за зовнішнім боргом (до $ 2 млрд) і наближення президентських виборів.

"Підтримає гривню угода з МВФ про продовження співпраці і виділення першого траншу в $ 1,4 млрд, але все ж вона буде плавно девальвувати", – впевнений Івченко.

А ось держборг, на думку Забловського, стане більшим через нові позики на внутрішньому ринку. Решта експертів очікують його зниження через погашення частини виплат.

Бензин і газ

Реклама

Незважаючи на здешевілу нафта, аналітики не вірять в зниження ціни на паливо в Україні, стверджуючи, що в кращому випадку вона стабілізується. Причина – ослаблення гривні.

"З одного боку, помірна девальвація гривні може підтримувати ціни на бензин з урахуванням великої питомої ваги імпорту, – аналізує Івченко. – З іншого боку, ціни на нафту в світі, ймовірно, поки будуть залишатися на низьких рівнях. Два зазначені чинники можуть урівноважити один одного, і ми можемо отримати в першому кварталі цінову стабільність на ринку бензину. А ось природний газ подорожчає, адже його ціна прив'язана до ціни нафти за попередній квартал, а тоді вона коштувала майже в 1,5 рази більше, ніж нині".

Безробіття

Тут думки різняться. Так, Забловський, Мельник і Землянський бачать, що безробіття зменшиться, а Івченко – що воно дещо виросте.

"Зниження рівня безробіття пов'язане зі збільшенням пропозиції робочих спеціальностей на ринку праці, зростанням вільних вакансій через тривалу трудову міграцію", – говорить Забловський.

А Землянський наполягає, що ця тенденція за минулий рік погіршилася.

У Івченко інша думка:

"Очікуємо, що рівень безробіття на кінець березня 2019 р складе 9,3%, за нашими оцінками, показники квартального безробіття залишаються стабільними. Поки відмітка, близька до 10%, є деяким орієнтиром і знаходиться у неї останні 3-5 років".

Реклама

Точність прогнозів

В 4-му кварталі 2018 року наші аналітики достовірно розрахували інфляцію, середні зарплати, рівень безробіття (останні дві позиції без статданих за грудень). Ціна газу, що імпортується і держборгу – потрапляння в яблучко: $ 288 за 1000 куб. м за прогнозною $ 290 і 2,02 трлн грн за прогнозом 1,98 трлн. Водночас вони не змогли передбачити зміцнення гривні в грудні до 27,65 грн/$ і здешевлення палива до 29 грн/л А-95. Загалом прогноз збувся на 71% – за п'ятьма показниками з семи.

Нагадаємо, трохи раніше експерти розповіли, що буде з інфляцією і виплатою боргів 2019 року. Нацбанк прогнозує, що 2019 року інфляція знизиться з поточних 10% до 6%.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти