Яким буде бюджет української армії в 2018 році

Кошти обіцяють бути рекордними, але оборонні замовлення виконують дуже повільно
В Україні почали обговорювати оборонний бюджет на 2018 рік. За словами секретаря Ради національної безпеки і оборони Олександра Турчинова, він повинен скласти не менше 5% від ВВП, тобто близько 162,7 млрд грн. З них на потреби Міноборони планується виділити приблизно 74 млрд грн. За словами члена Комітету з питань нацбезпеки і оборони Дмитра Тимчука, одним із головних завдань для Міноборони буде витратити ці гроші, оскільки через бюрократичні процедури держоборонзамовлення на 2017 рік виконується з трудом. У Міноборони з цими словами не згодні, запевняючи, що сотні контрактів вже підписано.

Щоб армія була сильною

ДнямивРНБОобговорювалиобороннийбюджетна2018рік.ЯкповідомивсекретарРНБООлександрТурчинов,фінансуванняоборонногосекторавнаступномуроціскладене менше5%відВВП."Цяпозиціястаєвжеаксіомоюдлябюджетноїполітикинашої держави",-уточнивТурчинов.

За його словами, фінансування буде відбуватися за загальним фондом (тобто безпосередньо з бюджету), який становитиме близько 156 млрд грн. Спеціальний фонд (який формується за рахунок певної господарської діяльності центральних органів виконавчої влади) буде формуватися виключно на підставі пропозицій силових міністерств і відомств і складе близько 6,3 млрд грн. "Тобто загальне фінансування повинно бути не менше 162,7 млрд грн (у 2017 році було 134,5 млрд. – Авт.)", – пояснив секретар РНБО.

Олександр Турчинов також зазначив, що при формуванні бюджету потрібно враховувати збільшення грошового забезпечення наших військовослужбовців. "Перш за все це стосується підвищення посадових окладів і окладів за військовим званням", – сказав він. Про те, в яких обсягах планується підвищити грошове забезпечення, Олександр Турчинов не уточнив.

Раніше стало відомо і про те, скільки грошей планується виділити на потреби безпосередньо Міністерства оборони. "Якщо на цей рік нам був передбачений фінансовий ресурс на рівні понад 64 млрд грн, то в наступному році буде на 10 млрд грн більше", – повідомив на прес-конференції в липні перший заступник міністра оборони України Іван Руснак. Таким чином, українська армія в наступному році може отримати близько 74 млрд грн.

Говорячи про оборонний бюджет, Олександр Турчинов мав на увазі кошти, які будуть спрямовані на фінансування всіх силових структур – Міноборони, МВС, СБУ, і т. д. Джерела в Міноборони пояснюють, що оборонним бюджетом слід вважати тільки ті кошти, які йдуть безпосередньо на потреби Збройних сил. Проте офіційно в військовому відомстві задоволені тією сумою, яку планується виділити в наступному році.

"Бюджет на наступний рік буде достатнім для того, щоб зробити важливий крок вперед і досягти максимальних результатів у реформуванні Збройних сил, переозброєнні, оснащенні, підготовці", – заявив міністр оборони Степан Полторак. За його словами, в даний час створюється сучасна інфраструктура навчальних полігонів, центрів по всій Україні, які відповідають стандартам НАТО, з можливостями навчання, відпочинку та підготовки. "Все, що сьогодні є в Україні, спрямоване на те, щоб армія була сильною", – зазначив міністр оборони
.

Реклама

-1_157

Як змінювався військовий бюджет

Якщов 2018 роціарміядійсноотримаєті74 млрдгрн,про якіговоривІванРуснак,тоцебуденайбільшийбюджетМіноборонизаостаннітри роки,та йвзагалізавсюісторіюнезалежності.

Взагалі, починаючи з 2014 року, в зв'язку з російським військовим вторгненням і бойовими діями на Донбасі, витрати на потреби ЗСУ тільки росли. Так, в 2014 році вони склали близько 27 млрд грн, в 2015 році – близько 50, в 2016 – 58, а державним бюджетом на 2017 рік передбачено 64,4 млрд грн.

У реальності ця сума може бути й більшою, оскільки на початку серпня президент Петро Порошенко підписав зміни до державного бюджету поточного року, які передбачають виділення додаткових 6 млрд грн на фінансування кількох важливих напрямків в оборонному секторі України. Ці гроші були конфісковані у деяких високопоставлених чиновників попередньої влади і повинні бути спрямовані, зокрема, на будівництво заводу по виготовленню боєприпасів, а також на придбання новітніх зразків озброєння, включаючи танки "Оплот".

Втім, 74 млрд може і не вистачити для нормального функціонування армії. Як повідомляла "Сегодня", ще на 2017 рік Міноборони просило 108 млрд грн фінансування при критичній потреби в 85 млрд, а світовий досвід говорить про те, що потреби армії повинні розраховуватися за формулою $ 10 млрд на 100 тис. військовослужбовців. А оскільки чисельність ЗСУ становить близько 250 тис. осіб, легко підрахувати, скільки грошей насправді потрібно нашій армії – $ 25 млрд, або 650 млрд грн.

Зрозуміло, що підвищення фінансування – це в будь-якому випадку добре. "Воно вказує на те, що будуть чітко дотримані соціальні гарантії в плані підвищення зарплат військовослужбовців, збільшення асигнувань на ремонт і модернізацію бойової техніки, а також проведення навчань, що поліпшують бойову підготовку. Це найбільш актуальні речі в умовах агресії. Тепер завдання Міноборони – освоїти ці гроші на 100%", – заявив головний редактор сайту "Інформаційний опір" Юрій Карін
.

Як витратити гроші

Питання про те, як витрачати гроші, мабуть, настільки ж актуальне, як і їх порівняно невелика кількість. За словами члена Комітету з питань нацбезпеки і оборони Дмитра Тимчука, військові на передовій на четвертий рік війни не можуть отримати сучасну зброю через те, що в країні не виконується державне оборонне замовлення. Одна з причин – це бюрократичний фактор при реалізації вже затвердженого держзамовлення. "Навіть при затвердженні замовлень нових зразків озброєнь через затягування підписання договорів на виробництво техніки військові не отримують ці озброєння вчасно", – відзначав Тимчук.

За його інформацією, в 2016 році держпідприємства почали працювати над держоборонзамовленням в травні. А в 2017 році робота не починалася станом на початок липня: "В результаті в І кварталі 2017 року було виготовлено всього 5% замовленої техніки".

Як зазначив Тимчук, це призводить до того, що нові бронетранспортери БТР-3 не прийняті на озброєння і не можуть бути включені в держоборонзамовлення, хоча вони вже давно використовуються Нацгвардією і активно експлуатувалися під час найгарячішої фази конфлікту на Донбасі. Сотні виробничих підприємств, на яких працюють близько 80 тисяч фахівців, зараз завантажені роботою чи не на третину, і співробітники цих підприємств "перебувають під загрозою відсутності грошей на зарплату".

У Міноборони парирують, що в рамках оборонного бюджету-2017 вже підписало близько сотні контрактів на суму 4,5 млрд грн. "У цьому році для потреб ЗСУ закуплено близько 300 нових і модернізованих зразків озброєння і військової техніки. З початку року особовому складу видано 17 тисяч комплектів бронежилетів, 16 тисяч кевларових шоломів, 220 тисяч пар взуття і 23,5 тис. спальних мішків", – заявив спікер Міноборони Максим Праута
.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.71

Євро (€)

31.27

Російський рубль (₽)

0.36

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти