У Кабміні борються з бідністю: які зарплати і пенсії не залежатимуть від прожиткового мінімуму

20 листопада 2019, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Замість поняття "прожитковий мінімум" введуть поняття "базова величина"

У Міністерстві соцполітики підготували законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який, як кажуть, "відв'яже" соціальні виплати і цілу низку інших платежів від прожиткового мінімуму і "спрямований на боротьбу з бідністю". До 28 листопада законопроект проходить стадію громадського обговорення. Однак вже 16 листопада в Мінсоцполітики повідомили, що законопроект схвалений Кабміном і буде направлений до парламенту. Сайт "Сьогодні" розбирався, як можуть змінитися соціальні платежі, пенсії і зарплати, якщо законопроект буде прийнятий.

Реклама

Законопроект, зокрема, пропонує прибрати з "Основ законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" один з принципів: "забезпечення рівня життя, не нижчого від прожиткового мінімуму, встановленого законом, шляхом надання пенсій, інших видів соціальних виплат та допомоги, які є джерелом існування".

Згідно з цим документом, більшість соціальних виплат тепер встановлюватимуться законом про державний бюджет. Оскільки цей закон ухвалюється раз на рік, то і виплати встановлюватимуться на весь рік. Тоді як зараз, коли ці виплати "прив'язані" до прожиткового мінімуму, вони хоч не набагато, але зростають двічі на рік – разом з ростом прожиткового мінімуму, який змінюється останнім часом 1 липня і 1 грудня.

"Пропонується їх [соціальні виплати] встановлювати не в відсотковій або кратній залежності від відповідного прожиткового мінімуму, а затверджувати щороку в Законі України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік", – йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Втім, треба зазначити, що насправді далеко не всі виплати будуть "відв'язані" від прожиткового мінімуму в нинішньому його розумінні. Судячи з тексту документа, замість поняття "прожитковий мінімум" пропонується вживати в законі про держбюджет інше: "базова величина".

Реклама

"До внесення змін до нормативно-правових актів, якими регулюються питання соціальних виплат, які визначаються незалежно від прожиткового мінімуму, застосовуються базові величини замість прожиткового мінімуму", – йдеться в законопроекті. Розмір цих "базових величин" (або "базових показників"), який фігурує в законопроекті, фактично відповідає тим показникам, які зараз називають "прожитковим мінімумом". Так, з 1 січня 2020 року базовий показник дорівнюватиме 2027 грн, з 1 липня – 2118 грн, з 1 грудня – 2189 грн. Базові показники будуть встановлені також для кожної групи: діти до 6 років і від 6 до 18, працездатні і непрацездатні громадяни. І всі ці величини збігаються з "прожитковим мінімумом", закладеним для цих категорій в держбюджеті-2020.

Ціла низка соціальних виплат, як і раніше, будуть "прив'язані" до цього "базового показника", тобто фактично – до прожиткового мінімуму в нинішньому його значенні.

Для розрахунку зарплат і тарифних ставок пропонується окрема базова величина – 2102 грн. Це розмір нинішнього прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який набуде чинності з 1 грудня 2019 року і діятиме до 1 липня 2020-го. Тобто багато зарплат також, за фактом, продовжать залежати від прожиткового мінімуму.

Хоча після введення поняття "базова величина" прожитковий мінімум, ризикнемо припустити, нарешті можуть розраховувати, виходячи з реального набору товарів і послуг, необхідних людині, і за реальними цінами. Нагадаємо, за попередніми оцінками, вже сьогодні реальний прожитковий мінімум перевищує 4000 грн, а 2020 року може наблизитися до 4,5 тис. грн.

Відповідно до законопроекту, поняття прожиткового мінімуму застосовуватиметься тільки для загальної оцінки рівня життя в Україні і визначення розмірів мінімальної пенсії за віком та соціальних виплат, які є основним джерелом існування людини. Так, законом "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" говориться, що розмір держдопомоги визначатиметься як різниця між прожитковим мінімумом і середньомісячним сукупним доходом сім'ї. Однак рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюватиметься, "виходячи з реальних можливостей видаткової частини держбюджету".

Реклама

Втім, перше півріччя 2020-го правила залишатимуться незмінними: всі зміни, передбачені законопроектом, повинні набути чинності з 1 липня 2020 року.

Деякі виплати, які "відв'язали" від прожиткового мінімуму

Зарплати

- Мінімальну зарплату. Зараз в Кодексі законів йдеться, що мінімальна зарплата не може бути нижчою за прожитковий мінімум для працездатної людини. Законопроектом передбачено, що розмір мінімальної зарплати встановлюватиметься законом про держбюджет.

- Тарифні ставки. Зараз мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється Кабміном. Законопроект пропонує, щоб базова величина визначалася в законі про держбюджет. На держпідприємствах тарифна ставка повинна бути не менше "базової величини", на інших – не менше 50% мінімальної зарплати.

- Індексація доходів населення (пенсій, зарплат, стипендій і соціальних виплат). Зараз індексації підлягають доходи в межах прожиткового мінімуму (в разі, якщо інфляція більш ніж на 3% перевищила розрахункову), а після ухвалення закону межа встановлюватиметься в законі про держбюджет.

Реклама

- Посадовий оклад співробітників і голови ЦВК становив 25 і 30 прожиткових мінімумів відповідно, а тепер визначатиметься Кабміном.

- Доплата особам, які працюють у зоні відчуження. Зараз її розмір встановлює Кабмін – згодом він визначатиметься законом про держбюджет.

- Грошові виплати резервістам. Зараз для працюючих вони становлять два прожиткових мінімуми, в новому законопроекті пропонується фразу "два прожиткових мінімуми" прибрати, довіривши встановлення розміру виплат, грошового забезпечення та заохочення Кабміну. Виплати непрацюючим становлятьть один прожитковий мінімум, в законопроекті фразу "прожитковий мінімум" змінюють на фразу "базова величина".

Соцвиплати:

- Допомога по безробіттю. Зараз не може перевищувати 4 прожиткових мінімумів, а в подальшому максимальний розмір встановлюватиме Кабмін.

- Розмір аліментів на дитину. Зараз мінімальний гарантований розмір аліментів становить 50% прожиткового мінімуму, а рекомендований – 100% прожиткового мінімуму. Законопроектом пропонується затвердити мінімальний рекомендований розмір аліментів законом про держбюджет, а гарантований не зможе бути нижче цієї величини. Максимальний розмір аліментів, до речі, також повинен встановлюватися законом про держбюджет (раніше він становив 10 прожиткових мінімумів на кожну дитину).

- Аліменти одного з подружжя другому, якщо у того доходи нижче прожиткового мінімуму. "Поріг" забезпеченості тепер також повинен встановлюватися в законі про держбюджет.

- Державна соціальна допомога дітям з інвалідністю, яка призначена відповідно до закону про виплати "чорнобильцям". Її розмір також визначатиметься в законі про держбюджет.

- Щомісячна компенсація за втрату годувальника, передбачена законом про виплати "чорнобильцям". Зараз розмір встановлювався Кабміном – встановлюватиметься законом про держбюджет.

- Одноразова грошова допомога у зв'язку з загибеллю або інвалідністю військовослужбовця. Зараз розмір цих виплат залежить від прожиткового мінімуму, а залежатиме від "базової величини", встановленої в законі про держбюджет.

- Виплата в зв'язку зі смертю військового пенсіонера. Зараз вона не може бути менше 5 прожиткових мінімумів, а в майбутньому максимальна сума буде вказана в законі про держбюджет.

- Вихідна допомога громадянам, які звільняються з роботи у зв'язку з призовом на військову службу. Зараз становить 2 прожиткових мінімуми – становитиме дві "базові величини", встановлені в державному бюджеті.

- Допомога при народженні дитини. Зараз кожна сім'я отримує фіксовану суму, яка не змінювалася вже багато років і становить 41 280 грн. У проекті закону Мінсоцполітики йдеться про те, що розмір допомоги затверджуватиметься законом про держбюджет щороку. Але в проекті передбачено, що претендувати на таку допомогу зможуть тільки ті сім'ї, у яких середньомісячний сукупний дохід сім'ї на одну особу не перевищує 15% розміру такої допомоги, тобто 6192 грн. Втім, як уже писав сайт "Сегодня", в Мінсоцполітики пообіцяли зберегти нинішній механізм – виплачувати допомогу всім, незалежно від матеріального становища.

- Допомога при усиновленні дитини. Зараз вона дорівнює допомозі при народженні дитини (41280 грн). В майбутньому планується розмір цієї допомоги фіксувати в законі про держбюджет.

В тренді
Долар в Україні підскочив вище за психологічну позначку, євро – до максимуму з початку весни

- Розмір виплат на дітей, які перебувають під опікою, сьогодні дорівнює двом прожитковим мінімумам. В майбутньому сума виплат повинна бути вказана в законі про держбюджет.

- Допомога одиноким матерям. Зараз її розмір дорівнює різниці між прожитковим мінімумом і середньомісячним доходом сім'ї на одну особу за попередні півроку. З майбутньому розмір допомоги повинен становити різницю між середньомісячним доходом сім'ї і величиною, затвердженою законом про держбюджет.

- Допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, з важкими вродженими вадами розвитку, онкологічними захворюваннями, ДЦП та ін. На сьогодні вона дорівнює прожитковому мінімуму. В майбутньому її розмір передбачається звтверджувати в законі про держбюджет.

- Допомога багатодітним сім'ям. Її планується призначати на третю і кожну наступну дитину і виплачувати до 6 років. Розмір допомоги затверджуватиметься одночасно з держбюджетом. Але отримуватимуть таку допомогу, як передбачається, тільки родини, чий середньомісячний дохід на одну особу не перевищує трьох таких розмірів.

- Разова грошова допомога до Дня перемоги. Встановлюється Кабміном в рамках бюджету – встановлюватиметься в законі про бюджет.

- Щомісячні виплати по втраті здоров'я зараз не можуть перевищувати 10 прожиткових мінімумів, а в майбутньому встановлюватимуться Кабміном, в тому числі максимальна сума виплат.

- Одноразова допомога в разі смерті від нещасного випадку на виробництві зараз становить 100 прожиткових мінімумів, а після ухвалення закону встановлюватиметься Кабміном. Так само, як і максимальний розмір виплат по втраті годувальника.

- Розмір щомісячної грошової допомоги по догляду за психічно хворим членом сім'ї зараз не може бути більшим за прожитковий мінімум, а становитиме максимум одну базову величину.

- Державна соціальна допомога дітям з інвалідністю та інвалідам з дитинства зараз становить 60-100% прожиткового мінімуму, залежно від групи, а визначатиметься законом про держбюджет. Надбавка за догляд за такими людьми становить 15-75% прожиткового мінімуму – а також фіксуватиметься в держбюджеті.

- Державні соціальні стандарти для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки. Зараз соцстандарт дорівнює прожитковому мінімуму для дітей відповідного віку. У перспективі цю цифру встановлюватиме Кабмін.

- Разова виплата дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, при закінченні навчального закладу. Зараз становить не менше 6 прожиткових мінімумів. Надалі затверджуватиметься законом про держбюджет.

Пенсії:

- Мінімальна і максимальна пенсії. Зараз мінімальна пенсія не повинна бути меншою за прожитковий мінімум, а максимальна не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів. Надалі верхня і нижня межі встановлюватимуться в законі про держбюджет (в тому числі дострокових пенсій і пенсій для окремих професій, наприклад шахтарів).

- Максимальна пенсія для чиновників, співробітників прокуратури, народних депутатів і вчених. Сьогодні вона не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів. Надалі максимум повинен встановлюватися законом про держбюджет.

- Пенсії "чорнобильців". Пенсії по інвалідності або захворювання, додаткові пенсії за шкоду здоров'ю та пенсії по втраті годувальника. Зараз їх встановлює Кабмін, а в майбутньому вони повинні затверджуватися законом про держбюджет. Зараз розмір додаткової пенсії та компенсації за втрату годувальника разом з іншими доходами не можуть перевищувати 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб. Законопроектом передбачено, що "додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, та щомісячна компенсація сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачуються незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу". Однак гранична сума загальних виплат також повинна бути прописана в держбюджеті.

- Пенсії військовослужбовців, співробітників поліції, пожежної охорони та інших силовиків. Зараз їх мінімальна пенсія не може бути нижчою за прожитковий мінімум, а встановлюватиметься законом про держбюджет. Так само, як і підвищення пенсій і надбавки, а також максимальна пенсія. Пенсія сім'ї військовослужбовця у зв'язку з втратою годувальника зараз не може бути менше двох прожиткових мінімумів, а в законопроекті пропонується обтічне "не менше розміру, затвердженого законом про держбюджет".

- Підвищення пенсій за віком інвалідам війни, учасникам війни, пенсій по інвалідності з дитинства, через поранення відбуватиметься відповідно до закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Зараз вони регламентуються законом "Про пенсійне забезпечення".

- Підвищення пенсій репресованим і членам їх сімей, примусово переселених, визначатиметься законом про держбюджет. Зараз підвищення становить для репресованих – 50% прожиткового мінімуму, а членам їх сімей – на 25%.

- Підвищення пенсій учасникам бойових дій (або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога). Зараз воно становить 25% прожиткового мінімуму. У перспективі розмір підвищення визначатиметься законом про держбюджет.

- Підвищення пенсій (або щомісячного довічного грошового утримання, або державної соціальної допомоги) для осіб з інвалідністю внаслідок війни і для тих, хто має нагороди, для деяких членів сім'ї військовослужбовців. Зараз надбавка за інвалідністю становить від 30 до 50% прожиткового мінімуму, залежно від групи інвалідності, за нагороди і для членів сімей військовослужбовців – 10-15%. У перспективі розмір підвищення встановлюватиметься в законі про держбюджет.

- Надбавки до пенсій (довічного утримання, щомісячної соціальної допомоги) особам, які мають особливі заслуги перед батьківщиною. Зараз сктановлять 70% прожиткового мінімуму. Встановлюватимуться в законі про бюджет.

- Надбавки до пенсій для осіб, які мають особливі трудові заслуги перед батьківщиною. Зараз вони становлять 200% мінімальної пенсії за віком (тобто фактично прожиткового мінімуму). Визначатимуться в законі про бюджет.

- Надбавка до пенсій почесних донорів. Зараз становить 10% прожиткового мінімуму – затверджуватиметься законом про держбюджет.

- Підвищення пенсій колишнім неповнолітнім в'язням концтаборів зараз становить 255 прожиткового мінімуму, а згодом встановлюватиметься Кабміном. А ось разова допомога до Дня перемоги раніше призначалася Кабміном, а тепер встановлюватиметься законом про держбюджет.

- Надбавка до пенсії за особливі заслуги зараз становить від 20 до 40% прожиткового мінімуму, а в подальшому нижня і верхня планки встановлюватимуться в законі про держбюджет – залежно від заслуг перед Україною.

- Надбавка до пенсій дітей війни. Зараз встановлюється Кабміном – визначатиметься законом про держбюджет.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, як планується підвищувати пенсії найближчим часом.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти