Які товари та послуги подорожчають у I кварталі

Чекаємо підвищення вартості овочів і фруктів, зростання, а потім зниження цін на газ і опалення

У 2020 році всі подорожчало в середньому на 5%, підрахувала Держслужба статистики. Інфляція різко прискорилася в IV кварталі – за три місяці ціни зросли на 3,2%, це майже вдвічі більше, ніж за попередні три квартали, разом узяті.

Економісти кажуть, що в I кварталі 2021 року інфляція також очікується висока. Що найбільше подорожчає в найближчі три місяці, а також чи стане щось дешевше, з'ясовував сайт "Сьогодні".

Реклама

Ми відповіли на питання:

  • Чому ціни стали рости швидше?
  • Що найбільше подорожчало і що подешевшало в 2020 році?
  • Що буде з інфляцією до кінця I кварталу?

Читайте також:

Що змінилося за IV квартал

Зростання цін, яке почалося ще у вересні (+0,5%) після літньої дефляції, прискорилося вдвічі в жовтні (+1%), збільшило темпи в листопаді (+1,3%) і трохи знизилося в грудні (+0,9% ). У підсумку за квартал вийшла інфляція 3,2%, за рік – 5%. Це збіглося з розрахунками Національного банку і виявилося менше за розрахунками Мінекономіки, що обіцяло інфляцію 5,9%.

Реклама

Таке стрімке зростання цін за останній кварталперевернуло з ніг на голову всю попередню картину. Наприклад, за підсумками трьох кварталів курячі яйця, молоко, м'ясо, природний газ були дешевше, ніж у вересні 2019 року, а за рік виявилися дорожче. Особливо різко подорожчав газ. Також майже не залишилося продуктів, товарів і послуг, які за підсумками року стали коштувати менше, ніж 12 місяців тому.

Продовольчий кошик

За 12 місяців з продовольства виявилися дешевшими тільки овочі. Ціни на решту їжі виросли більшою чи меншою мірою. Топ-5 харчів, що найбільше подорожчали, і топ-5, що найменше подорожчали, мають такий вигляд:

Реклама

Найбільше подорожчав цукор – майже вполовину, ніж рік тому – до 20 грн / кг. Звертає на себе увагу стрімке зростання цін на яйця, які дешевшали майже весь позаминулий рік і два квартали минулого року. Мінімальна ціна за десяток впала тоді до 12 гривень. Але експерти продовольчого ринку говорили, що яйця продавалися дешевше за собівартість через затоварювання. І вже з другого півріччя 2020 року прогнозували зростання цін, що і сталося. Тепер мінімальна вартість десятка яєць становить 30 грн.

Товари та послуги

За 2020 рік топ-5 промтоварів і послуг, які найбільш подорожчали, і топ-5, які найбільш подешевшали, (або найменше подорожчали) мають такий вигляд:

Неприємний сюрприз піднесли нам з природним газом, який різко подорожчав саме в грудні – майже в 1,5 раза, а за рік – на 56%. У IV кварталі значно прискорилося зростання цін на холодну воду і водовідведення, освіту, ліки, проїзд залізницею.

Але на деякі товари та послуги ціни за рік суттєво знизилися.

Передовсім це нафтопродукти. Вони дешевшали тому, що вартість сирої нафти впала більш ніж удвічі, нижче 20 доларів за барель (159 літрів). Головна причина – епідемія коронавірусної хвороби. Через неї транспортне сполучення в світі різко скоротилося, тому і нафти для виробництва пального треба було в кілька разів менше.

Хоча з листопада минулого року в світі почалося зростання цін на нафту, а отже, на бензин і дизпальне, в Україні нафтопродукти грудень до грудня виявилися дешевшими більш ніж на 10%, або приблизно на 2,5 грн за літр бензину А-95.

Помітно впали за рік ціни на одяг і взуття. Вони постійно дешевшають, бо пропозиція набагато перевищує попит. Але в 2020 році встановлено рекорд зниження цін – понад 7%. Очевидно, що це середній показник, який відображає тенденції ринку і не стосується вартості нових колекцій.

Експерти: Найбільше "допоміг" інфляції газ

Економісти пояснюють прискорення інфляції до кінця минулого року трьома причинами. Перша – кумулятивний ефект від підвищення з вересня мінімальної зарплати (з 4723 грн до 5000 грн). Друга – реалізація відкладеного через коронавірус попиту від населення, що викликало зростання цін. Третя – подорожчання енергоносіїв, насамперед природного газу, через холодну зиму та харчів через більш низький, ніж рік тому, врожай.

Член Економічного дискусійного клубу (ЕДК) Олег Пендзин нагадав: за даними Всесвітньої продовольчої організації, у світі прискорилося зростання цін на продовольство, передовсім на зерно.

"Дороге зерно – це подорожчання і хліба, і комбікормів, і м'яса, і молока тощо, – аналізує Олег Пендзин. – На сьогодні, за підрахунками аналітиків ЕДК, собівартість десятка яєць – 24 грн, це набагато більше, ніж пів року тому".

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко каже, що основний внесок в інфляцію в листопаді й грудні внесло подорожчання енергоносіїв: це зріджений газ, бензин і дизпальне.

Прогнози: ціни зростуть на 2-3% за квартал

Обидва експерти прогнозують в I кварталі помітну інфляцію.

Олег Пендзин каже, що ціни виростуть у середньому на 3%, але зростання по місяцях очікується нерівномірне.

"У січні дадуть основну інфляцію тільки природний газ, що подорожчав, і опалення, це 0,5 -0,8%, – підрахував Олег Пендзин. – У лютому, коли закінчиться локдаун і на ринок повернеться сектор громадського харчування, а люди отримають підвищені січневі зарплати, ціни виростуть через збільшення попиту. Якщо владі України вдасться знизити в лютому ціну на газ, це сповільнить інфляцію. Але за місяць буде від 1 до 1,5%. У березні ціни підвищаться на 0,8-1%".

Експерт уточнив, які харчі не мають дорожчати: ті, на які ціни вже піднялися найбільше. Це яйця, цукор, соняшникова олія. Залишиться стабільною вартість м'яса, але з іншої причини – низький купівельний попит.

Олександр Охріменко нагадав про сезонне підвищення цін на овочі та фрукти. Насамперед це яблука, ціна яких не очікується нижче за 20 грн / кг. Продовжиться підвищення ціни на хліб на рівень інфляції.

"Прогнозувати інфляцію на весь квартал складно через незрозумілу ситуацію з цінами на газ і з тим, яким буде продовження карантину, – каже Олександр Охріменко. – Але в цілому вона становитиме не більше ніж 2% за три місяці – січень, лютий і березень".

Економісти називають подорожчання газу головним драйвером прискорення інфляції в кінці 2020 року. Як влада збирається вирішувати цю проблему і як народові менше використовувати дороге паливо, дивіться в сюжеті.

Відео: Сьогодні
Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Ціни
В Україні дорожчають продукти
Що зросло в ціні?
Опитування
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.64

Євро (€)

31.22

Російський рубль (₽)

0.36

Загроза світової кризи
Як Evergrande опинилася на межі краху

Калькулятор зарплати

Калькулятор зарплати
ЗАПРАВКИ
Паливо Сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
29,45
28,95
28,00
17,17
29,50
29,00
28,00
17,17
30,86
29,60
26,77
17,70
30,98
30,69
28,98
17,88
32,59
30,29
27,29
17,75
33,99
31,17
29,59
18,47
33,99
31,17
29,59
17,73
33,99
31,17
29,59
18,48
34,97
31,17
32,97
18,48
-
30,76
28,30
17,56
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти