Які податкові пільги є у учасників боїв на Донбасі і що потрібно, щоб їх отримати

28 вересня 2015, 09:32

Д.ю.н., професор, експерт Taxlink Данило Гетманцев

Бійці не платять військовий збір під час участі в операції на Донбасі, а також податок з доходів, отриманих як благодійну допомогу

Для забезпечення соціального захисту та допомоги учасникам бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, законодавством передбачається ряд пільг, в тому числі щодо сплати податків і зборів.

Реклама

Зокрема, з метою заохочення громадян до підтримки захисників Вітчизни, підпунктом 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу (далі – ПК) встановлено, що не оподатковуються доходи учасника бойових дій під час АТО, отримані як благодійна допомога. Проте, така допомога має бути надана благодійниками, що здійснили її відповідно до вимог Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації". Також передбачається пільга і для самих благодійників – не будуть оподатковуватись доходи, отримані ними для надання благодійної допомоги учасникам АТО, згідно з підпунктом "б" підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 ПК.

Поряд із цим, відповідно до підпункту 165.1.56 пункту 165.1 статті 165 ПК, не оподатковуються доходи у вигляді благодійної допомоги, що була надана міжнародними благодійними організаціями особам, які мешкають на території проведення АТО чи вимушено її покинули.

Згідно з абзацом 2 підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 ПК, пенсї осіб, які стали інвалідами під час АТО, а також пенсії, що надаються членам сімей загиблих через АТО, – не підлягають оподаткуванню.

Від оподаткування військовим збором звільняються доходи у вигляді грошового забезпечення на час безпосередньої участі особи в антитерористичній операції, відповідно до абзацу 2 підпункту 1.7 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК. Однак, необхідно наголосити на тому, що безпосередня участь особи в АТО повинна бути документально підтвердженою Посвідченням учасника бойових дій, що надається відповідно до "Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413.

Реклама

Крім того, пунктом 31 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень ПК встановлено, що не обкладаються податком на додану вартість операції з імпорту та постачання касок, шоломів, бронежилетів та інших спецзасобів захисту, оптичних приладів для зброї, а також ліків і медикаментів, що призначені для учасників АТО, які зазнали ушкоджень здоров’я.

У разі, якщо особа не змогла вчасно подати декларацію через те, що вона знаходилась у зоні АТО або на цій території разташоване її підприємство, то вона звільняється від відповідальності, оскільки АТО визнаєтьсчя форс-мажорною обставиною (Ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2015 року у справі № 826/519/15). Однак даний факт обов’язково повинен бути засвідчений Торгово-промисловою палатою, що видає відповідне свідоцтво.

В тренді
"Нафтогаз" оголосив березневий тариф для населення

Що стосується місцевих податків, то місцевими радами можуть надаватись пільги зі сплати податку з нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки. Так наприклад рішенням Київської міської ради від 23 червня 2011 року №242/5629 (зі змінами від 28.01.2015 року №58/923) було встановлено пільгу для квартир, що належать учасникам АТО або сім’ям загиблих учасників. База таких квартир, відповідно до пільги, зменшується на розмір самої квартири, що фактично звільняє власників від сплати податку.

Втім, як зазначає ДФСУ у своєму Листі від 04.09.2015 р. № 8397/В/99-99-17-03-03-15, учасники АТО не є окремою пільговою категорією платників, що мають право на збільшений розмір податкової соціальної пільги. Так, на підвищений розмір пільги мають право ті особи, які були учасниками бойових дій лише під час Другої світової війни або на території інших країн, згідно з підпунктом "е" пункту 169.1.3 та  підпунктом "б" підпункту 169.1.4 пункту 169.1 статті 169 ПК. Тобто учасникам АТО збільшена пільга не передбачається. Однак такі особи все одно мають право на отримання пільги в загальному порядку, відповідно до підпункту 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 ПК.

Між тим, наразі зареєстрований Проект Закону № 3102 від 15.09.2015, яким пропонується на два роки звільнити від оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходи, отримані учасниками бойових дій АТО. Встановлення таких пільгових умов, на думку законотворців, спрямоване на соціалізацію учасників АТО, а також сприятиме адаптації, покращенню фінансового стану та вираженню загальнодержавної поваги до авторитету учасників бойових дій.

Реклама

Джерело: taxlink.com.ua

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти