Які зміни до Бюджету-2014 Кабмін запропонував Раді

26 листопада 2014, 17:34

Експерти вважають інціативи уряду чисто технічними

На своєму останньому засіданні Кабінет міністрів у нинішньому складі прийняв зміни до держбюджету на 2014 рік. У зв'язку з девальвацією гривні Міністерство фінансів запропонувало на більш ніж 160 млрд грн збільшити розмір держборгу, а також на 3 млрд грн скоротити витрати на підтримку вугільної та торфодобувної промисловості, пише "Апостроф".

Реклама

"Держборг розраховувався, виходячи з курсу національної валюти в 12 грн / дол. У структурі держборгу значну частину становлять зобов'язання, номіновані в іноземній валюті – близько 60%, – йдеться в пояснювальній записці до законопроекту. – Значна девальвація в 2014 році з 8 грн до нинішнього рівня в 16 грн, а також постійні коливання роблять неможливими дотримання граничного рівня держборгу на встановленому бюджетом рівні". Таким чином, перегляд обсягу держборгу дозволить нівелювати валютне вплив, стверджують в уряді.

Також Кабмін пропонує Раді переглянути і обсяг запозичень держави. План за внутрішніми позиками увелічвается на 5,5 млрд грн – до майже 178 млрд грн по загальному фонду скарбниці, а обсяг погашення – на 616,4 млн грн, зовнішніх – на 8,25 млрд грн – до 92,4 млрд грн і 13 , 2 млрд грн відповідно.

Експерти називають це рішення чисто технічним. "Фактично, уряд пропонує узаконити ситуацію, яка склалася. У нас коли закладався держборг, то брався до уваги інший курс. Якщо зараз курс інший, то граничний рівень боргу виріс без яких-небудь дій, – говорить старший аналітик з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. – Якщо показник не привести у відповідність з нинішніми реаліями, то реалії від цього не зміняться".

За словами старшого наукового співробітника Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Віталія Кравчука, це призведе до того, що Україні доведеться більше позичати й в більшому обсязі погашати боргові зобов'язання як у поточному році, так і в майбутньому. "Це ускладнює прийняття рішень в рамках бюджету в цілому, оскільки значна частина доходів бюджету буде витрачатися на обслуговування боргів, а не на розвиток", – пояснює Кравчук.

В тренді
Лоукостер SkyUp оголосив про "позапланові" рейси для заробітчан
SkyUp відкриє новий напрямок до Туреччини в грудні
Реклама

Урядовий законопроект передбачає і скорочення витрат на 3044 млн грн, які спочатку закладалися на підтримку вугільної та торфодобувної промисловості. Зокрема, більше 1,8 млрд грн галузь може не отримати на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції. На 523 млн грн планується скоротити витрати на відшкодування відсотків за запозиченнями суб'єктів господарювання, фінансування проектів для підвищення техніки безпеки шахт та технічне переоснащення. Ці 3 млрд грн будуть перекинуті на погашення боргових зобов'язань за кредитами, залученими під держгарантії для держпідприємств "Укрмедпостач" (35,3 млн грн) і "Львівська обласна дирекція з протипаводкового захисту" (112 млн грн), на обслуговування держборгу (1,9 млрд грн). Частина цих коштів також буде спрямована на погашення кредитних боргів в рамках підготовки та проведення Євро-2012 (164,4 млн грн).

На думку експертів, якщо Україна не може в повному обсязі забезпечити свої потреби у вугіллі, то і скорочення фінансування підприємств цілком виправдано. "Практичне проведення якихось заходів там ускладнилося, фізичного доступу до шахт немає, тому фінансування і необхідно знижувати", – говорить Кравчук. Жолудь додає, що в 2013 році на часткове покриття собівартості уряд виділив понад 13 млрд грн. Тому коли Україна не може фізично отримувати вугілля в необхідних обсягах, то і компенсувати потрібно менше.

У той же час голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець називає дане рішення помилковим. "Такі рішення якщо і повинні прийматися, то виключно в рамках тристоронніх консультацій: уряд-роботодавці-профспілки", – вважає він.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти