Як Україна торгує зі світом: з Зімбабве по нулях, а Польща обійшла РФ

5 вересня 2019, 07:19

Олександр Панченко Олександр Панченко

Україна змінює з доплатою сировину на машини, а заробляємо на транспортному транзиті і IT-послугах

Україна стала більше продавати і купувати товарів і послуг за кордон, про це говорять дані Держстатистики за перше півріччя. Але якщо послуг ми, як і раніше, продаємо більше, ніж купуємо, то щодо товарів маємо мінус, і за рік він збільшився. За словами експертів, від'ємне сальдо щодо товарів утримається і в майбутньому, тому що Україна переважно експортує сировину, а імпортує високотехнологічні товари.

Товари

Реклама

За підрахунками Держстатистики, наша країна за півроку експортувала товарів майже на 24,5 млрд доларів (+5,2%), імпортувала на 28,2 млрд дол (+8,5%), на 3,7 млрд доларів більше. Від'ємне сальдо за рік збільшилася більш ніж на 1 млрд, або на 37%. Найбільшим торговельним партнером з експорту вперше стала Польща: експорт на 1,69 млрд доларів, випередивши Росію – 1,59 млрд доларів. На третьому місці Китай – 1,56 млрд доларів причому приріст з експорту за півроку величезний, +56%. До країн -"мільярдників" за обсягом експорту входять Італія – ​​1,27 млрд дол, Єгипет – 1,18 млрд дол, Німеччина – 1,06 млрд дол, Індія – 1 млрд доларів. Найменше товару (зі 160 країн-партнерів) ми цього року продали Гренландії (автономія Данії) – на 3,7 тис. доларів і Гондурасу – на 26,7 тис. доларів, а до Зімбабве зовсім не було експорту. Щодо товарної структури: до Польщі продаємо насамперед метал, руду і деревину, до РФ – метал, продукцію машинобудування і неорганічної хімії, до Китаю – руду, зерно, олію. За імпортом нашим найбільшим торговим партнером вперше став Китай: куплено товарів на 3,9 млрд доларів (+27%), переважно продукція машинобудування, далі йде РФ – на 3,8 млрд доларів, з них на 2,2 млрд доларів – нафтопродукти, і Польща – на 1,88 млрд, передусім автомобілі, продукція машинобудування, пластмаси і полімери.

Послуги

Тут наш ринок має за півроку за експортом 5,9 млрд доларів (+7,6%), за імпортом – майже 3 млрд доларів (+ 2,5%). Головні партнери, яким ми продаємо "мізки і руки" – це країни ЄС – 2,2 млрд доларів (+4,5%) і РФ – 1,7 млрд доларів (+4,6%). Але в ЄС ми купуємо послуг на 1,5 млрд доларів, а в РФ – всього на 130 млн доларів. Найбільше продаємо послуг – на 3 млрд доларів (+7,5%), з них половина – це транзит газу з РФ до Європи, на IT-сферу припадає ще 1,1 млрд доларів (+12,7%). Купуємо насамперед транспортні послуги (закупівля газу і авіасполучення) – 679 млн доларів, ділові послуги – 611 млн доларів і послуги, пов'язані з подорожами, – 539 млн доларів.

Прогнози експертів

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин каже, що експорт та імпорт зросли не тільки в грошах, але і в штуках завдяки зміцненню гривні. Але негативний сальдо щодо товарів збережеться ще багато років, оскільки Україна, як і раніше, продаватиме переважно сировину (руда, зерно), яке має низьку додану вартість, а купуватиме високотехнологічні товари, де доданої вартості (еквівалент праці працівників) куди більше. Експорт послуг, як і раніше, розвиватиметься швидше, ніж їх імпорт, але є небезпека зниження експорту через зменшення обсягів транзиту до Європи російського газу. А ось IT-послуги стануть продаватися ще більше – наші фахівці вже налагодили зв'язки із зарубіжжям, міцно зайнявши свою нішу на ринку.

В тренді
Міст у Молдову і "золоті" огірки – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ

Продаємо пір'я, роги і копита

Україна експортує навіть відходи харчової промисловості, причому в значних обсягах – майже на 800 млн доларів за півроку (+30%). Вони, за словами експертів, переробляються за кордоном на корм для тварин. Все більше затребувані оброблені пух і пір'я, їх продано на 539 млн доларів, це в 4,5 раза більше, ніж рік тому. Йдуть на експорт роги і копита, дзьоби птахів – більш ніж на 300 тис. доларів, – з них роблять сувеніри, клей, натуральні кістяні ґудзики. Купують за кордоном наші вироби з соломи – на 740 тис. доларів (+10%), шелак (продукти життєдіяльності комах-червців, що використовуються в фармацевтиці) – на 498 тис. доларів (+ 29%). А ось сучасних творів мистецтва – вишиванок, глиняного посуду ручної роботи, петриківського розпису, ліжників (гуцульських овечих ковдр) і т. д. – продано вдвічі менше, ніж рік тому, – всього на 299 тис. доларів.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" писали про те, що "діра" у зовнішній торгівлі України розростається. Негативне сальдо різко збільшилася за рік.

Реклама

Також ми писали про те, що в Україні за 2018 рік обсяг зовнішньої торгівлі товарами становив 104 млрд доларів, що на 12% більше, ніж було 2017 року (92,7 млрд). Найбільшу частку в експорті становили продовольчі товари і сільськогосподарська продукція – 18,6 млрд доларів (39,3% від загального експорту).

При цьому за останні п'ять років частка українського експорту до Євросоюзу практично подвоїлася.


Експерти вважають, що Україна йде на рекорд з експорту ягід і фруктів:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти