Як Україна буде виходити з кризи: експертний прогноз

27 квітня 2020, 07:25

Олександра Романюк Олександра Романюк

L-кризу вважають гіршим варіантом для економіки

Те, що пандемія коронавірусу завдає величезного удару по економіці, світ усвідомив ще взимку. Сьогодні ж експерти різних країн намагаються знайти відповідь на питання, як швидко вдасться впоратися з наслідками світового карантину, як швидко країни зможуть вийти з кризи. Свої прогнози роблять і українські економісти. Сайт "Сьогодні" вже писав про прогнози Міжнародного валютного фонду і Кабінету міністрів. Але тоді всіх більше цікавило питання, наскільки глибокою може бути криза. Тепер же ми розповімо про те, як різні економісти бачать процес виходу з неї.

V, U, L або інша літера

Реклама

Говорячи про види кризи, економісти часто називають їх тими літерами, на які схожі графіки економічного спаду і подальшого зростання. Так, основними варіантами криз вважаються наступні:

V-подібна криза. Характеризується різким, але досить коротким за часом спадом економіки, після чого починається досить швидке відновлення.

U-подібна криза. Після спаду якийсь час триває період рецесії, економіка не в змозі відновити своє зростання. Однак потім ВВП починає знову стабільно зростати.

W-подібна криза. У цьому випадку період рецесії більш тривалий, ніж при U-подібній кризі. Він може чергуватися з періодами невеликого та/або нетривалого зростання економіки. Однак потім економіка знову починає стабільно зростати.

Реклама

L-подібна криза. Після спаду економіка продовжує довгий час перебувати в стані рецесії. Період зростання ніяк не настає, або зростання настільки незначне, що про вихід з кризи говорити не доводиться.

/ Фото: Сьогодні

Не дивно, що найкращим виходом з кризи вважається V-подібний. Найгіршим – L-подібний. Зразком V-подібної кризи вважається світова криза 2009 року, коли економіка багатьох країн за короткий період скотилася із зони зростання в зону падіння, але потім менш ніж за рік зуміла повернути колишні темпи зростання. Прикладом L-подібної кризи, на думку деяких експертів, може стати криза 2020 року.

Песимістів більше

Днями Міністерство економрозвитку, торгівлі та сільського господарства представило консенсус-прогноз "Україна в 2020-2021 роках: наслідки пандемії", де на підставі думок різних експертів оцінило можливі варіанти виходу з кризи української економіки. В інших прогнозах розглядалися різні варіанти виходу з кризи, але лише як можливі сценарії. Прогноз Мінекономіки дозволяє зрозуміти, який з цих сценаріїв українські та міжнародні експерти вважають найбільш реальним.

Реклама

На жаль, більшість експертів, опитаних в процесі підготовки консенсус-прогнозу, вважають, що криза буде проходити за L-сценарієм – як у світі, так і в Україні.

У тому, що світова економіка буде відновлюватися саме за сценарієм L, впевнені понад 50% експертів, які брали участь в консенсус-прогнозі:

/ Фото: Минэкономразвития

Відзначимо, що сценарій L припускав, що пандемію вдасться зупинити найближчим часом. Однак економічні втрати до того моменту виявляться настільки значними, що відновлення економіки хоча й почнеться з другої половини 2020 року, однак буде проходити вкрай повільно.

Реклама

Сценарій V-кризи також припускав згасання пандемії в світовому масштабі до кінця першого півріччя 2020-го. А також те, що економіка почне відновлюватися досить швидкими темпами. Саме про такий варіант багато міжнародних експертів говорили як про найбільш ймовірний, коли епідемія тільки починалася і постраждалою країною був тільки Китай. Сьогодні в такий вихід з кризи вірять лише 25% експертів.

Сценарій ВС допускає, що в першій половині цього року пандемію стримати не вдасться і основне зростання числа хворих у світі в цілому буде відбуватися в травні.

І, нарешті, GC – це власне бачення експертів, як світ виходитиме з кризи. Цей пункт вибирали в основному ті, хто вважає, що вихід з кризи буде проходити за U-сценарієм, і ті, хто вважає, що в 2021 році спалах пандемії буде не менш масштабним, ніж в 2020-му.

Що стосується України, то 50% опитаних впевнені, що відновлення української економіки буде проходити не інакше, як за сценарієм L, тобто швидке падіння, повільне і тривале відновлення.

В тренді
Стартував прийом заявок на карантинні 8000 гривень: як оформити та хто отримає гроші

/ Фото: Минэкономразвития

Сценарій L припускав, що посилений карантин (як зараз або навіть жорсткіше) триватиме до кінця червня. Як відомо, прем'єр-міністр Денис Шмигаль днями висловив надію на те, що в травні з'являться підстави для ослаблення карантинних обмежень в Україні. Втім, за його словами, все буде залежати від розвитку ситуації.

Сценарій ВС (криза) передбачає, що в травні кількість хворих буде тільки зростати. Відзначимо, що опитування проводилося на початку квітня, і тоді лише18% експертів вірили в те, що епідемія в Україні буде наростати навіть в травні. Зараз в уряді прогнозують, що піковий період епідемії в Україні почнеться саме після травневих свят. Такий же прогноз щодо Києва озвучив днями і мер столиці Віталій Кличко.

Як зміняться зарплати, курс долара, ВВП в найближчі роки

Більшість експертів (ті, що передбачають L-подібну кризу в Україні) вважають, що прямі іноземні інвестиції в цьому році практично не будуть підживлювати нашу економіку (вони складуть всього 0,6 млрд дол.). А ось в наступному їх обсяг зросте до 1,9 млрд дол. Дефіцит бюджету в 2020-му становитиме 7,1%, а в наступному році – вже тільки 3,3%.

Дефіцит грошей посилить те, що в зв'язку з поверненням трудових мігрантів потік приватних грошових переказів в країну в 2020-му скоротиться майже втричі (до 5,6 млрд дол.). Однак у міру зняття карантину в країнах Європи українці поступово будуть знову їхати туди на заробітки. За оцінками експертів, Україну покинуть від 50 до 90% тих, хто до карантину працював у Європі. Це сповільнить відновлення української економіки, але надходження від трудових мігрантів збільшаться до 8 млрд дол.

Зниження рівня зарплат в Україні в зв'язку зі спадом економіки експерти не очікують. Так, на думку більшості з них, до кінця 2020 року мінімальна зарплата в країні складе 4814 грн (зараз – 4723 грн), а в наступному – зросте до 5233 грн. Середня зарплата в цьому році виявиться в районі 11 079 грн (зараз – 10 847 грн), а в наступному – 12 408 грн.

При цьому ситуація на ринку праці буде залишатися напруженою як мінімум до кінця 2020 року. Рівень безробіття складе 9,4%. В 2021-му, як очікується, цей показник скоротиться, але незначно – до 9,1%. Найбільше звільнень очікується в приватній сфері. За рік рівень бідності населення в Україні зросте на 10-20%.

Порівняння макропрогнозів:

/ Фото: Минэкономразвития

Номінальний ВВП у 2020 році, згідно з консенсус-прогнозом, зросте до 4 трлн 054 млрд грн (за підсумками 2019 року він становив 3,97 трлн грн). А ось реальний ВВП впаде до 4,2%. У 2021 році зростання номінального ВВП також буде невеликим: до 4 трлн 536 млрд грн. Реальний ВВП очікується вище нуля, але зростання, за очікуваннями економістів, складе всього 2,4%.

Великої інфляції експерти не прогнозують – в першу чергу через скорочення споживання. Очікується, що в 2020 році ціни в середньому зростуть на 5,8%, а в 2021 році – на 7,7%.

Завдяки міжнародній допомозі резерви Нацбанку до кінця року можуть скоротитися не так вже й сильно – з нинішніх 24,9 млрд доларів до 22,1 млрд доларів. А в 2021-му – взагалі підрости до 22,8 млрд.

Середній курс долара за 2020 рік, як прогнозується, складе 28,85 грн, а до кінця року американська валюта може коштувати близько 29,5 грн. У 2021 році середньорічний курс виросте до 30 грн/дол., А в кінці року долар може коштувати близько 30,75 грн.


Нагадаємо, раніше в Кабміні розповіли про п'ять етапах послаблення карантину в Україні:

Всі подробиці в спецтемі Адаптивний карантин в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти