Суми переказів зростають: як трудові мігранти впливають на курс долара

4 серпня 2019 7:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

В НБУ відзначають, що закордонні зарплати українців ростуть, а ось число трудових мігрантів – не дуже

Незвичайно низький курс долара, який ми спостерігали у липні, експерти пов'язують з активним випуском Мінфіном державних цінних паперів, які, з огляду на високу прибутковість, користуються великим попитом у зовнішніх інвесторів. Мовляв, саме покупці облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) наповнили український ринок доларами. Тим часом, в нинішньому році зростають надходження доларів в країну і з інших джерел.

Зарплати заробітчан чи ОВДП?

Реклама

В останні роки грошові перекази від трудових мігрантів виступають одним з найбільш істотних каналів надходження валюти в країну. Причому вони істотно перевищують суми інвестицій. Так, в 2018 році грошові перекази від трудових мігрантів в Україну, за даними МВФ, склали майже 11,5 млрд доларів. У той же час загальна сума зовнішніх державних запозичень не дотягувала до 4 млрд дол. (103 млрд грн)

У 2019 обсяг грошових переказів в Україну тільки за перший квартал (останні дані) склав 3 млрд дол. – на 18% більше аналогічного періоду минулого року. І суми цих надходжень, згідно зі статистикою, кожен наступний квартал більше попереднього. Навіть якщо допустити, що підсумки першого півріччя на 18% будуть більше аналогічного періоду минулого року, вийде, що в якості грошових переказів від трудових мігрантів в Україну зайшло вже понад 6,2 млрд доларів. У той же час, як повідомило на минулому тижні Міністерство фінансів, інвестиції нерезидентів в українські облігації внутрішньої державної позики з початку 2019 року (тобто за підсумками майже 7 місяців) складають тільки 2 млрд доларів (51 млрд грн).

Впливають зростаючі обсяги грошових переказів від трудових мігрантів в Україну на курс долара? Експерти вважають, що такий вплив безсумнівний.

"Продаж гривневих ОВДП, звичайно, впливає на курс долара. Але більше впливають надходження грошей від трудових мігрантів. Тому що цих надходжень набагато більше, ніж інвестицій в ОВДП", – вважає директор Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.

Президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак підтверджує: курс долара тримається на мінімальному рівні в тому числі від активного надходження грошей від трудових мігрантів. Однак він не вважає, що цей фактор став вирішальним у надмірному зміцненні гривні.

"Гроші від трудових мігрантів надходили в Україну і в минулому році. Найбанк оцінив ці перетікання приблизно в 12 млрд доларів. А ось таких "скажених" грошей на ОВДП, як зараз, в минулому році не було. Тобто, коли ми говоримо про те, що вплинуло, ми повинні зрозуміти, що змінилося. Взагалі, найбільше валюти приходить в країну від експорту товарів. А потім вже – гроші від трудових мігрантів і від покупки ОВДП. Також потрібно враховувати суми, які випливають з країни. Але при цьому, коли говорять про зміни, шукають в першу чергу той фактор, який змінився останнім часом. Так ось збільшення припливу грошей під ОВДП – це і є зміни", – каже він.

Реклама

За інформацією Міністерства фінансів, з початку 2019 року, інвестиції нерезидентів в українські ОВДП зросли в 8 разів! Правда, практично рівноцінну суму – понад 2 млрд доларів – Нацбанк викупив для поповнення золотовалютних резервів і виплат за держборгом.

Добре працюємо!

Коли говорять про гроші від трудових мігрантів, більшість читачів напевно уявляють собі українців, які виїхали в Польщу або іншу європейську країну на заробітки і відправляють сюди зарплати своїм сім'ям. Однак це не зовсім так. Ті, хто працює за кордоном, вважають за краще передавати гроші в Україну неофіційними шляхами – через знайомих, водіїв або привозячи їх особисто. Офіційними ж шляхами надходить в Україну переважно зарплата тих українців, які фізично продовжують перебувати в Україні, але працюють віддалено на закордонного роботодавця. Наприклад, таких багато у сфері IT-технологій, серед копірайтерів тощо.

Раніше в Нацбанку прогнозували скорочення трудової міграції з України і, відповідно, суми грошових надходжень від "заробітчан". Так, у звіті про фінансову стійкість за червень НБУ відзначає, що динаміка оплати праці, отриманої з-за кордону, зменшилася з 34-35% в 2017 році до 12,8% у другому півріччі 2018 го.

"Це обумовлено зниженням інтенсивності трудової міграції. Зокрема, в минулому році була утруднена для роботодавців процедура влаштування іноземців на роботу в Польщі ... Тому там зменшилася кількість зареєстрованих декларацій про доручення робіт іноземцям. У той же час спрощуються умови працевлаштування іноземців в інших країнах Європи. Однак, ймовірно, зростання числа трудових мігрантів з України в подальшому буде сповільнюватися через уповільнення економік в ЄС і зменшення диференціалу між українським і європейським рівнях зарплат", - вважають в Нацбанку.

Однак водночас в НБУ відзначають, що приріст переказів з-за кордону пов'язаний зі збільшенням сум оплати праці тих фахівців, які фізично знаходяться в Україні, але виконують роботи для іноземних роботодавців.

Реклама

"У структурі грошових переказів продовжують рости надходження з оплаті праці. Це, серед інших чинників, може пояснюватися розширенням аутсорсингових послуг ІТ-фахівцями", – відзначають в НБУ. І прогнозують: "Грошові перекази від трудових мігрантів зростатимуть в 2019-2021 роках завдяки підвищенню їх доходів за кордоном. У той же час кількість трудових мігрантів буде залишатися майже незмінною внаслідок конвергенції заробітних плат і насичення ринку праці".

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, на що трудові мігранти витрачають зароблене.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти