Родючість українських чорноземів – вже міф: експерт розповів про проблеми з ґрунтами

30 жовтня 2018, 14:23

Людмила Грубник

За останнє сторіччя кількість гумусу в наших ґрунтах знизилася з 12% до 3 – 4%.

Одні з найбільш родючих ґрунтів у світі – українські чорноземи – продовжують втрачати свої характеристики. І провокують ці процеси надмірна розораність і забруднення ґрунту залишками пестицидів і мінеральних добрив. Для того, щоб зберегти властивості чорноземів і багаті врожаї, необхідно використовувати передові технології землеробства.

Про те, в якому стані знаходяться українські ґрунти і які сучасні технології землеробства використовуються зараз в світі, сайту "Сегодня" розповів кандидат біологічних наук, начальник агробіологічної лабораторії НДІ "Інститут здоров'я рослин" Володимир Конограй.

- Пане Володимире, опишіть сучасний стан українських ґрунтів?

- Як відомо, українські чорноземи вважаються одними з найродючіших ґрунтів у світі. Але на сьогодні це, на жаль, не так. За останнє сторіччя кількість гумусу в наших ґрунтах знизилася з 12% до 3 – 4%, причому на 0,04% – тільки за останні п'ять років. Тому невичерпна родючість українських чорноземів – не більше, ніж міф. Крім того, наші чорноземи є найбільш освоєними ґрунтами, тому потенційний ресурс розширення орних площ в чорноземної зоні майже вичерпаний. Екстенсивний розвиток землеробства в Україні викликав надмірну оранку чорноземних грунтів – до 80%, а в деяких областях, наприклад, в Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській – понад 90%.

Для порівняння, середня розораність території Західної Європи становить 31%, Індії – 30%, Китаю і США – 25%, Англії, Канади, Німеччини – 25 – 45%.

- Що провокує втрату українськими ґрунтами родючості?

- Надзвичайна розораність чорноземів викликає мінералізацію органічної речовини грунту і ерозійні процеси. В результаті змивається найбагатший органікою шар ґрунту, в якому містяться запаси рухомих форм поживних речовин і фізіологічно активних сполук.

Основні причини – ерозія ґрунтів, дегуміфікація, негативний баланс поживних елементів, забруднення ґрунтів залишками пестицидів і мінеральних добрив, радіонуклідами, ущільнення ґрунтів сільгосптехнікою.

- Які передові технології роботи з ґрунтами існують сьогодні в світі?

- У світі зараз використовують високопродуктивну сільгосптехніку, сучасні мінеральні добрива, високоякісні засоби захисту рослин та насіння. Крім того, аграрії намагаються раціонально і ефективно використовувати ґрунт, тому використовують системи обробки з мінімальним порушенням його структури. Це, наприклад, Mіnі-tіll, Nо-tіll, Strіp-tіll.

Все популярнішим стає органічне сільське господарство, тобто, відмова від використання мінеральних добрив, пестицидів, і стимуляція біологічної активності ґрунтів. Розвиваються нанотехнології, які використовуються практично у всіх сферах сільського господарства.

До речі, незважаючи на непросту ситуацію, українські аграрії теж намагаються використовувати передові розробки. Все ширше використовуються прогресивні технології мінімального обробітку ґрунту і точного землеробства.

- Як можна зберегти українські ґрунти?

- Для збереження родючості ґрунту потрібен цілий комплекс заходів. Потрібно грамотно працювати з посівними площами, дотримуватися планів сівозміни, регулярно проводити заходи проти ерозії, використовувати органічні системи живлення ґрунтів, ефективніше застосовувати мінеральні добрива (за рахунок оптимізації доз), розширити площу посіву багаторічних трав тощо.

Але для впровадження всього цього потрібно спочатку більш детально досліджувати поточний стан ґрунтів – адже все починається з науки
!

Реклама

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що через зміни клімату українські фермери починають вирощувати нестандартні культури.

Також сайт "Сегодня" підготував серію матеріалів про успішних фермерів у нашій країні.

В тренді
Ринок пального: чи буде подальше подорожчання бензину

А нещодавно повідомлялося про те, що рекордний врожай яблук в Україні вдарив по цінах.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти