Як санкції вдарили по Росії

26 вересня 2014, 11:35

У Fitch підрахували втрати Москви

Російському центробанку доведеться підтримувати курс рубля за допомогою золотовалютних резервів. В результаті, як вважають аналітики міжнародного рейтингового агентства Fitch, обсяг резервів вже цього року скоротиться на $15 млрд. до $450 млрд., а в наступному – до $400 млрд., тобто, майже на 15%. Про це пишуть російські "Ведомости".

Реклама

Фінансові санкції США і Євросоюзу фактично відрізали від зовнішнього фінансування російських позичальників. Термін до 30 днів, на який підпали під санкції компанії та банки можуть залучати кошти, означає, що залучення неможливі, пояснює страший директор представництва Fitch в Росії Олександр Данилов: "Ніхто не буде ризикувати – є ризик вийти за межі цих 30 днів в силу якихось або технічних причин". Так, санкції фактично закрили російським банкам ринок репо з закордонними банками, сказав він.

Фінансовий рахунок платіжного балансу вже отримав від санкцій прямий негативний ефект, рівний 2% ВВП, оцінив директор департаменту Мінфіну РФ Максим Орєшкін – така ціна закритих зовнішніх ринків. Зіставний шок викликало зниження цін на нафту з $110 за барель наприкінці червня до нинішніх $93. За оцінками відомства, зниження ціни на $17 означає зниження експорту на $55 млрд. на рік, це також близько 2% ВВП – втрати по торгівельному рахунку. Таким чином, сукупний негативний ефект для платіжного балансу склав близько $100 млрд.

Для бюджету головним ризиком залишається ціна нафти – прогноз на 2015 рік передбачає ціну в $100 за барель. Орєшкін нагадує, що будь-які ризики за доходами федерального бюджету відіб'ються на стані резервних фондів.

Проектом бюджету передбачено можливість витратити в 2015 р 0,5 трлн. руб. з резервного фонду. Компанії і банки повинні погасити $161 млрд. за чотири квартали, банкам вистачило б валютної ліквідності на рік, але вони під подвійним тиском, вказує Данилов.

В тренді
"Пограбування" в законі: банки без дозволу стягнуть борги з рахунків українців
Реклама

З одного боку, пояснює він, компанії пред'являють підвищений попит на кредити для рефінансування зовнішнього боргу, з іншого – є ризик вилучення валютних депозитів крупними компаніями. Тиск на ліквідність означає, що у компаній і банків залишається менше ресурсів для розвитку, що позначиться і на якості активів банківської системи, і на всій економіці, заключає Данилов.

ЦБ має намір відпустити рубль у вільне плавання з 2015 р і мінімізував вплив на валютний ринок: з початку липня рубль ослаб до долара на 12,4%, ЦБ для підтримки рубля валюти не продавав. Вільне курсоутворення допоможе зростанню економіки, заснованому на інвестиціях, – зниженням інфляції і, відповідно, ставок, нагадала голова ЦБ Ельвіра Набіулліна. Якщо ж знизити ставки для банків, зростання інвестиційних кредитів не відбудеться – хороших інвестпроектів немає, навряд чи банки будуть кредитувати компанії з незрозумілими перспективами збуту продукції. Зате збільшаться можливості спекулювання на позикових засобах проти рубля, заявила Набіулліна, тоді й доведеться витрачати золотовалютні резерви.

Ризик Росії – сповільнення зростання, зауважує глава аналітичної групи по Центральній і Східній Європі Fitch Ratings Пол Роукінс. Санкції збільшують ризик, що Росія відкладе реформи, стане більш ізольованою країною і збереже сировинну залежність.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти