Як підприємцям боротися зі стресом

14 квітня 2017, 07:25

Христина Коновалова

Психологи вважають, що корисно налагодити харчування, згадати про фізичні навантаження і не зациклюватися на проблемах

Вітчизняні підприємці вже звикли переживати стрес на ногах, тому часто не сприймають всерйоз можливі наслідки такого ставлення до своєї психіки і здоров'я. А психологи тим часом радять не ігнорувати тривожність, поганий сон, депресивний стан, оскільки з цим можна і потрібно боротися, щоб знаходити після цього сили контролювати і розвивати свій бізнес. Про те, як правильно боротися з проявами стресу, з нашими читачами ділиться психолог Катерина Гичан.

Реклама

Почнемо з того, що стрес – це адаптаційна реакція. Він допомагав нашим предкам швидко мобілізуватися в разі раптової небезпеки.

Як розпізнати стрес?

За таких симптомів:

- фізична слабкість, головний біль, висока стомлюваність;

Реклама

- важко розслабитися;

- порушення сну;

- порушення концентрації уваги, проблеми з пам'яттю, загальмованість;

- м'язова скутість, спазми;

- пригніченість, апатія;

Реклама

- порушення апетиту: голодування або об'їдання;

- дратівливість, тривожність, сльозливість;

- нервові тики, нав'язливі рухи (людина кусає губи, гризе нігті та ін.);

- підозрілість, нетерпимість до інших;

- бажання "кинути все".

Реклама

Зазвичай це симптоми третьої стадії стресу. Всього у стресу три стадії:

 - Перша: реакція тривоги або мобілізації. Пульс і дихання частішають, викидає "гормон стресу" кортизол, системи організму приводяться в положення готовності.

- Друга: стадія опірності, коли організм намагається адаптуватися, і або заспокоюється, або переходить на третю стадію.

- Третя: стадія виснаження, коли падає опірність організму, і людина починає відчувати ті неприємні симптоми, які описані вище.

Зараз багато хто говорить про синдром хронічної втоми. Але він зустрічається не так вже й часто: за даними статистики, у 3% населення, переважно у жінок 30-45 років, що мають успіх у кар'єрі. Звідси і його друга назва – "синдрому менеджера". Дійсно, підприємці та менеджери схильні до стресу, а в нинішніх мінливих умовах – особливо.

Як впоратися зі стресом?

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

Перш за все, треба пам'ятати, що стрес мобілізує організм. А значить, щоб його подолати, потрібно розслабитися і зняти напруження.

- Дихати. Коли ми нервуємо, ми дихаємо переривчасто, затримуємо вдихи/видихи, а потрібно заспокоїти дихання, роблячи більш глибокі вдихи і більш повні видихи. До речі, одна з причин, чому вважається, що куріння допомагає заспокоїтися, полягає в тому, що затягуючись, курець робить т.зв. гіпервдих, дуже глибокий вдих і повільно випускає дим.

- Пити. Під час стресу пересихають слизові оболонки, частішає кровотік, тому корисно випити води. Якщо хочете, можна випити молока, в ньому міститься амінокислота триптофан, яка допомагає розслабитися і підняти настрій. Алкоголь допомагає зняти разове напруження (наприклад, відразу після здачі іспиту або розглядів з дозвільними органами), але коли стрес затягується і переходить на третю стадію, то алкоголь тільки посилює симптоми.

- Взяти себе в ноги. Так, саме в ноги. Це зручно, коли потрібно приховати від оточуючих свою схвильованість. Спробуйте вчепитися пальцями ніг в підлогу, відчути напруження в пальцях, а потім поступово розслабляти їх, відчуємо, як тепло поширюється по ступнях і ногах. Можна задіяти ще й руки: просто складіть їх на животі. Зовні ви не викажите занепокоєння і збережете спокійний вид, а нервове напруження за 2-3 хвилини знизиться.

- Чергувати напруження з розслабленням. Сильно стискайте кулак, поки не відчуєте тремтіння в руці, а потім повільно розслабте. Так ви зможете перенести вогнище напруження в руку і будете керувати своїм станом.

- Дати фізичний вихід своїй негативній емоції. Вважається, що негативна емоція "живе" в тілі людини 3 дні, а потім може перетворитися в хвороба. Щоб позбутися від накопичення негативу, хоча б раз в 3 дня вирушайте:

- в спортзал (упор робити на комірцеву зону і на спину, тому що через сидячий спосіб життя м'язи там затікають, а це може вести до остеохондрозу),

- побити грушу (японські кімнати, де можна бити фігуру, що зображає начальника, не дарма стали легендарними, це ефективний спосіб впоратися зі стресом),

- в басейн (тут ще й дихання можна налагодити, і "розчинити" негатив у воді),

- на пробіжку, на прогулянку в парк,

- на футбол, баскетбол, волейбол, теніс і т.д. (зіграти самому),

- на танці,

- на концерт і т.д.

Згадаймо, наші предки вели набагато більш активний спосіб життя, не тримали емоції в собі, і були фізично здоровішими.

- Налагодити харчування. Стрес може вести до збоїв у травленні, і щоб цього уникнути, буває досить дотримуватися простих правил: режим, різноманітний раціон, часте пиття.

- Відпочивати. Варіант виспатися один раз на тиждень вперед не підходить, тому що організму потрібно відновлюватися щодоби, а не раз на тиждень. Інакше нейрофізіологія збунтується і сама зірве стоп-кран, причому в самий невідповідний момент.

- Переглянути ставлення. У психології є поняття "позитивна переоцінка", коли шукається позитив навіть у поганій події. Успішні підприємці сприймають проблему, як виклик, як важке завдання, і чим важче завдання, тим більше азарт.

- Тренувати толерантність до невизначеності, тобто спокійно і не панікуючи ставитися до незрозумілих ситуацій, таких в житті підприємця – маса, і майже щодня. Якщо зумієте не панікувати тоді, коли інші втрачають контроль, то зможете обійти конкурентів.

- Не зациклюватися. У стані стресу свідомість звужується, тобто огляд обмежується. Це як ніби перебувати в темному лісі з ліхтариком: яку стежку підсвітите ліхтариком, таку і побачите. А адже стежок можете бути купа, так само і варіантів вирішення однієї проблеми може бути безліч.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти