Гривня дешевшає: як підготуватися до подорожчання долара

10 серпня 2018, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Що радять експерти в плані заощадження грошей, зміни роботи тощо

Друга половина року в економічному плані може виявитися для багатьох українців набагато менш приємною, ніж перша. З середини липня розпочалося сезонне зростання курсу долара – на місяць раніше, ніж зазвичай. І, на думку фахівців, до кінця року курс долара йтиме переважно за висхідною. На сезонні фактори можуть нашаруватися панічні настрої через відсутність зовнішніх запозичень і великих виплат за закордонними кредитами, які очікують нашу країну в кілька найближчих років.

Реклама

Нагадаємо: відповідно до закону про держбюджет, наприкінці року долар повинен коштувати 30,1 грн, а середньорічний курс американської валюти становитиме 29,3 грн. Але оскільки всю першу половину року курс тримався в межах 26 грн, восени не виключені скачки вище 31 грн за долар.

Подорожчання долара традиційно тягне за собою зростання цін на багато товарів і послуг. На продукти, техніку, бензин і комунальні послуги. Вже зараз можна зустріти прогнози про те, що прискориться подорожчання всіх продуктів. Що вже з жовтня тарифи на газ для населення зростуть удвічі. Що подорожчання нафтопродуктів змусить владу до кінця року ще раз підвищити ціни на проїзд тощо.

Які захистити свої заощадження? Які кроки можна почати вже зараз, щоб не переплачувати в майбутньому? Ми зібрали рекомендації експертів в різних областях.

Гроші повинні працювати

Фінансисти радять в нестабільний період диверсифікувати наявні заощадження, тобто зберігати гроші в різних валютах.

"Для валютного ринку за останні роки сформувався досить чіткий сезонний тренд, який можна використовувати для заробітку всередині року. Наприклад, коли гривня зміцнюється в першій половині року, можна зберігати заощадження в гривні, в середині року купувати валюту і розміщувати її на депозиті. Втім, необхідно чітко розуміти прибутковість цієї операції. Якщо дохідність за гривневим депозитом порівнянна із прибутковістю валютного депозиту з урахуванням девальвації, операція такого обміну буде недоцільна. Наприклад, за гривневим депозитом за 6 місяців можна заробити 7,5%, за валютним – 2,3%. Якщо, за найближчі 6 місяців девальвація гривні не перевищить як мінімум 5,7% (тобто ваш заробіток від конвертації і валютного депозиту становитиме 8%, що на 0,5% вище, ніж гривневого), проводити конвертацію гривні в долар не має сенсу", – підказує Андрій Шевчишин, старший аналітик ГК FOREX CLUB.

Реклама

Крім того, експерт радить користуватися різними фінансовими інструментами.

"Грошовим заощадженням потрібно давати працювати: банківський депозит, і ОВДП і інвестиції на фондових майданчиках. При цьому найбезпечнішими є ОВДП і депозит, ризиковими – інвестиції на фондових майданчиках, але й потенційна прибутковість на ринку акцій значно вище.

Гривні має бути на 3 місяці витрат (майже як покриття золотовалютними резервами 3-місячного чистого імпорту). В такому випадку, не виникне складнощів при непередбачених обставин і витратах. Решта заощадження необхідно диверсифікувати: це гривневі і валютні заощадження (в різних валютах), золото, нерухомість, інвестиції на фондовому ринку. Валюти необхідно розглядати на період 2-3 роки, дорогоцінні метали – на більш ніж 5 років, нерухомість – на 10 років і більше", – говорить Андрій Шевчишин.

Рекрутери: якщо не підвищують зарплату – шукайте підробіток

У періоди девальвації гривні і зростання цін витрати збільшуються, і багатьом доводиться думати, як "залатати дірки" в сімейному бюджеті. Саме такі періоди змушують людей домагатися підвищення зарплат, шукати нову роботу на вищу зарплату або підробітки. Ми розпитали фахівців з персоналу, як зараз йдуть справи з працевлаштуванням і пропозиціями щодо зарплат.

HR-експерт компанії Rabota.ua Тетяна Пашкіна каже, що зазвичай люди починаються замислюватися про зміну умов праці вже після того, як відчули інфляцію на собі.

"Люди зазвичай починають замислюватися про додатковий заробіток, уже коли зросли ціни. Тоді вони сигналізують роботодавцю, що грошей не вистачає, або відразу звертаються до фахівців з HR, шукають іншу роботу. З доброї волі адже рідко який роботодавець підвищує зарплату своїм працівникам", – говорить вона.

Але, можливо, є сенс подумати про це заздалегідь?

Найбільші шанси отримати надбавку до зарплати сьогодні мають айтішники і люди, зайняті на виробництві.

"У сфері IT серйозна конкуренція "за мізки", причому не тільки серед українських, але і серед зарубіжних роботодавців. У багатьох з них зі зростанням курсу зарплати можуть зрости, оскільки "прив'язані" до долара. Але стосовно вакансій – одні роботодавці можуть перевести зарплати в гривні за курсом 26, а інші – вже по 27 або більше, відповідно, розмір зарплат у них буде вказано різний. Крім цього, через конкуренцію зростають і зарплати в доларах. Тому в цій сфері є сенс попросити надбавку до зарплати або пошукати високооплачуванішу роботу.

У виробничників теж не вистачає робочих рук. Найбільша кількість вакансій в Україні – 15% – виробничі вакансії. Можна уявити собі розмір "діри", якщо щомісяця у нас розміщується понад 100 тис. вакансій. Минулого року, наприклад, після введення безвізового режиму, багато виробничників самі підвищували зарплати працівникам на 50-70%. І якщо людям в зв'язку з подорожчанням знову здаватиметься, що зарплати стало не вистачати, я думаю, вони зможуть ставити перед роботодавцями питання про підвищення. Якщо, звісно, людина дійсно цінна для компанії", – говорить Пашкіна.

Реклама

Якщо людина вміє, що називається, "працювати руками", але зайнята "кабінетною роботою", можливо, їй є сенс змінити рід діяльності. Тому що найвищі зарплати сьогодні – саме у виробничій сфері.

"При середній зарплаті по Києву 12 тис. грн влаштуватися, наприклад, автослюсарем сьогодні можна на 15-25 тис. грн. І є 414 вакансій. На одному і тому ж підприємстві інженеру готові платити 12 тисяч, а зварнику – 20. З досвідом роботи – зарплата більше. Але, наприклад, є багато робочих вакансій, де не потрібно особливих навичок, де зарплата все одно вище середньої по Києву. Крім того, людина може закінчити курси і деякий час попрацювати на невеликі гроші, після чого – вже маючи досвід роботи – зможе претендувати на ще більшу зарплату. І це варто робити до ослаблення гривні", – пояснює експерт компанії Rabota.ua.

Якщо ж робота улюблена, міняти її не хочеться, але грошей все одно не вистачає, сьогодні, за словами експерта, дуже багато можливостей для додаткового заробітку в неробочий час.

"Різноробочі на виробництво, роздільники риби, прибиральники – зарплата 10-13 тисяч гривень. Пекар піци, помічник кондитера, помічник пивовара, причому є без досвіду – від 8 тисяч. Помічник маляра без досвіду – 12 тисяч. Це все позмінні роботи, куди можна влаштуватися у вільний час, вечорами або на вихідні. Багато є погодинних вакансій оператора кол-центру, зарплата – від 7 тис. на вхідні дзвінки та від 12 тисяч – висхідна лінія", – перераховує Пашкіна. 

За тиждень таких підробітків можна заробити стільки ж, скільки платять в держустанові за місяць.

Чи варто вкладати гроші в нерухомість 

Багато років поспіль нас закликали інвестувати гроші в нерухомість, називаючи цю сферу однією з найперспективніших, де гроші "працюють", а не лежать "мертвим вантажем".

Сьогодні ситуація кардинально змінилася.

"Після кризи 2008 року нерухомість тільки дешевшає, і примножити свої вкладення, купуючи нерухомість, вже не вийде. Квартири в добудованих секціях і в споруджуваних – у одного і того ж забудовника – продаються приблизно за однаковою ціною. В добудованому будинку можна знайти навіть дешевше, ніж в ще не збудованому. Відповідно, інвестиції в будівництво втрачають сенс, особливо з урахуванням можливих ризиків: що об'єкт не буде добудований вчасно, що роботи на об'єкті будуть заморожені і т.п.", – говорить Сергій Костецький, аналітик консалтингової комп Аніі SV Development.

Реклама

Однак експерт визнає: банківські вклади ще менш вигідні, ніж нерухомість, тому купівля квартири – наприклад, для здачі в оренду – все одно залишається однією з найприйнятніших галузей для заощадження коштів.

У будь-якому випадку, за словами експерта, купувати нерухомість краще не напередодні, а вже після підвищення курсу валют.

"Ціни на первинному ринку "прив'язані" до гривні, а не до долара. І коли долар подорожчає, людині буде вигідніше продати валюту і сплатити покупку нерухомості. Тож є сенс в період зміцнення гривні збирати долари, а на піку падіння національної валюти обміняти валюту на гривні і вкласти її в нерухомість", – радить аналітик.

На вторинному ринку ціни більше "прив'язані" до долара. Але при зростанні курсу автоматично знижуються ціни на нерухомість, стверджує Сергій Костецький. Тож і таку покупку краще відкласти на той час, коли гривня буде ослабленою.

Купувати техніку краще зараз

Якщо ви плануєте купувати електроніку або побутову техніку, це краще робити зараз, поки долар ще не дуже подорожчав.

"Зі зміною курсу долара або євро ціна для великих дистриб'юторів електроніки підвищується практично день в день. Долар підвищився – і вже наступного дня компанія може змінити відпускні ціни. У великих магазинах ціна ще може тиждень-два триматися на колишньому рівні. А щодо деяких товарів, які затребувані менше або завозяться рідше, старі ціни можуть зберігатися навіть протягом місяця після підвищення курсу долара або євро. Але все одно рано чи пізно ціни підуть у ріст", – говорить Олексій Дорошенко, гендиректор Української асоціації постачальників торговельних мереж.

Експерт підрахував, що для того, щоб досягти бюджетного показника в 30 грн, долар повинен до кінця року дорожчати на 80 копійок – 1 грн на місяць, тобто на 2-4%. Він не виключає, що до кінця року курс навіть перевищить прогнозований і досягне 31 грн, після чого настане певна стабілізація. Це означає, що на кілька відсотків на місяць у другому півріччі дорожчатимуть всі імпортні товари: електроніка, техніка та інші товари для будинку.

Тому, якщо запланували таку покупку, краще це зробити зараз, а не наприкінці року.

Енергоефективність – економія до 50% на електриці і до 40% на опаленні

Заощадити можна і на комунальних платежах. Причому як жителям приватних будинків, так і багатоповерхівок. Яким чином підготуватися до очікуваного подорожчання комунальних послуг і навіть скоротити витрати – розповідає директор ДТЕК ЕСКО Євген Бушма.

Насамперед є сенс оптимізувати роботу електрообладнання:

  • - встановити двозонний лічильник електроенергії, щоб платити з 23:00 до 07:00 на 50% менше за електроенергію;
  • - замінити старі лампи розжарювання на світлодіодні (LED), які споживають до 8 разів менше електроенергії, а світять яскравіше;
  • - налаштовувати роботу потужних електроприладів (бойлера, електрообігрівача, посудомийки, пральної машини, мультиварки) в заданий час за допомогою програмованих розеток з таймерами;
  • - повністю відключати з мережі невикористовувані електроприлади;
  • - заряджати ноутбуки, смартфони в нічний час;
  • - користуватися електротехнікою з класом енергоефективності не нижче "А".
  • Завдяки комплексному підходу можна економити до 50% сімейних витрат на електроенергію, каже Євген Бушма.

Жителям Києва, Дніпропетровської та Донецької областей найпростіше почати економити витрати за допомогою енергоефективних наборів "Розумний WATT", до якого входять двозонні лічильники з послугою швидкої установки. Скільки саме можна заощадити протягом року, 5 і 10 років, кожен може порахувати за допомогою онлайн-калькулятора.

Також можна економити витрати води. Для цього достатньо просто встановити на кран розсіювач струменя (аератор), який дозволяє знизити витрати води втричі без шкоди для комфорту.

Основний рядок витрат на комуналку – це опалення. Воно може становити приблизно 90% в загальному чеку на комуналку. У приватному будинку можна знизити витрати на газ для опалення, замінивши котел на сучасний, ефективний, з вищим ККД. У багатоквартирному будинку домогтися суттєвої економії на опаленні можна, тільки об'єднавшись із сусідами і виконавши енергоефективні заходи на рівні всього будинку. Утеплення окремих квартир відчутного ефекту не дасть і навіть може нанести шкоду будівлі (призвести до появи цвілі і тріщин через нерівномірне нагрівання і охолодження утеплених і не утеплених поверхонь стін).

На рівні багатоквартирного будинку найефективнішим заходом для зниження витрат на опалення може бути модернізація системи опалення:

  • - потрібно встановити індивідуальний тепловий пункт з автоматичним погодним регулюванням подачі і розподілу тепла;
  • - промивати опалювальну систему перед кожним опалювальним сезоном для підвищення тепловіддачі;
  • - встановити балансувальні клапани для вирівнювання температури за стояками.

Таким чином можна заощадити близько 20-40% витрат на опалення і домогтися комфортної температури у всіх квартирах будинках. Тобто скрізь буде однаково тепло, не холодно і не дуже жарко, щоб не доводилося відкривати вікна навстіж.

Для додаткової економії в будівлях з горизонтальною розводкою системи опалення бажано встановлювати індивідуальні лічильники тепла для квартир і терморегулятори на батареї. Також можна встановити рекуператори для забезпечення притоку свіжого повітря і збереження тепла.

Комплексний підхід до енергоефективності в старих будівлях радянської споруди дозволяє заощадити до 50-60%, а іноді до 70% суми на опалення. Крім ремонту інженерних комунікацій, для такого ефекту доведеться ще й утеплити будинок, причому повністю всі стіни, по всьому периметру, від цоколя до коника даху. А також горище і сам цоколь на глибину промерзання ґрунту. Також потрібно повністю утеплити інженерні комунікації, щоб труби системи опалення не втрачали тепло на шляху до квартир жителів.

Звісно, всі перераховані заходи вимагають вкладення коштів. Профінансувати ці роботи допоможуть муніципальні гранти, наприклад програм типу "70/30", або "теплі кредити", які можна спробувати взяти в держбанках (з компенсацією частини тіла кредиту від держави). З початком роботи Фонду енергоефективності можна буде залучати гранти на утеплення і від нього.

Ще один інструмент фінансування заходів в багатоквартирному будинку – Енергосервіс. Енергосервісні компанії (ЕСКО) можуть профінансувати і виконати "під ключ" енергоефективні заходи на рівні всього будинку, візьмуться обслуговувати нове обладнання і готувати його до кожного опалювального сезону, поки діє контракт.
Перш ніж приступати до енергоефективних заходів в будівлі, необхідно провести енергоаудит. Тобто комплексне енергетичне обстеження будівлі. Енергоаудит покаже, скільки саме можна заощадити енергії і витрат на неї в вашому домі, які заходи для цього необхідно виконати, коли ці заходи окупляться і за рахунок яких коштів краще їх профінансувати. Коштує енергоаудит для багатоквартирного будинку порядку 10-18 тис. грн, залежно від масштабів. Якщо ці витрати розподілити між жителями, то вийде по 50-100 грн з квартири. Не так багато на тлі сотень тисяч енерговитрат в цілому по будівлі за рік.

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" дізнавався, який прогноз на 2019-2021 роки приготувало для України Міністерство економічного розвитку і торгівлі.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти