Економія на комуналці: як це роблять за кордоном і як берегти гроші українцям

29 січня 2018, 09:30

Олександра Романюк Олександра Романюк

"Паливна бідність" виявляється, дуже гостра проблема для Європи

ПоствFacebookдиректораз комунікаційтаміжнародного співробітництвав"Укренерго"Михайлабно-Айріянапро те,якекономлятьнакомунальні послугимешканціблагополучноїАнглії,опублікованийна початкумісяця,отримаввеличезнийрезонанс.Томущоціплатежістановлятьістотнучастинусімейнихбюджетів,іпитання,якможназаощадити,хвилюєбагатьохукраїнців.Аколипро економіюрозповідаєлюдина, яка знає,цецікавоподвійно.

"В якому десятилітті у нас буде те ж саме?"  

"На другий день, прокинувшись в Лондоні у друзів вдома, раптом зрозумів, що в квартирі дуже холодно. На дворі було +2, в приміщенні, звичайно ж, тепліше, але в цілому дуже сиро.
Реклама

Одним словом, пішов я шукати вмикач опалення. Яке ж було моє здивування, коли в комірчині я побачив цей газовий лічильник. Він влаштований дуже просто. Вставляєш свою картку, на якій є гроші, і газ пішов. Витягнув картку – газ припинився. Закінчилися гроші – сиди без тепла і гарячої води. Ніхто не приходить і нічого тобі не відрізає. Абсолютно справедлива система оплати. Платиш за те, скільки спалиш. Хочеш економити – використовуй менше. У Лондоні у всіх індивідуальне опалення, і всюди така система оплати за газ.

За тиждень проживання ми (а нас було троє) використовували газу на 10 фунтів (370 грн). Не так вже й багато для двокімнатної квартири загальним метражем до 50 кв. м, з огляду на, скільки ми платимо зараз за тепло і гарячу воду в опалювальний сезон.

Цікаво, в якому десятилітті у нас буде те ж саме? "- написав Михайло бно-Айріян.

44_01

bno-1

Коментарідопублікаціїпоказали,щоне всіготовімерзнутизарадиекономії,алематиіндівідуальнілічильникиіможливістьсамимрегулюватиспоживанняенергоносіївхотілиббагато людей.

Акрімтого,користувачіFacebookвизнають,щоцеефективнийспосібборотьбизнеплатежами,черезякі,дотого ж,страждаютьнівчому не виннісусіди.

Сайт"Сегодня"вирішивдізнатися,якекономлятьнакомунальних послугах мешканцірізнихкраїн.

Великобританія: "Розумний лічильник" допомогає економити

УкраїнкаМарина,сім'яякоївжетрироки живевбританськомумістіЛідсі,поділиласясвоїмдосвідомекономії.
Реклама

"Ми переїхали до Великобританії три роки тому. І, я скажу, люди тут економлять, і ще як! Наприклад, послуги з постачання газу і електрики надають різні провайдери, і ти можеш сам вибирати, якими користуватися. Тарифи у всіх різні, і маса різних схем, за якими можна платити. Ти можеш вибрати той, який підходить тобі найбільше. ми, наприклад, платимо фіксовану суму кожен місяць взимку і влітку – 80 фунтів (близько 3160 грн). Це оплата за газ, який ми використовуємо для приготування їжі і обігріву будинку, і електроенергія.

Звичайно, розмір фіксованої суми залежить від того, скільки ти використав. Ми, наприклад, коли тільки приїхали сюди, платили по 110 фунтів (близько 4350 грн). Тому що зовсім були привчені економити. Не вимикали зайве світло, і наш будинок світився, як новорічна ялинка.

Тут взагалі економії приділяють дуже багато уваги. А ще – купа державних програм по утепленню будинків, встановлення сонячних батарей. Навіть в передачах по телевізору показують, як можна скоротити витрати на електрику, на воду і в цілому на життя. Знімальна група приходить в будинок до звичайних людей, розпитує, як вони витрачають гроші на комуналку і взагалі на життя, а потім розповідають, як і на чому можна економити.

Цікаво, що і самі провайдери теж стимулюють економити. Наприклад, пропонують безкоштовно встановити так званий "smart meter" – розумний лічильник, схожий на великий мобільний телефон, який показує в грошах, скільки ти спалив світла і газу. А ще він показує графічно, скільки в даний момент ти використовуєш світла або газу. Горить газ – на приладі світяться блакитні стовпчики, електрика – зелені, а коли споживання газу і світла зашкалює, загоряються червоні стовпчики. Як сигнал: мовляв, йди і повимикай світло. І на нас це діє. Завдяки цьому приладу, який нам встановив безкоштовно провайдер, ми стали платити на 30 фунтів на місяць менше (на 1485 грн). А це тут дуже суттєві гроші", –
розповідає Марина.

-1

Нафото-"розумнийлічильник",про якийрозповідалаМарина.Вінпоказує,щозпочаткудобисім'явикористовувалаелектрикина78пенсів(близько31грн)іщовданиймоментспоживаєтьсятількиелектрика(світятьсятількизеленісмужки).

"Деякі пенсіонери, які живуть тут, дуже економлять. Не знаю, як в Лондоні або на півдні Англії, але у нас багато хто навіть не опалюють весь будинок, а просто включають обігрівач в тій кімнаті, де знаходяться. Тут, правда, і морозів справжніх не буває. Найнижча температура, яка була за ті три роки, що ми тут живемо, – мінус 5 градусів", – говорить Марина.

За її словами, багато сімей відключають опалення вдень і на ніч, а включають тільки ненадовго вранці і ввечері, перед сном. Але в таких будинках дуже сиро і швидко з'являється грибок, каже Марина.

"Ми так сильно не економимо. У нас двоповерховий будинок площею 85 кв. м. Ми виставляємо нашу систему опалення на 18 градусів, і вона автоматично підтримує таку температуру цілодобово. У найхолодніші дні і коли я багато готую, печу, в день нагоряє до 5 фунтів (близько 200 грн).

За воду ми платимо 55 фунтів на місяць (2170 грн). Якщо був лічильник, напевно, виходило б менше, але лічильника у нас немає.

Є ще так званий "council tax", куди входить плата за вивезення сміття, прибирання вулиці і купа різних послуг, які надає місцева мерія. Розмір цього такса залежить від району, в якому ти живеш, і від кількості членів сім'ї. Ми платимо 110 фунтів в місяць. На півдні тариф дорожче, наші знайомі, наприклад, платять 250 фунтів за "міський тариф". Але у них і рівень життя вищий", - перераховує комунальні витрати Марина.

В сумі комунальні послуги, про які розповіла Марина, забирають з бюджету сім'ї 245 фунтів в місяць (близько 9680 грн).

Для порівняння: мінімальна зарплата в Великобританії в 2017 році становила 1031 фунт. Після вирахування прибуткового податку на руки залишається близько 928 фунтів (36,7 тис. грн). Після вирахування всіх обов'язкових платежів цієї суми вистачає лише на оплату оренди найдешевшого житла не в столиці і на скромне харчування. Середня зарплата по країні в минулому році дорівнювала 2310 фунтів на місяць
.
.

Нідерланди: Опалюють лише ті кімнати, де живуть, і не вірять дешевим тарифам

УГолландіїтежукожногожителя-яквприватних,таківбагатоквартирнихбудинках-стоятьіндивідуальніопалювальнісистемита індивідуальніприлади обліку.
Реклама

"Кожен може регулювати температуру, робити холодніше або тепліше, в залежності від погоди. Тарифи на газ і електроенергію залежать від компанії – постачальника послуг. У мене договір з компанією "Енерго". А є "Неон", там трошки дешевше. Це компанія- конкурент, яка намагається забрати клієнтів у компанії "Енерго" і обіцяє навіть заплатити, якщо людина до них перейде. Спочатку обіцяли кожному, хто перейде, заплатити по 200 євро. Зараз ось обіцяють вже 250. Але я в такі ігри не граю. Я вважаю, це свого роду гра. Я чула, що деякі люди вже поплатились за бажання заощадити. Через рік або два їм піднімають тариф, і ніякої економії не виходить", - розповідає Валентина Т, яка живе в цій країні вже багато років.

МінімальназарплатавГолландії-1,5тис.євро.Середня-близько3тис.євро.Алебагато хто отримуєменшемінімалки.По-перше,томущозарплатазалежитьвідвікуістажу,апо-друге-томущожінкамдозволенопрацюватименшечоловіків.

"Тут жінки працюють по 2-3 дні на тиждень. Незаміжні можуть працювати по 4-5 днів на тиждень", -

Валентина платить за газ і електрику близько 130 євро на місяць. За воду виходить 32 євро в місяць.

"Я економлю в розумних межах. Я живу в таун-хаусі, в якому три поверхи. Але зазвичай опалюються лише перший поверх – ті кімнати, в яких перебуваю. Коли ось коли приїжджають гості або діти привозять внучку, включаю опалення на другому і третьому поверхах. Крім того, іноді я протоплюю весь будинок, щоб в ньому не заводилася вогкість і грибок. Особливо в холоди.

Зазвичай виставляю температуру 20-21 градус. Знаю людей, які нагрівають будинок до 18 або навіть до 16 градусів. Але я не можу ходити вдома, як моя сусідка: в джинсах, теплій кофті і шарфі! Я люблю, коли комфортна для мене температура", – зізнається Валентина.

Але комуналка – це тільки частина обов'язкових платежів, як і в багатьох країнах світу. "Ще є телефон, різні страховки, податки. Наприклад, внески в пенсійний фонд люди починають платити з 15 років. У сумі близько 70% зарплати йде на обов'язкові платежі.

"Коли я розповідаю, як мало залишається на життя після обов'язкових платежів, багато хто не вірить. Але приїхати сюди на екскурсію або навіть на тимчасові заробітки – це одне, а жити тут постійно і оплачувати всі квитанції – зовсім інше. Тут звичайне життя, як і всюди. і, як і всюди, треба працювати, щоб прожити. Причому не просиджувати час на роботі, а саме сумлінно працювати. Тому що якщо будеш на роботі в комп'ютерні ігри грати або в'язати, або навіть по телефону довго розмовляти ... якщо роботодавець таке побачить, він, може, нічого і не скаже. Але прийде час розмови, яку проводять з працівниками раз на рік – functioneel gesprek (інтерв'ю з працівником) – і про це обов'язково згадають", – розповідає Валентина.

США: В рахунках за електрику пишуть, як можна економити

УкраїнкаОлександраЗ,якавжебагатороківживевАмериці,вважає,щоамериканці недужеекономнівпланікомунальнихпослуг.Хочакаже,щовсезалежитьвідлюдей.Їххарактеру,звичок,рівнядоходів.

В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"
В тренді
Ринок праці ожив. Які професії опинилися в топі, а кого чекає дефіцит робочих місць
Роботодавці хочуть швидких грошей
В тренді
Долар застиг на місці, євро подешевшав: курс валют НБУ
Курс долара в Україні завмер

"Тутукожноговбудинкуабовквартирііндівідцальнаясистемаопалення.Точніше,системакондиціонування,якапрацюєцілий рік.Унастутвзимкуморози,авліткуспекотно.Однаіта жсистемавзимкупрацюєнаобігрів,авлітку-наохолодження.Підігрітийабоохолоджене повітрянадходитьчерезотворивпідлозі.УстарішихбудинкахвБостоніябачилабатареї,алеубільшості-такісистеми,якунас.Називаються(піч).

Реклама

Нафото:замістьбатарейповітрявбудинкугрієfurnace

Такось,американці,по-моєму, недужеекономлятьнакондиціонуванні.Удеякихбудинкахвліткутакхолодно,щотребавкуртціходити.Авзимкує люди,восновномуце"старагвардія",яківліткувзагаліне включаютькондиціонер.Тількифеннастелі,якийганяєповітря",-розповідаєОлександра.

Місцева влада і постачальники послуг намагаються "виховувати" особливо марнотратних громадян.

"Коли ми отримуємо рахунок за електрику, в ньому дається розкладка і попередніх рахунків. І якщо в цьому місяці витрати виявляються вище середнього, робиться приписка: мовляв, ви почали витрачати енергії вище середнього. І дають рекомендації, як знизити витрати. Замінити стару техніку на нову, більш економну в плані споживання енергії. Встановлювати вдень і вночі різну температуру. у кого лічильник більш сучасний, звичайно, може так економити. Але у нас поки такої функції немає. Ну, звичайно, коли їдемо у відпустку, встановлюємо більш економний режим", – каже Олександра.

Раніше сім'я жила в квартирі площею 900 кв. футів (83 кв. м) і витрачала на опалення, кондиціювання та освітлення будинку близько 100 доларів на місяць. Зараз перебралися в будинок площею 1400 кв. футів (близько 130 кв. м), і ці витрати зросли до 150 доларів на місяць. Середня витрата електрики на місяць – близько 1300 кіловат на годину.

Заради економії в майбутньому сім'я хотіла б встановити сонячну батарею, але поки робити такі інвестиції – для сімейного бюджету занадто дорого
.

Бразилія: Вода в дефіциті, зате їжа дешева

НавітьвжаркійБразилії,детемпературанавітьвночіне опускаєтьсянижче+20градусів,оплатакомунальнихпослугвважаєтьсясуттєвимивитратамивструктурісімейногобюджету.Томубразильцітакожзмушеніекономити.

"Тут багато людей усіма способами намагаються заощадити гроші. Виключають все зайве освітлення в будинку, відключають електроприлади, які не використовуються. Економлять навіть на приготуванні їжі, включаючи кухонні плити якомога рідше", – розповідає житель бразильського міста Сан-Паулу Адріан Олівера.

Найцінніший ресурс для бразильців – це вода. Водопроводи є далеко не в кожному районі, централізовонним водопостачанням користуються лише близько 70% населення країни. Та й то – якість води залишає бажати кращого. Для використання цієї води в їжу її потрібно додатково проганяти через домашні фільтри і кип'ятити.

Напевно, тому ставлення до води у жителів країни – особливо трепетне. Довго плескатися під теплим душем і залишати відкритий кран під час чищення зубів вважається обурливим марнотратством.

"Є у нас люди, які не замислюються про те, що такі ресурси, як вода, можуть закінчитися. Тому вони приймають довгі ванни з електричним душем, залишають відкритими крани при чищенні зубів. Також у бразильців є звичка поливати свої двори і тротуари з водяних шлангів. Я вважаю, це викликає великі втрати води", – каже Адріан.

У регіоні, де живе Адріан, ситуація з водою вважається нормальною, тому ця комунальна послуга обходиться жителям порівняно недорого.

"Є райони, в яких вода дуже дешева. Наприклад, в тому районі, де я живу, є водоносний горизонт Гуарані, і вода тут дуже дешева. Ми з дружиною витрачаємо на воду тільки 15 реалів (134 грн), тоді як за електроенергію – 100 реалів (893 грн). У нас енергія набагато дорожче води. Але є регіони, де вода набагато дорожче електрики. На північному сході країни, а також на півдні", – розповідає Адріан.

Середня зарплата в штаті Сан-Паулу, як і в цілому по країні, становить 5800 реалів (це 1800 американських доларів, або близько 52 тис. грн). Але більшість людей, за словами Адріана, заробляють в середньому 3-3,5 тис. реалів (близько 1000 доларів). Причому часто буває, що це весь сімейний бюджет, тому що знайти роботу в Бразилії складно, і вважається добре, якщо хоча б один член сім'ї має заробіток.

"В даний момент працює тільки моя дружина. Я працюю не за наймом, займаюся продажами в Інтернеті і надаю послуги з технічного обслуговування. Заробити на життя у нас нелегко. Тут 13 мільйонів безробітних. Політика і економіка перебувають у кризі. Уряд говорить, що інфляція в минулому році становила всього 4%, але це брехня. Все дорожчало набагато сильніше", – каже Адріан.

Комунальні платежі в сім'ї Адріана відбирають трохи більше 200 реалів:

вода – 15 реалів

електрика – 100 реалів

інтернет – 80 реалів

газ – 12 реалів.

Але ще є інші обов'язкові платежі: страховка (70 реалів на місяць), і витрати на бензин (200 реалів). Річні прибутковий і транспортний податки (100 і 600 реалів відповідно). Близько 200 реалів на місяць "з'їдає" бензин, оскільки автомобіль допомагає Адріану заробляти.

На придбання продуктів харчування та засобів гігієни сім'я може витрачати до 300 реалів на місяць.

"Я скажу чесно, величезна перевага життя в Бразилії полягає в тому, що тут у нас багато їжі. Все, що посаджено, дає хороший урожай. Овочі та фрукти дуже-дуже дешеві. З продуктів у нас є все, що ви тільки можете собі уявити. А наше зерно годує не тільки нас, а й мільйон людей у всьому світі.

Ми намагаємося заощаджувати на комунальних послугах і на продуктах, щоб до кінця року зібрати гроші на відпочинок. У нас поки немає дітей, і ми любимо подорожувати", – зізнається Адріан
.

"Паливна бідність" – проблема для всієї Європи

ВЄвропівизнають,щокомунальніплатежістановлятьістотнучастинусімейнихбюджетів.Тамнавітьвведенотакепоняття,як"паливнабідність".Вважається,щозамежеюпаливноїбідностіперебуваютьсім'ї,якіне можутьсобідозволитидоситьнагрітисвоє житловзимку,абочийдохідпісляоплатикомунальнихпослугвиявляєтьсяменшою за прожитковий мінімум.

За статистикоюбританськогоуряду, в паливній бідності живуть понад 10% населення країни (2,3 млнсімей).Однакнезалежнібританськідослідженняпоказуютьіншіцифри.За їхніми даними,82%населенняВеликобританіявідповіли,щоне можутьдозволитисобівикористовуватиенергоресурсивдостатній кількості.

Вданийчаспроблемапаливноїбідності,абоенергетичноїбідності,вважаєтьсяактуальноюдлябагатьохкраїнЄвропиісвіту.Однимзнайбільшдоступнихшляхівїївирішенняназиваютьпідвищенняенергоефективностіжитловихбудинківівикористанняенергозберігаючихприладів.

Як можуть економити українці

ВУкраїнітермін"енергетичнабідність"застосовуєтьсярідко,частішеговорятьпро бідністьвзагальномуконтексті.

ТарифинаелектроенергіюдлянаселеннявУкраїнієоднимиз найнижчихвЄвропі,алетакожнизькимиєідоходилюдей.За данимиООН,60%населенняперебуваєзамежею бідності.АлелюдивУкраїніотримуютьсубсидіїнаоплатукомунальнихпослуг,щоне стимулюватимедо підвищенняенергоефективностівжитловомусекторі.ВданийчасУкраїна йде до того, щоб монетизувати субсидії. Передбачається,щотака змінапідходудо субсидуваннянаселеннябудемотивуватилюдейдбайливішеставитисядо енергоресурсів.

ЗасловамидиректораДТЕКЕСКОЄвгенабушмени,вУкраїнізастосовуютьсясертифікованіприлади обліку,якідопомагаютьекономитиенергоресурси.Звичайно,саміпособілічильникиводи,тепла,газутаелектроенергіїне економлятьресурси,алевідображаютьфактичний,а нерозрахунковийобсягїхспоживання.Цедаєлюдиніможливістьаналізувативласне енергоспоживанняіприйматирішенняпро те,які енергозберігаючітаенергоефективнізаходинеобхідновиконати,щобвкінцевомупідсумкуплатитименшезаенергоресурси.

"Адвозоннілічильникиелектроенергіїкрімфіксаціїобсягуспожитоїелектроенергіївважають,скількикіловат-годинбулоспожитовдень,аскількивночі,з23:00 до07:00.Тарифнанічнуелектроенергіюдляпобутовихклієнтіввдваразинижче,ніжвдень.Людинепомітнодлясебевсередньомуітакспоживають близько30%електроенергіївночі(холодильник, невиключеніелектроприлади,телевізор,комп'ютерта інше).

Післяустановкидвозоннихлічильниківдеякілюдипереводятьнанічнийрежимдо80%домашньогоелектроспоживання.Наприклад,за допомогоюрозетокзтаймерамипрограмуютьенергоємніелектроприлади(пральнімашини,бойлери)наавтоматичнівключення і виключенняз23:00 до07:00.

Дуже зручним рішенням для побутових користувачів є набори енергоефективних товарів і послуг "Розумний WATT", в які входять двозонний лічильники електроенергії з послугою швидкої установки під ключ, LED-лампами і "розумними" розетками з таймерами. Такі набори допомагають економити до 50% сімейних витрат на електроенергію, завдяки комплексному підходу до економії. Набори зараз доступні для клієнтів в Києві, Дніпропетровській і Донецькій областях. Такі набори дозволяють економити до 50% витрат на опалення в багатоквартирних будинках з горизонтальною розводкою системи опалення", – розповідає Євген Бушма.

Експерт також перерахував інші способи знизити витрати на комуналку:

1. Оновіть систему опалення. Якщо це приватний будинок – то можна замінити старий газовий котел на сучасний, автоматизований з підвищеним ККД, утеплити труби, щоб по дорозі від котла до приміщень квартири вони не втрачали тепло. Можна замість газового котла встановити систему електроопалення і в нічний час платити за обігрів будинку в два рази менше, ніж вдень.

Також зараз стають все більш популярні теплові насоси, які дозволяють опалювати будинок в зимовий період за рахунок грунтового тепла, що дуже вигідно. Але витрати на установку теплового насоса можуть бути високі, а терміни окупності – істотно відрізнятися в різних будинках. Альтернативою грунтовому теплового насосу може бути повітряний тепловий насос і водяний.

У багатоквартирному будинку з центральним опаленням можна встановити індивідуальний тепловий пункт (ІТП) з автоматичним погодним регулюванням подачі і розподілу тепла. Такий ІТП в поєднанні з балансуванням стояків дозволяє забезпечити комфортну температуру 18-22 градуси у всіх квартирах, уникнути перетопів, через які багато людей раніше відкривали вікна, випускаючи цінні гігакалорії на вулицю.

2. Встановлюйте регулятори тепла на батареях, там де це можливо. Вони дозволяють регулювати температуру в приміщенні до комфортного рівня, щоб не випускати тепло на вулицю. Існують автоматичні регулятори, які в постійному режимі підтримують задану для приміщення температуру, що дозволяє ще ефективніше економити тепло.

3. Проводьте ремонти і профілактику системи опалення. Наприклад, перед кожним опалювальним сезоном потрібно проводити промивку системи опалення, включаючи радіаторні батареї. У них можуть накопичуватися різні відкладення, які погіршують тепловіддачу.

Також необхідно перевіряти надійність вентилів і труб, в якому вони стані, щоб не було течії, свищів, іржі.

4. Замініть вікна і двері на енергоефективні, регулярно перевіряйте і регулюйте прилягання ущільнювачів. Це дозволить уникнути протягів і зберегти до 30% тепла в квартирі.

5. Використовуйте тепловідбивні екрани на стіні за радіаторними батареями. Завдяки їм батарея буде нагрівати не стіни і повітря на вулиці, а кімнату.

6. Комплексно утепліть будинок. Згідно так званому "правилу безперервної лінії", необхідно повністю утеплити всі стіни, цоколь, горище і дах будівлі, не залишаючи містки холоду. Ця рекомендація актуальна і для приватних будинків, і особливо для багатоповерхівок. Вони часто страждають від "клаптикового утеплення", яке може приводити навіть до появи цвілі на внутрішніх стінах і тріщин на стику утеплених і не утеплених поверхонь.

7. Використовуйте рекуперацію тепла. Рекуператори дозволяють забезпечувати приплив свіжого повітря в приміщення, але при цьому зберігають тепло.

Нагадаємо, раніше
сайт "Сегодня" розповідав про те, як можна грамотно економити, інавітьпримінімальній зарплатікупуватитехнікуімеблі.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти