Що робитимуть з нашими персональними даними: Кабмін затвердив порядок перевірок соцвиплат

За відсутності закону тонкощі процесу регулюють постановами

У квітні і травні 2019 року Кабінет міністрів затвердив низку постанов, які регулюють проведення верифікації соціальних виплат.

Як раніше писав сайт "Сьогодні", в Україні планують ввести контроль за правильністю нарахування та отримання громадянами виплат з бюджету – пенсій, субсидій, інших видів соціальної допомоги. Такі перевірки – верифікацію – має проводити Міністерство фінансів. Ще взимку Мінфін розробив і подав до Верховної Ради відповідний законопроект – "Про верифікацію і моніторинг соціальних виплат". Однак цей документ досі перебуває "на ознайомленні". А тим часом на сайті Кабінету міністрів стали з'являтися постанови, що визначають порядок проведення верифікації, права і обов'язки перевіряючих, правила поводження з персональними даними, які отримують в своє користування люди, які проводитимуть верифікацію.

Постановою №405 від 3 квітня уряд затвердив порядок обробки та захисту персональних даних під час верифікації та моніторингу соцвиплат. Постановою №443 від 22 травня Кабмін вніс зміни до іншої постанови про верифікацію – №136 від 18 лютого 2016 року. Ці документи дають уявлення про те, як проводитиметься верифікація і до якої інформації про одержувачів соціальних виплат матимуть доступ перевіряючі.

Так, в постанові №405 говориться, що для проведення верифікації перевіряючі – співробітники Міністерства фінансів - знатимуть прізвище, ім'я, по батькові реципієнта (тобто отримувача соцдопомоги), дату і місце його народження, серію і номер паспорта, ідентифікаційний код, місце реєстрації та фактичного проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків, а також інформацію про банківські рахунки і операції.

Ці та інші дані, а також документи, на підставі яких людина отримує соціальні виплати, будуть внесені до "Інформаційно-аналітичної платформи електронної верифікації та моніторингу", яка ще перебуває в стадії розробки. Причому в постанові чітко зазначено, що "персональні дані обробляються у формі, яка допускає ідентифікацію фізичної особи, якої вони стосуються". І саме ця обставина викликало найбільші заперечення противників верифікації, які висловлювали побоювання, що, будучи персоналізованими, персональні дані можуть стати об'єктом полювання різного роду зловмисників. Адже потрапляють ж до інтернету бази телефонів і автомобілів жителів України. Де гарантія, що таким же чином не "витече" інформація про банківські рахунки та інші особисті дані?

Постановою Кабміну №405 прописаний порядок, який має унеможливити витік подібної інформації. Так, в порядку проведення верифікації записано:

"Захист персональних даних від випадкової втрати або знищення, незаконної обробки, в тому числі незаконного знищення або доступу до них, забезпечується на всіх етапах обробки...

Засобами інформаційно-аналітичної платформи здійснюється облік працівників, які мають доступ до персональних даних, і розмежування рівнів доступу зазначених працівників відповідно до їх посадових обов'язків.

Користувачі інформаційно-аналітичної платформи допускаються до обробки персональних даних після їх ідентифікації...

Інформаційно-аналітична платформа автоматично фіксує інформацію про операції, пов'язані з обробкою персональних даних та доступом до них, і зберігає інформацію про дату, час і джерелі інформації, ...перегляд інформації, будь-якій передачу (копіюванні) інформації, яка містить персональні дані...

Працівники, яким надається доступ до персональних даних, дають письмове зобов'язання про нерозголошення персональних даних, які їм довірені або стали відомі під час виконання службових обов'язків...
".

Постанова №443 регулює порядок передачі даних держорганами – розпорядниками цих даних, а також порядок інформування про проведення верифікації та її результати.

Постанови – тимчасовий захід

Навіщо потрібні постанови уряду, якщо у Верховній Раді зареєстрований законопроект, в якому також розписані всі нюанси проведення верифікації?

Експерт Реанімаційного пакету реформ, керівник ГО "Інститут Громадянських Свобод" Галина Третьякова називає постанови Кабміну вимушеним заходом.

Реклама

"Оскільки законопроект №9511 ще не прийнятий, Кабінет міністрів постарався врегулювати порядок отримання і використання персональної інформації підзаконними актами. Тому що державна влада повинна діяти лише на підставі документів, де виписані функції, обов'язки. А за відсутності закону Мінфін дорікали в тому, що він не має повноважень для проведення таких верифікації. Тому, поки депутати не розглянули і не ухвалили закон, Кабінет міністрів виходить із ситуації доступними йому засобами – шляхом прийняття постанов. Хоча я вважаю, що законопроекти, подані Кабміном, парламент повинен розглядати в обов'язковому порядку і в найкоротші терміни", – каже Галина Третьякова.

Основне завдання законопроекту і випущених постанов – захистити персональні дані українців.

"У нас в країні, може, і не дуже ще звертають увагу на захист персональних даних, але в Європі громадяни стежать за цим дуже серйозно. Під час верифікації розкривається адже і банківська інформація. Наприклад, з'ясувати, чи не робив одержувач субсидії покупок на суму більше 50 тис. грн, можна тільки на основі запиту до банку. А вся персональна інформація про людину в результаті верифікації концентрується у одного конкретного працівника, і, якщо не буде створена надійна система захисту цієї інформації, який-небудь із співробітників може цим зловживати. Постанова від 3 квітня якраз і направлена на те, щоб захистити цю інформацію, захистити людину", – пояснює експерт.

Система верифікації – це на порядок серйозніше, ніж система Prozorro

Введення системи верифікації соціальних та інших бюджетних виплат Галина Третьякова вважає важливим кроком для контролю за витрачанням бюджетних коштів.

"На соціальні виплати держава витрачає близько 700 мільярдів гривень. І, якщо ми не контролюватимемо правильність витрачання цих коштів, там можуть бути серйозні втрати. Такі витрати є у всіх державах. Навіть в таких розвинених, як Австрія, вони досягають 5% на рік. А в таких, як Індія, під час таких верифікації виявляється, що до 30% виплат робляться не за правилами. Нецільові витрати залежать від того, наскільки корумпована країна", – каже Галина Третьякова.

Втім, експерт підкреслює, що верифікація покликана виявляти не тільки зловживання, а й помилки.

Реклама

Наприклад, був випадок, коли хтось із співробітників Пенсійного фонду помилився на одиницю. Замість 30 років стажу написав пенсіонерці стаж 130 років. Пенсію дали відповідну – понад 3500 грн. Незважаючи на очевидність помилки, її виявили тільки через рік. Людині надіслали повідомлення, що в розрахунки закралася помилка, і тепер пенсія буде зменшена. Зрозуміло, що жінка була дуже засмучена. Благо, в таких випадках повертати помилково виплачені гроші люди не повинні – це ж сталося не з їх вини.

Але бувають і інші ситуації. Наприклад, коли пенсіонер помер, а його рідні не сповіщають про це Пенсійний фонд і продовжують отримувати пенсію за банківською карткою померлого. Деяким вдавалося користуватися незаконними виплатами довгий час. Порушник-рекордсмен, кажуть, отримував пенсію за померлого родича майже 10 років.

Реклама

Щоб виключити подібні ситуації, і заплановано проводити верифікацію бюджетних виплат.

"Введення системи верифікації я прирівнюю до появи системи Prozorro. Про Prozorro зараз багато говорять, її просувають і популяризують, а про систему верифікації чутно набагато менше. Хоча тут йдеться про набагато більші суми, які ця система дозволить заощадити і використовувати за призначенням", – підкреслює Галина Третьякова.

Інформаційно-аналітична платформа повинна запрацювати до 2020 року. За її розробку і введення в дію відповідає Міністерство соцполітики. Передбачається, що в основу платформи ляже інформаційний портал Пенсійного фонду, який буде доповнений даними інших баз даних. Фінансову допомогу на ці цілі – 1 млрд грн – виділив Світовий банк.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,38
50,05
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,62
27,56
53,09
51,09
51,20
27,61
53,68
52,29
53,68
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,29
58,99
56,99
55,99
28,48
-
48,90
49,05
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

57213.18

Dogecoin (DOGE)

0.1

Ethereum (ETH)

3260.74

Litecoin (LTC)

73.92

Ripple (XRP)

0.58

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти