Що чекає на Україну найближчими роками: три сценарії

17 жовтня 2017, 07:31

Ірина Крикуненко

Експерти вважають, що оптимістичні показники досяжні, але потрібні реформи і нові ринки

Влада обіцяє українцям стрибок середніх зарплат, але і поступове підвищення цін. Такі прогнози життя країни на 2018-2020 роки зробили в Мінекономрозвитку і торгівлі (МЕРТ). "Сегодня" з'ясувала, наскільки реалістичні ці показники.

Реклама

Аналітики МЕРТ дали три сценарії щодо макропоказників. За розрахунками влади, при кожному з них ми матимемо стабільне підвищення реального ВВП, зарплати в доларовому еквіваленті підвищаться з 295 доларів майже до 350 доларів (а в оптимістичному варіанті – зовсім до 418 доларів), а безробіття – скоротиться (докладніше щодо кожного з показників – див. інфографіку).

Експерти називають такі плани в частині зростання ВВП і зарплат занадто оптимістичними. Але згодні, що в середньому багато макропоказників досяжні, але за умови проведення реформ. При цьому економісти схиляються до усередненого сценарію.

"Курс доларанавряд чи підскочить аж до 36 грн без якихось форс-мажорів, а ось 30 грн – цілком можемо мати навіть наступного року. Сюди ж і рівень зарплат, який залежить від курсу долара і зростання економіки. Про інфляції на рівні 5-7% можна забути. Для нас в найближчі три роки хорошим результатом буде 10%", – говорить економіст Іван Нікітченко.

За його словами, оптимістичний прогноз для України менш реальний. "Якщо все продовжить розвиватися тими ж темпами, що і зараз, – нічого не зміниться. Зараз Україна просто відновлюється до докризових показників, – вважає Нікітченко. – Щоб справи пішли в гору, потрібні реформи, ми повинні виконувати умови МВФ. Якщо ми втратимо зовнішнє фінансування – навіть найпесимістичний сценарій здасться гарним".

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"
Реклама

А ось на думку інших експертів, події розвиватимуться саме за усередненим сценарієм. Але лише щодо того, що включатимуть до себе показники, заплановано в двох інших сценаріях.

"Зберегти курс долара на рівні приблизно 27 грн ще на три роки цілком реально. Стосовно інфляції, то вона зростатиме через зростання фіскального тиску. Вона досягне рівня 12% – для нас це непогана цифра, – пояснив нам президент Украналітцентру Олександр Охрименко. – А ось із зростанням ВВП все складніше. Якщо з'являться потужні драйвери в економіці, такі як земельна реформа або відкриття нових ринків, зростання може досягти навіть 50% за три роки. А ось якщо кардинально нічого не зміниться, ми говоримо про 1%" .

.jpg_02

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти