Як айтішники країну годують, або чому високі зарплати – добре для економіки

2 лютого 2019, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Опитування показало, скільки в середньому заробляють представники галузі інформаційних технологій

Для цієї професії немає окремої графи в офіційній статистиці середніх зарплат. Але всім відомо і так, що ця професія – одна з найбільш високооплачуваних в країні. Мова – про професію айтішників, програмістів, працівників сфери IT-технологій.

У той час як середня зарплата по країні в грудні 2018 року, за даними Укрстату, становила 10 573 грн, середня зарплата айтішника, за неофіційними даними, становила близько 2000 доларів, або 56 тис. грн.

Аналіз зайнятості і оплати праці в сфері інформаційних технологій регулярно проводить сайт dou.ua шляхом опитування представників цих професій. Причому з коментарів до результатів опитувань видно, що багато хто вважає отримані дані навіть заниженими.

Останнє дослідження dou.ua, проведене в грудні, показує, що найпопулярнішою спеціальністю в сфері IT є software engineer – розробник програмного забезпечення. З 10 тис. респондентів, які взяли участь в опитуванні, таких виявилося 25%. Саме їх середня (а точніше, медіанна) зарплата в грудні доросла до 1900 доларів, або близько 53 тис. грн, причому вже "чистими", тобто вже після вирахування податків. Найменша зарплата в сфері IT у тестувальників – в середньому 500 доларів, або бл. 14 тис. грн за курсом грудня. Найвищі зарплати у керівників проектних груп системних архітекторів – 5000 дол., або 140 тис. грн.

Заступник керівника Стратегічною консультативної групи з підтримки українських реформ Павло Кухта підрахував, що одне робоче місце в сфері IT забезпечує матеріальне благополуччя для 11,5 громадян України.

"В українському IT-секторі зараз зайняті 127 тисяч працівників, які в середньому отримують близько 2000 доларів на місяць, тобто в кілька разів вище середньої зарплати по країні. З урахуванням різниці в цінах, в плані матеріального благополуччя ці люди вже цілком можна порівняти з західним середнім класом. Згідно з дослідженням, проведеним в 2016 році PWC (міжнародна дослідницька компанія, – ред.), один зайнятий в IT створює в середньому 3,6% суміжних робочих місць. За статистикою, у нас в країні зайнятість становить 16,5 млн осіб, близько 40% від загального числа населення в 42 млн. У середньому виходить, що 1 зайнята людина утримує 1,5 незайнятих (діти, пенсіонери, непрацюючі члени домогосподарств і т. д.). Якщо це все підсумувати, виходить, що одне робоче місце в IT, з урахуванням суміжних робочих місць і осіб на утриманні, в середньому може забезпечити пристойний або високий рівень матеріального благополуччя для 11,5 осіб", – написав він у Facebook.

За підрахунками експерта, 3,7 млн ​​айтішників могли б забезпечити всю країну.

Як підраховується число суміжних робочих місць, які забезпечує та чи інша галузь, розповів виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень "CASE Україна" Дмитро Боярчук.

"Єрізніпідходидотакогородупідрахунків.Наприклад,можутьвиходитизтого,що,якщолюдина заробилапевнусуму,вонаїївитратить,іцеекстраполюєтьсянастворенняробочихмісць",-кажевін.

Реклама

Також до уваги може братися використання однією галуззю продукції іншої. Як, наприклад, будівництво використовує продукцію меблевої і текстильної промисловості, виробників електрики, сантехніки та багатьох інших, забезпечуючи при цьому близько 7 робочих місць в суміжних областях на одного будівельника.

За словами Боярчука, в принципі, будь-яка галузь, що економіки, що розвивається, створює додаткові робочі місця в суміжних галузях. Чого не можна сказати про субсидовані галузі.

"IT дійсно дуже перспективна галузь. Вона живе фактично поза регуляторним полем, і це, напевно, на щастя. Тому що, якби вони жили в рамках українського регуляторного поля, перспективи їх розвитку були б під сумнівом, як і всі, що регулюється з боку держави", – говорить експерт.

Крім IT, перспективною галуззю розвитку економіки Дмитро Боярчук вважає сільське господарство, яке дає основну частину валюти в країну, а отже, дохід людям, зайнятим в цій галузі і стабільність гривні. Розвитку інших галузей економіки, на його думку, заважає саме мінливість регуляторного середовища, нестабільність бізнес-клімату.

Президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак вважає розрахунки "додаткових місць" неточними, а вплив Діджитал-індустрії на економіку неоднозначним.

"Я до таких цифр ставлюся як до публіцистики. Ця оцінка досить приблизна, і вважати її точним розрахунком не варто. З одного боку, робота програмістів сприяє підвищенню продуктивності праці, і в цьому їх позитивний вплив на економіку. Але з іншого боку, можливо, через розвиток технологій якась кількість людей змушені будуть йти на біржу праці, тобто вплив на економіку неоднозначний", – каже він.

Реклама

Крім того, оскільки багато представників IT працюють на замовлення іноземних компаній і випускають продукт для інших країн, своєю роботою вони розвивають економіку країн замовників, а не України, каже експерт.

"Як правило, більша частина замовлень йде з розвинених країн, а ми отримуємо набагато більше, ніж становить їхня зарплата", – вважає Тарас Козак.

Тим не менш в Україні IT-галузь давно розглядається як "рушійна сила" економіки. В Експортній стратегії України на 2017-2021 роки інформаційно-комунікаційні технології значаться першими серед секторів, які позначені як найбільш інноваційні, здатні створити найбільшу додану вартість, а також здатні прискорити розвиток підприємництва в Україні та економіки в цілому.

Як заявляв в одному зі своїх виступів в 2018 році президент України Петро Порошенко, за вкладом в економіку IT-галузь в Україні перебуває на третьому місці після аграрного сектора та металургії. Частку IT в структурі ВВП він оцінив в 3%. А приріст числа людей, зайнятих в області інформаційних комп'ютерних технологій, оцінюється приблизно в 25% в рік.

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" розповідав про важливі нововведення для гаманців українців в 2019 році, а також про те, який прогноз для української економіки зробили представники вітчизняного бізнесу.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти