Кабмін обіцяє реформувати зарплати: що і коли може змінитися для українців

Експерти впевнені: без виведення зарплат з тіні збільшити дохід українців неможливо

В Україні мінімальна заробітна плата досяг 1450 гривень, в грудні найменшу зарплату підвищать ще на 150 гривень. Незважаючи на це, як кажуть експерти, зарплату необхідно підвищити ще як мінімум на 80%. У Кабінеті міністрів розглядають можливість "актуалізувати систему розрахунку заробітних плат": прем'єр Володимир Гройсман пообіцяв "боротися" за високі доходи. Сайт "Сегодня.ua" з'ясовував, як уряд може "реформувати" зарплати і що зміниться для українців.

Як повинні були вирости доходи

Реклама

Щоб доходи українців повернулися на рівень 2014 року, пояснюють економісти, при сучасних цінах мінімальна зарплата має бути не менше 2400 гривень, а пенсія – 1800 гривень. Так, з 2014 року ціни виросли як мінімум на 80%, а соціальні стандарти – всього на 31%.

"Кумулятивний інфляція була достатньою високою. Вона склала за кілька років 70%. Для того, щоб реальні доходи зросли – соцстандарти мали збільшитися на 70%. Що стосується більш усередненого показника, це рівень інфляції за станом трьох років: 2014, 2015 і 2016 роки. Кумулятивний рівень інфляції перевищить позначку в 90%. Для того, щоб українці як мінімум не втратили свої доходи, повинні отримувати зарплату в 1,9 разу більше", – пояснює виконавчий директор фонду блайзерів Олег Устенко.

ac6126353fd77311b3a1ea697cfe4579

Реклама

Фото: bm.img.com.ua

Реформу оплати праці від уряду вимагають профспілки. Йдеться про встановлення з 1 жовтня мінімальної зарплати на економічно обгрунтованому рівні прожиткового мінімуму 3067 гривень (замість 1450) з відповідним підвищенням пенсій і стипендій, а також підвищення з липня зарплати мінімум на 15% за рахунок економії від зниження майже вдвічі з початку цього року єдиного соціального внеску.

Гройсман у відповідь на вимоги профспілок заявив: "Ми повинні сьогодні реформувати систему розрахунку зарплати, щоб вона була актуальна тій роботі, яка виконується, і ми будемо це робити разом, в тому числі, разом з профспілками".

Реклама

"Розмови про те, що зарплати підвищать, без розмов про демонополізацію, підвищення конкурентоспроможності – вони не мають сенсу. Тільки на основі якості праці, підвищення продуктивності можна розглядати питання підвищення зарплат", – упевнений директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

"Розмови про те, що зарплати підвищать, без розмов про демонополізацію, підвищення конкурентоспроможності – вони не мають сенсу. Тільки на основі якості праці, підвищення продуктивності можна розглядати питання підвищення зарплат", – упевнений директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

На думку експертів, головна умова для підвищення зарплат – вихід бізнесу з тіні. Для цього підприємці повинні легалізувати свою діяльність і платити "білі" зарплати. За різними оцінками, в "тіні" перебуває 40% економіки, а це близько 200 мільярдів гривень. Цих коштів могло вистачити на підвищення мінімальних зарплат і пенсій і покриття дефіциту пенсійного фонду.

Чому українці ховають зарплати в "тінь"

У минулому році Єдиний соціальний внесок (податок, який сплачують із зарплати до Пенсійного фонду) досяг 41%, в січні цього року відсоткову ставку знизили до 22%. В уряді розраховували, що роботодавці підвищать зарплати як мінімум на 19%. Як каже міністр соціальної політики Андрій Рева, зарплати в Україні не зросли, натомість збільшився дефіцит Пенсійного фонду. Незважаючи на зниження податкового тиску, бізнесмени офіційно не стали платити своїм співробітникам більше: 40% працюючих показують мінімальну зарплату.

У Горішньому Плавнях Полтавської області знаходиться одне з найбільших в Україні текстильних виробництв. Зараз тут працюють приватники – у кожного своє невелике підприємство, кілька швачок і оборот до мільйона гривень. Велика частина підприємців реальні доходи приховують, а швеям офіційно платять 1450 гривень – мінімальну зарплату. За фактом швачки заробляють до 5 тисяч гривень.

40249c0e0e3cfe9582da064b52f13f99

Фото: business.ua

"Я питала своїх швачок. Я готова платити білу зарплату, але вичитувати з неї податки. Я питаю у швачки: "ми показуємо, – (реальні зарплати, – Авт.)?". Ніхто не погоджується. Їй з зарплатою в 4-5 тисяч гривень потрібно прожити. Це не є гідна зарплата, а взимку у неї до 2 тисяч "комуналка", а у неї діти! Більше половини "розлучена", двоє дітей. Податки-то вони самі платять. А у неї ж двоє дітей, вона одиначка! Така сумна арифметика", – пояснює власниця текстильного виробництва в Горішньому Плавнях Алена.

41,5% від кожної зарплати забирає у вигляді податків держава (18% – ПДФО, 1,5% – військовий збір і 22% – ЄСВ). Із зарплати в 1600 гривень, державі доведеться віддати 664 гривні. Із зарплати в 5000 державі доведеться заплатити 2075 гривень. Фактично, якщо платити офіційну зарплату в 5000 "на руки", в зарплатному фонді доведеться закласти 7075 гривень.

"Мені щоб це зробити, потрібно закласти податки в кінцеву вартість продукту. А у нас люди бідні, вони хочуть купувати найдешевші речі. Якщо я буду платити податки, то я повинна буду підвищити ціни. А у мене конкуренти – вони платять зарплати " в конвертах" та їх товар дешевше. Звичайно, будуть купувати у них. Це ринок, тому ми всі працюємо "в тіні", – розповідає підприємець.

"Якщо я буду платити податки, то я повинна буду підвищити ціни. А у мене конкуренти – вони платять зарплати "в конвертах" і їх товар дешевше. Звичайно, будуть купувати у них. Це ринок, тому ми всі працюємо "в тіні", – розповідає підприємець.

Податковий експерт, керуючий партнер Baker Tilly Олександр Почкун впевнений, податкові ставки в Україні адекватні, проте українські підприємці звикли їх не платити.

"На сьогодні та система оподаткування, яка існує, досить адекватна. Я маю на увазі систему оподаткування фізичних осіб. Проблема в тому, що дуже низька культура платників податків. Дуже часто бізнес не платить не тому, що це дорого, а тому вони не платять з принципу. Мені здається, більш важливо спрямувати дії на те, щоб створити рівність умов для всього бізнесу. Ті, хто платить офіційну зарплату, знаходяться в нерівних умовах з тими, хто платить податки в повному розмірі", – упевнений експерт.

Вихід є: як підняти зарплати

"Заробітна плата – частина створюваної в економіці доданої вартості. Єдиний шлях, який може привести до збільшення заробітної плати, це належна додана вартість в економіку, готовність купувати наші товари будуть зростати, збільшиться та частина, яка йде на зарплати", – говорить Василь Юрчишин.

Виконавчий директор фонду Блейзера Олег Устенко впевнений, для того щоб збільшити рівень життя українців, потрібні різкі зрушення в якості бізнес-клімату. "Це боротьба з корупцією, судова реформа, проведення реформ, пов'язаних із дерегуляцією, це введення ліберальної системи оподаткування. Все те, що могло б вплинути на бізнес-клімат. Тоді у нас була б можливість протягом найближчого десятиліття наздогнати частину країн Східної Європи", – говорить експерт.

"Це боротьба з корупцією, судова реформа, проведення реформ, пов'язаних із дерегуляцією, це введення ліберальної системи оподаткування. Все те, що могло б вплинути на бізнес-клімат. Тоді у нас була б можливість протягом найближчого десятиліття наздогнати частину країн Східної Європи", – говорить експерт.

"Все, що потрібно – лібералізація економічного середовища, максимальне сприяння ринковим механізмам, відмова від політичних рішень. Вже не раз нас намагалися заганяти в рамки, все це закінчувалося нічим. Уряду потрібно створювати сприятливе для бізнесу середовище. Поки найбільше розчарування – це те, що можливості для плідної праці створюються вельми і вельми низькими темпами. Прийдуть інвестиції, будуть робочі місця, будуть і зарплати", – упевнений директор економічних програм Центру Разумкова.

385043444_01

Фото: tsn.ua

Як пояснює міністр соціальної політики Андрій Рева, в Україні найближчим часом можуть в 1,5 рази підвищити мінімальну зарплату. Разом з цим від розміру соціальних стандартів більше не буде завісити тарифна сітка зарплат у бюджетників. "Ми відпрацьовуємо сценарій збільшення мінімальної зарплати в півтора рази. Але для цього потрібно відмовитися від деяких міфів, які існують, з якими наша країна живе вже 25 років", – заявив чиновник.

Крім того, в уряді планують всіх працевлаштованих українців зобов'язати платити ЄСВ (зараз його з 16 мільйонів працюючих платять тільки 10 мільйонів) і визначити мінімальну суму податку, яка буде вище, ніж 22% від мінімальної зарплати. В результаті приховувати свій дохід українцям буде не вигідно.

До слова, податки, які платять бізнесмени, йдуть на зарплати бюджетникам, пенсії, соціальну сферу.

"Є величезний резерв – "тіньова" економіка. Там знаходиться 40% економіки України. А три відсотки зростання ми прогнозуємо тільки для сектора, який платить податки. Уявіть собі, що ми детінізуємо економіку хоча б на 10%, то зростання буде не на 3 %, а на 13%. у короткостроковій перспективі наші можливості знаходяться там – в детінізації економіки", – упевнений міністр соціальної політики Андрій Рева.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
52,50
52,00
52,00
35,32
52,90
50,90
51,90
34,40
54,59
53,18
53,09
34,79
54,84
53,47
53,46
35,23
54,90
52,90
51,90
34,78
58,88
56,49
55,49
35,45
58,99
56,99
55,99
35,52
58,99
56,99
55,99
35,53
59,99
57,99
57,99
35,24
-
50,70
49,96
33,42
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

40918.66

Dogecoin (DOGE)

0.09

Ethereum (ETH)

2202.97

Litecoin (LTC)

72.47

Ripple (XRP)

0.62

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти