Кабмін обіцяє реформувати зарплати: що і коли може змінитися для українців

19 липня 2016, 08:53

Олександр Литвин

Експерти впевнені: без виведення зарплат з тіні збільшити дохід українців неможливо

В Україні мінімальна заробітна плата досяг 1450 гривень, в грудні найменшу зарплату підвищать ще на 150 гривень. Незважаючи на це, як кажуть експерти, зарплату необхідно підвищити ще як мінімум на 80%. У Кабінеті міністрів розглядають можливість "актуалізувати систему розрахунку заробітних плат": прем'єр Володимир Гройсман пообіцяв "боротися" за високі доходи. Сайт "Сегодня.ua" з'ясовував, як уряд може "реформувати" зарплати і що зміниться для українців.

Реклама

Як повинні були вирости доходи

Щоб доходи українців повернулися на рівень 2014 року, пояснюють економісти, при сучасних цінах мінімальна зарплата має бути не менше 2400 гривень, а пенсія – 1800 гривень. Так, з 2014 року ціни виросли як мінімум на 80%, а соціальні стандарти – всього на 31%.

"Кумулятивний інфляція була достатньою високою. Вона склала за кілька років 70%. Для того, щоб реальні доходи зросли – соцстандарти мали збільшитися на 70%. Що стосується більш усередненого показника, це рівень інфляції за станом трьох років: 2014, 2015 і 2016 роки. Кумулятивний рівень інфляції перевищить позначку в 90%. Для того, щоб українці як мінімум не втратили свої доходи, повинні отримувати зарплату в 1,9 разу більше", – пояснює виконавчий директор фонду блайзерів Олег Устенко.

ac6126353fd77311b3a1ea697cfe4579

Реклама

Фото: bm.img.com.ua

Реформу оплати праці від уряду вимагають профспілки. Йдеться про встановлення з 1 жовтня мінімальної зарплати на економічно обгрунтованому рівні прожиткового мінімуму 3067 гривень (замість 1450) з відповідним підвищенням пенсій і стипендій, а також підвищення з липня зарплати мінімум на 15% за рахунок економії від зниження майже вдвічі з початку цього року єдиного соціального внеску.

Гройсман у відповідь на вимоги профспілок заявив: "Ми повинні сьогодні реформувати систему розрахунку зарплати, щоб вона була актуальна тій роботі, яка виконується, і ми будемо це робити разом, в тому числі, разом з профспілками".

"Розмови про те, що зарплати підвищать, без розмов про демонополізацію, підвищення конкурентоспроможності – вони не мають сенсу. Тільки на основі якості праці, підвищення продуктивності можна розглядати питання підвищення зарплат", – упевнений директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

"Розмови про те, що зарплати підвищать, без розмов про демонополізацію, підвищення конкурентоспроможності – вони не мають сенсу. Тільки на основі якості праці, підвищення продуктивності можна розглядати питання підвищення зарплат", – упевнений директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

На думку експертів, головна умова для підвищення зарплат – вихід бізнесу з тіні. Для цього підприємці повинні легалізувати свою діяльність і платити "білі" зарплати. За різними оцінками, в "тіні" перебуває 40% економіки, а це близько 200 мільярдів гривень. Цих коштів могло вистачити на підвищення мінімальних зарплат і пенсій і покриття дефіциту пенсійного фонду.

Реклама

Чому українці ховають зарплати в "тінь"

У минулому році Єдиний соціальний внесок (податок, який сплачують із зарплати до Пенсійного фонду) досяг 41%, в січні цього року відсоткову ставку знизили до 22%. В уряді розраховували, що роботодавці підвищать зарплати як мінімум на 19%. Як каже міністр соціальної політики Андрій Рева, зарплати в Україні не зросли, натомість збільшився дефіцит Пенсійного фонду. Незважаючи на зниження податкового тиску, бізнесмени офіційно не стали платити своїм співробітникам більше: 40% працюючих показують мінімальну зарплату.

У Горішньому Плавнях Полтавської області знаходиться одне з найбільших в Україні текстильних виробництв. Зараз тут працюють приватники – у кожного своє невелике підприємство, кілька швачок і оборот до мільйона гривень. Велика частина підприємців реальні доходи приховують, а швеям офіційно платять 1450 гривень – мінімальну зарплату. За фактом швачки заробляють до 5 тисяч гривень.

40249c0e0e3cfe9582da064b52f13f99

Фото: business.ua

Реклама

"Я питала своїх швачок. Я готова платити білу зарплату, але вичитувати з неї податки. Я питаю у швачки: "ми показуємо, – (реальні зарплати, – Авт.)?". Ніхто не погоджується. Їй з зарплатою в 4-5 тисяч гривень потрібно прожити. Це не є гідна зарплата, а взимку у неї до 2 тисяч "комуналка", а у неї діти! Більше половини "розлучена", двоє дітей. Податки-то вони самі платять. А у неї ж двоє дітей, вона одиначка! Така сумна арифметика", – пояснює власниця текстильного виробництва в Горішньому Плавнях Алена.

41,5% від кожної зарплати забирає у вигляді податків держава (18% – ПДФО, 1,5% – військовий збір і 22% – ЄСВ). Із зарплати в 1600 гривень, державі доведеться віддати 664 гривні. Із зарплати в 5000 державі доведеться заплатити 2075 гривень. Фактично, якщо платити офіційну зарплату в 5000 "на руки", в зарплатному фонді доведеться закласти 7075 гривень.

"Мені щоб це зробити, потрібно закласти податки в кінцеву вартість продукту. А у нас люди бідні, вони хочуть купувати найдешевші речі. Якщо я буду платити податки, то я повинна буду підвищити ціни. А у мене конкуренти – вони платять зарплати " в конвертах" та їх товар дешевше. Звичайно, будуть купувати у них. Це ринок, тому ми всі працюємо "в тіні", – розповідає підприємець.

"Якщо я буду платити податки, то я повинна буду підвищити ціни. А у мене конкуренти – вони платять зарплати "в конвертах" і їх товар дешевше. Звичайно, будуть купувати у них. Це ринок, тому ми всі працюємо "в тіні", – розповідає підприємець.

Податковий експерт, керуючий партнер Baker Tilly Олександр Почкун впевнений, податкові ставки в Україні адекватні, проте українські підприємці звикли їх не платити.

"На сьогодні та система оподаткування, яка існує, досить адекватна. Я маю на увазі систему оподаткування фізичних осіб. Проблема в тому, що дуже низька культура платників податків. Дуже часто бізнес не платить не тому, що це дорого, а тому вони не платять з принципу. Мені здається, більш важливо спрямувати дії на те, щоб створити рівність умов для всього бізнесу. Ті, хто платить офіційну зарплату, знаходяться в нерівних умовах з тими, хто платить податки в повному розмірі", – упевнений експерт.

Вихід є: як підняти зарплати

"Заробітна плата – частина створюваної в економіці доданої вартості. Єдиний шлях, який може привести до збільшення заробітної плати, це належна додана вартість в економіку, готовність купувати наші товари будуть зростати, збільшиться та частина, яка йде на зарплати", – говорить Василь Юрчишин.

Виконавчий директор фонду Блейзера Олег Устенко впевнений, для того щоб збільшити рівень життя українців, потрібні різкі зрушення в якості бізнес-клімату. "Це боротьба з корупцією, судова реформа, проведення реформ, пов'язаних із дерегуляцією, це введення ліберальної системи оподаткування. Все те, що могло б вплинути на бізнес-клімат. Тоді у нас була б можливість протягом найближчого десятиліття наздогнати частину країн Східної Європи", – говорить експерт.

"Це боротьба з корупцією, судова реформа, проведення реформ, пов'язаних із дерегуляцією, це введення ліберальної системи оподаткування. Все те, що могло б вплинути на бізнес-клімат. Тоді у нас була б можливість протягом найближчого десятиліття наздогнати частину країн Східної Європи", – говорить експерт.

"Все, що потрібно – лібералізація економічного середовища, максимальне сприяння ринковим механізмам, відмова від політичних рішень. Вже не раз нас намагалися заганяти в рамки, все це закінчувалося нічим. Уряду потрібно створювати сприятливе для бізнесу середовище. Поки найбільше розчарування – це те, що можливості для плідної праці створюються вельми і вельми низькими темпами. Прийдуть інвестиції, будуть робочі місця, будуть і зарплати", – упевнений директор економічних програм Центру Разумкова.

385043444_01

Фото: tsn.ua

Як пояснює міністр соціальної політики Андрій Рева, в Україні найближчим часом можуть в 1,5 рази підвищити мінімальну зарплату. Разом з цим від розміру соціальних стандартів більше не буде завісити тарифна сітка зарплат у бюджетників. "Ми відпрацьовуємо сценарій збільшення мінімальної зарплати в півтора рази. Але для цього потрібно відмовитися від деяких міфів, які існують, з якими наша країна живе вже 25 років", – заявив чиновник.

Крім того, в уряді планують всіх працевлаштованих українців зобов'язати платити ЄСВ (зараз його з 16 мільйонів працюючих платять тільки 10 мільйонів) і визначити мінімальну суму податку, яка буде вище, ніж 22% від мінімальної зарплати. В результаті приховувати свій дохід українцям буде не вигідно.

До слова, податки, які платять бізнесмени, йдуть на зарплати бюджетникам, пенсії, соціальну сферу.

"Є величезний резерв – "тіньова" економіка. Там знаходиться 40% економіки України. А три відсотки зростання ми прогнозуємо тільки для сектора, який платить податки. Уявіть собі, що ми детінізуємо економіку хоча б на 10%, то зростання буде не на 3 %, а на 13%. у короткостроковій перспективі наші можливості знаходяться там – в детінізації економіки", – упевнений міністр соціальної політики Андрій Рева.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти