До весни зарплати виростуть, але гривня подешевшає: економічний прогноз на три місяці

5 січня 2017, 08:07

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Експерти прогнозують в першому кварталі інфляцію 2-6% і значне зростання цін на бензин

Унайближчітримісяцізарплатиукраїнцівіцінибудутьповільнозростати,гривняслабшатиме,абензиндорожчати.До таких висновківприйшлиексперти"Сегодня",складаючидлягазетиекономічнийпрогнознапочаток2017 року.Яким буде життякраїнидо весни-див.інфографіку.

Реклама

ЦІНИ. Упершомукварталі2017 рокуекспертипрогнозуютьзростанняцінвмежах2-6%.ЯкзазначаєкерівниксекретаріатуРадипідприємцівприКабмініАндрійЗабловський,хочаспоживчаінфляціявиявитьсяменше10%,алеможебутивідносно високою,оскільки"основнимидрайверамизростанняцінстанепідвищеннясоцстандартів,починаючиз січня2017 року,атакожподорожчанняенергоносіївісезоннийфакторростудеякихпродуктів харчування".

У тойжечаскерівниккомпаніїMPP ConsultingПавлоМельниквважає,щоінфляціябудемінімальнавсічні,аджена початкурокубагатовихідних,томужиттякраїнизавмирає."Починаючиз лютого,очікуєтьсязростанняінфляціїразомзрізкимстрибкомціннапродукти",-уточнюєМельник.

КУРС. А ось курс долара, за словами експертів, буде коливатися в межах 26,5-30 грн. Це означає, що нацвалюта буде плавно девальвувати, впевнений Нікітченко. "За відправну точку коливань долара буде відмітка в 27,5 грн. Це відбудеться тому, що Україна не отримає транш МВФ (за останніми даними, він очікується в січні-лютому. – Авт.), а відносно холодна зима змушує владу закуповувати великі обсяги імпортного газу. Крім того, приросту іноземних інвестицій, які допомогли б стабільно утримувати курс, не передбачається. Це все буде тиснути на гривню", – вважає Нікітченко.

Тим часомЗабловськийпрогнозуєдоларпо26,5-27грн."Курсбудевосновномуповодитисяспокійно,завиняткомневеликихстрибків,якіпов'язанізнеобхідністюзакупівліприродногогазута розрахункамиза зовнішніми боргами",-вважаєЗабловський.

Реклама

ЗАРПЛАТА. ПовиннавУкраїнівиростиісереднязарплата-до5500-6000грн(заразсередняпокраїніза листопад2016-5406грн).Нікітченковважає,щоназростаннядоходувплинепереглядзарплатна початкуроку,щопризведедо збільшенняне тількиофіційноїмінзарплати,алеісередніхзаробітківпокраїні."Економікавсещеслабка,темпизростанняВВПнизькі,томудоходихочаівиростуть,аленаселеннясерйозногополіпшеннярівняжиттяне відчує",-говоритьНікітченко.

ІвсежзбільшеннясередньоїзарплатиЗабловськийназиваєпозитивнимфактором,оскількицедозволитьуникнутичерговоговитказубожіннянаселенняідастьможливістьподальшогоодужанняекономіки.

У тойжечасЗемлянськийпобоюється,щозростаннямінзарплатипризведедо скороченняреальнихдоходівнаселення,оскільки"роботодавціможутьпочатипереводитиспівробітниківнапівставкиабовиводитибізнесвтінь".

БЕНЗИН. Непорадуютьукраїнцівіцінинапаливо.ВартістьлітрабензинумаркиА-95будезнаходитисявдіапазоні23,2-28грн.Заразсередняціна-23,8грн/літр.

ПрицьомуМельниквважає,щоА-95вроздробібудевідповідатирівнюінфляції,томуцінинапаливоповинніперебувативнижній планцікоридору-23-24грнзалітр."Різкихстрибків неочікується,оскільки будетриватизагальнезниженняспоживаннябензинуіплавне зростаннявикористаннядизеляігазу",-відзначаєексперт.

Реклама

АосьЗабловськийсхильнийвважати,щопаливобудепоступоводорожчати."Цінанабензинтрохипідростенатлі збільшеннясвітовихціннанафту,атакождеякогоослабленнягривні.Алеце зростання небудевеликим,якщонашаекономікауникнефорс-мажорів",-говоритьвін.

В тренді
Три способи прискорити рух пасажирських поїздів. Цікаві проекти від Мінфіну

ДЕРЖБОРГ. За оцінкамиекспертів,рівеньдержборгупродовжитьростиіскладевпершомукварталі2017 рокублизько1,69-2,08трлнгрн.ДиректоренергопрограммЦентрусвітовоїекономікиНАНУВалентинЗемлянськийвважає,щодержборгбудеростисамевгривневомувираженні-нацевплинутьдевальваціянацвалюти,відсутністьтраншів від МВФікредитівЄС,атакожвиплатаза раніше взятимикредитними зобов'язаннямипередФондом.

Крімтого,Нікітченкозазначає,щоназбільшенняборговихзобов'язаньУкраїнивплиненеобхідністьдокапіталізації"ПриватБанку",якийвкінці2016році ставдержавним."Націцілізнадобитьсяпонад100 млрдгрн,апершийтраншдокапіталізаціїстановитиме43 млрдгрн",-уточнивексперт.Такожсумудержборгуможезбільшитиідодатковийвипускоблігаційвнутрішньої держпозики,говоритьМельник,аджецігроші,швидше за все,будутьспрямовані"напокриттякасовихрозривівпершогокварталучерезпідвищеннямінзарплати".

БЕЗРОБІТТЯ. Тут експерти одностайні: число непрацюючого населення за МОП не тільки не знизиться, але навіть може вирости. В результаті усереднена думка по безробіттю на перший квартал 2017 року очікується в коридорі 9-12%. На думку Мельника, на зростання числа безробітних вплине скорочення співробітників в тих сферах, де економічно невигідно виплачувати підвищені мінзарплати. "Хоча в середньому" по лікарні "ситуація покращиться, але це буде статистичне поліпшення за рахунок відсікання нижнього порога мінзарплати. Тобто рівень реального безробіття збільшиться і, швидше за все, стане реальніше відображати загальну картину по ринку праці", – відзначає Павло Мельник.

АЗабловськийзвертаєувагу,щорівеньбезробіттязалишитьсявпершомукварталі2017 рокувисоким:"Поліпшенняіз зайнятістюнаселенняпочнетьсялишевумовахстабільногоекономічногозростанняіполіпшенняінвестклімату.Тобтопозитивнудинамікуможнабудеспостерігати неранішедругої половини2017 року",-говоритьЗабловський.

Реклама

_-1_17

ГАЗ. Якщо ж говорити про середню ціну імпортного блакитного палива, то експерти схильні прогнозувати його вартість в діапазоні $ 185-215 за тисячу кубів. Це означає, що газові ціни будуть рости слідом на цінами на нафту, говорить Забловський, адже ця динаміка спостерігалася в кінці 2016- го. Згоден з цією думкою і Валентин Землянський, який пояснює прийдешнє зростання вартості імпортного газу не тільки підвищенням цін на нафтопродукти, але і інфляцією, а також девальвацією гривні. "Україна на 85% імпортозалежна, і закупівля газу оплачується у валюті. Ці факти вплинуть на зростання вартості імпортного газ на початку 2017 року, оскільки продовжиться опалювальний сезон. Та й ціни на газ як в Європі, так і в Росії також можуть вирости", - зазначає Землянський. У свою чергу, Мельник не виключає невеликого зниження ціни газу – на це можуть впливати загальне падіння попиту на блакитне паливо, падіння цін на нафту, а також здешевлення вироблення електроенергії сонячними і вітровими станціями.

ЩО ЗБУЛОСЬ.Попереднійконсенсус-прогнознаIVквартал2016року і,відповідно,підсумковийпорядупоказників(інфляція,зарплати)завесьрікзбувсяприблизнона85%.Так,фахівціпотрапиливточкузціноюбензину-паливонасправдівиявилося дорожчимна10коп./л,або0,4%.Вгадалиіз середньоюзарплатою-вонавирослабільшеніжна43грн,абона0,8%,атакожзкурсомгривні-обіцяли26,8грн/$,офіційнийкурсНБУбув27,2грн/$,абона1,5%вище.Атакожвгадализдержборгом:прогнозували1,75трлн грн-виявилося1,74трлн.

Близькоюдореальноїбулаіцінагазу-$194за1тис.куб.мпротирозрахункових$193.Інфляція,розрахованаДержстатом,склалаза11місяцівминулогороку11,4%,щона поточний рікмаєдати12-12,5%,якіобіцялинашіекономісти.Помилилисявонилишезбезробіттям:припрогнозі9,3%зайвихрук"поДержстату"виявилося8,8%.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти