Підсумки дня, 23 вересня: курс долара, газові переговори з РФ, підготовка до опалювального сезону і багато іншого

23 вересня 2014, 19:03

Головні події дня за середу за версією "Сегодня.ua"

Мінфін обіцяє стабілізацію курсу долара, а НБУ чекає перших результатів від останніх обмежень на покупку валюти

Реклама

Міністр фінансів України Олександр Шлапак прогнозує початок стабілізації курсу гривні вже на поточному тижні і розраховує на коридор 13-13,5 грн/дол.

Глава Мінфіну відзначив, що курс гривні від 15 грн/дол і вище, а також неконтрольований відтік депозитів з банків викличе проблеми в самій банківській системі.

В НБУ вважають, що два основних фактори, які вплинули на курс валют, це війна на сході України і спекуляції на чорному ринку. Такої ж думки дотримується і прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.

Реклама

Шлапак не виключає, що методи НБУ щодо стабілізації ситуації на валютному ринку будуть посилюватися. "У НБУ ще навалом методів, і посилювання ще будуть обов'язково", – сказав він. На думку міністра, регулятор адекватно реагує на ринкову ситуацію.

"Уряд не тисне на курс, адже у нас достатньо валюти, щоб розрахуватися за своїми зобов'язаннями. Ми зробили все, щоб домовитися з МВФ, щоб наші контрагенти ("Укравтодор", "Нафтогаз") теж не виходили на валютний ринок, а могли купити валюту з резервів НБУ", – додав Шлапак журналістам.

Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк переконаний, що у Національного банку України є всі можливості для стабілізації курсу гривні.

"Є всі передумови для того, щоб зупинити ці неадекватні доларові скачки. Макроекономічна картина говорить про можливість і необхідність стабілізації курсу. Нацбанк України зробить все можливе для стабілізації цієї ситуації", – сказав він в ході засідання Кабінету міністрів.

Директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова, в свою чергу, відзначає, що Нацбанк, комерційні банки і бізнес тісно пов'язані між собою. "Ми всі в одному човні – НБУ посиплеться, впадуть і банки, банки посипляться – з ними і НБУ. Якщо обвалиться бізнес – то і банки, і НБУ", – заявила він.

Реклама

Також в Нацбанку повідомили, що планують через тиждень оцінити ефект від обмеження на продаж населенню доларів і євро і визнають, що попит повинен впасти в п'ять разів. "Було 15, зараз – три тисячі. Простий рахунок – у 5 разів повинен впасти попит. Ну, подивимося. Давайте почекаємо тиждень", – сказала Олена Щербакова.

Сьогодні курс долара тримався на піку зростання

У вівторок, 23 вересня, на українському міжбанківському ринку курс долара залишився на рекордному рівні.

Торги по долару відкрилися котируваннями 14,7-14,95, до 12:00 ціни підвищилися – 14,8-14,97 грн/дол. До закриття торгів цінові рівні концентрувалися в діапазоні 14,85-14,9.

Ринок євро-гривня відкрився котируваннями – 18,9-19,22, до 12:00 ціни пішли вгору – 19,05-19,28 грн/євро. До закриття торгів цінові показники встановилися на рівні 19,12-19,19 грн/євро.

Реклама

Рублевий ринок відкрився котируваннями 0,380-0,3869, до 12:00 ціни піднялися – 0,3835-0,3883 грн/руб. До закриття торгів ціни встановилися на значеннях 0,3832-0,3883 грн/руб.

23 вересня (з 14:00), офіційні курси основних валют до гривні встановлені на такому рівні:
1 долар США – 13,52 грн
1 євро – 17,37 грн
10 російських рублів – 3,50 грн

Нагадаємо, новий рекорд курс долара на міжбанку встановив в п'ятницю, 19 вересня. Тоді до закінчення торгів курс завмер на рівні 14,9 гн/дол. Якщо до вечора курс долара не опуститься, сьогодні Україна отримає новий історичний рекорд міжбанківського курсу долара.

Сьогодні, 23 вересня, Національний банк України (НБУ) провів третій валютний аукціон.

Україна, РФ і ЄС зберуться на переговори по газу, в Києві не плекають великих надій від майбутньої зустрічі

Україна, Росія і ЄС домовилися провести переговори по газу в п'ятницю. Про це повідомив міністр енергетики України Юрій Продан.

В теж час Продан вважає малоймовірним досягнення компромісу з Росією на майбутніх тристоронніх консультацій щодо газу в Берліні.

"У п'ятницю у нас пройдуть тристоронні переговори в Берліні за участю Єврокомісії, де ми будемо шукати певний компроміс з російською стороною, яка до цих пір демонструє, що з російською стороною буде дуже складно знайти компроміс. Російська сторона практично не хоче домовлятися", – сказав він на засіданні Кабміну.

Глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв повідомив, що Єврокомісія на переговорах висуне свою пропозицію щодо ціни на газ.

"Ми сьогодні з Єврокомісією узгодили, що вона вийде зі своєю пропозицією за ціною. Це буде наступною спробою вийти на компроміс. Подивимося, якою буде реакція на це російських колег. Який саме буде компроміс – поки не визначено", – сказав він.

Раніше Єврокомісар з енергетики Гюнтер Еттінгер заявив, що ЄК пропонує Києву та Москві підписати проміжний контракт на поставку газу, який буде діяти до винесення рішення Стокгольмським арбітражем в газовій суперечці між Україною і РФ.

У той же час український прем'єр Арсеній Яценюк заявив, що Україна не збирається відкликати газовий позов із Стокгольмського суду.

Глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв також повідомив, що його компанія заощадила $ 500 млн, відмовившись від закупівель "блакитного палива" безпосередньо у Росії. "Ми б переплатили РФ не менше $ 500 млн, а газ (якби не качали газ у Європи – ред). Всього ми отримуємо приблизно 1 млрд кубометрів газу на місяць за ціною нижче, ніж 385 доларів за всіма напрямками", – додав він .

Відзначимо, що Канцлер ФРН Ангела Меркель сподівається, що ЄС, Росія і Україна незабаром зможуть вирішити всі спірні питання, пов'язані з поставками газу.

Яценюк обіцяє Європі безперебійний транзит газу, але Київ і Брюссель готуються до гіршого

Україна залишається надійним транзитером газу до Європи, і буде виконувати всі свої транзитні зобов'язання. Про це заявив прем'єр-міністр, виступаючи на 12-му засіданні Енергетичного співтовариства у вівторок в Києві.

Прем'єр переконаний, що Україна і країни ЄС зможуть знайти спільний підхід для створення нових прозорих правил на енергоринку, щоб зробити свої країни незалежними.

В теж час глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв допускає припинення Росією транзиту газу через Україну. "Для європейських споживачів "Газпром" знизив поставки газу нижче контрактних рівнів.

Ми про це отримали підтвердження від двох європейських компаній. Ситуація непроста і ми очікуємо, що з боку РФ в Україні будуть застосовані найжорсткіші заходи – ми навіть очікуємо повне відключення транзитного потоку газу через Україну в бік Європи, що може вплинути на наші реверсні поставки. Ми ведемо з цього приводу переговори з Європейською комісією", – сказав він.

Єврокомісар з енергетики Гюнтер Еттінгер, в свою чергу, повідомив, що Україна разом з країнами Європейського Союзу проводять спільні стрес-тести з метою визначення механізму дії у разі припинення поставок природного газу Росією.

Він також заявив, що транзит газу до країн Європейського союзу не може бути інструментом політичного тиску.

Україна на 90% готова до опалювального сезону, але якщо сильно похолодає, підприємства будуть відключати

Опалювальний сезон цього року в Україні буде надзвичайно складним. Про це заявив на розширеному засіданні Кабінету міністрів України віце-прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

У той же час, за його словами, в Україні підготовка до опалювального сезону становить 90%. "Мова йде про те, що всі ті заходи, які були заплановані і містами і обласними адміністраціями та бюджетними установами виконуються. Приблизний відсоток – 90%", – зазначив віце-прем'єр.

Однак Гройсман додав, що уряд поки не контролює ситуацію з підготовкою до опалювального сезону в Донецькій і Луганській областях.

Міністр енергетики Юрій Продан уточнив, що населення за сезон споживає близько 12 млрд. Кубометрів газу, а зараз у газових сховищах знаходиться 16,5 млрд. Кубометрів газу. "Нам сьогодні треба 4-5 млрд. кубометрів газу, щоб пройти успішно період", – уточнив Продан.

Міністр розповів, що Україна планує отримати 5,9 млрд кубометрів з жовтня по березень за рахунок реверсних поставок, а власний видобуток за цей період буде близько 10 млрд. Кубометрів.

В тренді
Три способи прискорити рух пасажирських поїздів. Цікаві проекти від Мінфіну

Продан також виступає за оплату населенням газу за ринковими цінами при перевищенні норм споживання.

При цьому міністр допускає вимушене припинення газопостачання підприємств взимку. "При різкому зниженні температури ми змушені будемо відключати газ підприємствам", – сказав він.

Глава Міненерго підкреслив, що лише скорочуючи споживання газу можна пройти опалювальний сезон.

Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, у свою чергу, заявив, що підприємства, які зможуть домовитися про постачання газу для себе, зможуть його отримати.

Україна і США підписали договір про торгівлю озброєннями, замість Порошенко на Генасамблею ООН летить Яценюк

Україна і США в рамках 69-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН підписали Договір про торгівлю озброєннями. Про це повідомляє прес-служба Міністерства закордонних справ України.
У церемонії підписання взяв участь глава МЗС України Павло Клімкін. Цей багатосторонній договір був схвалений Генасамблеєю ООН 2 квітня 2013-го, а 3 червня того ж року – відкритий для підписання.

Головне його напрямок – впровадження на міжнародному рівні високих стандартів у торгівлі озброєннями і зменшення ризиків потрапляння зброї в нелегальний обіг.

Відзначимо, 24-25 вересня прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк перебуватиме з робочим візитом у Сполучених Штатах Америки, де візьме участь у заходах 69-ї сесії Генеральної асамблеї ООН. Про це повідомила прес-служба КМУ.

"В рамках перебування в Нью-Йорку заплановано виступ глави уряду на загальних дебатах Генеральної асамблеї ООН. Арсеній Яценюк також зустрінеться з Генеральним секретарем ООН Пан Гі Муном і проведе переговори з главами делегацій ряду держав-членів ООН.

Раніше стало відомо, що президент України Петро Порошенко не візьме участь в 69-й сесії Генасамблеї ООН в Нью-Йорку. Очікувалося, що президент України 25 вересня виступить на засіданні Генасамблеї ООН.

В ЄС кажуть, що процес реформ в Україні загальмувався, а РФ радіє відстрочки торговельної частини УА

Процес реформ в Україні загальмувався, відзначають в Європейській службі зовнішньополітичних дій.

"Після президентських виборів процес загальмувався, частково через оголошення парламентських виборів, а також через ситуацію в сфері безпеки", – заявив директор з питань Росії, Східного партнерства, Центральної Азії, регіонального співробітництва та ОБСЄ Європейської зовнішньополітичної служби Гуннар Віганд на засіданні комітету закордонних справ Європарламенту у вівторок.

Віганд підкреслив, що ці реформи, а також децентралізація влади, повинні продовжуватися і після виборів.

При цьому, за його словами, дуже важливим є забезпечити демократичне легітимне представництво в новому парламенті для вихідців з Донецької та Луганської областей.

Постійний представник Росії при ООН Віталій Чуркін, в свою чергу, заявив, що криза навколо України наближається до вирішення, передає УНН з посиланням на Associated Press.

Як зазначив Чуркін, ключ до його оптимізму – в недавньому підписанні Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом з його відстрочкою до початку 2016

"Це все, чого хоче Росія, і ми говорили ЄС, американцям і українцям, що це було єдиним розумним рішенням про те, що треба було зробити, тому що в противному випадку українська економіка завалиться", – сказав Чуркін.

Директор інформаційної політики МЗС України Євген Перебийніс роз'яснив процедуру і можливий час початку тимчасового застосування ратифікованої минулого тижня Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

"Відповідно до прикінцевих положень Угоди, тимчасове застосування розпочнеться з першого дня другого місяця після передачі сторонами депозитарію – Генеральному секретаріатові Ради ЄС – відповідних документів про завершення необхідних внутрішніх процедур. При виконанні цих умов до кінця вересня, тимчасове застосування розпочнеться з 1 листопада 2014-го", – зазначив Перебийніс.

Він додав, що при цьому сторона ЄС буде самостійно визначати обсяг тимчасового застосування, оскільки це питання безпосередньо пов'язаний з існуючим розподілом компетенції між європейськими інституціями та державами-членами ЄС.

ЄС може переглянути санкції проти Росії, в Кремлі поки зволікають з відповіддю

Євросоюз 30 вересня може почати переглядати санкції проти Росії. Про це пише "Комерсант" з посиланням на джерела в структурах ЄС.

Рішення з цього питання буде прийнято на рівні постійних представників країн ЄС у Брюсселі. За даними видання, до цього моменту глави МЗС ЄС повинні представити доповідь про виконання угоди по врегулюванню конфлікту в Україні. За словами джерела газети, може бути вибраний варіант поступового зняття обмежень.

Єврокомісар з енергетики Гюнтер Еттінгер, в свою чергу, виступає проти запровадження будь-яких санкцій проти РФ в газовій сфері. "Моя позиція була – уникнути санкцій в газовій сфері... Щоденні, надійні поставки газу не повинні бути політичним інструментом", – сказав він на зустрічі міністрів Енергетичного співтовариства у вівторок в Києві.

Водночас доповідач по Україні в Європарламенті Яцек Саріуш-Вольський під час засідання комітету ЄП з міжнародних справ заявив, що ЄС потрібно дестабілізувати Росію санкціями, поки вона не продовжила своє вторгнення в Україну.

У Кремлі ж поки не визначилися з відповіддю на можливе скасування санкцій з боку ЄС. Про це заявив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков.

Таким чином, він відповів на запитання про те, як скоро варто очікувати відповідних дій Росії в разі скасування санкцій Євросоюзу, передає РСН. "Поки відповіді немає. Поки потрібно адресувати це питання до Євросоюзу", уточнив Пєсков.

Відзначимо, що російський "Газпром" може замінити все імпортне обладнання, яке підпадає під санкції Заходу проти компанії, і обмежувальні заходи не матимуть успіху. Про це під час галузевої конференції на Сахаліні заявив заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведеев, передає УНН з посиланням на Reuters.

Карта АТО на 12:00 23 вересня

_23-09

Меджліс виселяють з приміщень в Сімферополі, а МЗС України каже про утиск кримсько-татарського народу

Меджліс кримськотатарського народу та благодійна організація фонд "Крим" виконали рішення Центрального районного суду Сімферополя і звільнили приміщення в Сімферополі. Про це повідомив член Меджлісу, генеральний директор фонду "Крим" Риза Шевкієв.

"Всі приміщення в Сімферополі ми звільнили, виселили всіх мешканців, звільнили працівників. Все наше майно і рахунки заарештовані", – сказав він.

Нагадаємо, Суд зобов'язав членів Меджлісу кримськотатарського народу і благодійну організацію "Фонд" Крим "звільнити 2 приміщення в Сімферополі до 17 вересня.

Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров розцінює як посилення репресій в включеному Росією Криму організовані 16 вересня правоохоронними органами обшуки в офісі Меджлісу в Сімферополі, а також вдома у двох активістів організації – Ескендера Бариева і Мустафи Асаба.

Відзначимо, міністр закордонних справ Павло Клімкін констатує утиск прав національних меншин в включеному Росією Криму. Про це йдеться в повідомленні прес-центру ООН.

"Цього року відзначається 70-річчя депортації кримських татар. Чи не ознаменується Чи 2014 початком їх нових історичних складнощів? Сьогодні кримські татари, етнічні українці та інші меншини на півострові піддаються відкритою, безсоромної дискримінації", – зазначив міністр.

Ленін в Маріуполі "пішов на риболовлю"


.jpg_36

Фото: AFP

Всі подробиці в спецтемі Протистояння на сході України

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти