Гривня 2018 року: двічі зрадила собі і тепер претендує на рекорд

31 грудня 2018, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Ні політика НБУ, ні воєнний стан не збили гривню зі шляху ревальвації

2018 рік, що вже минає став по-хорошому нетиповим для української національної валюти. Вперше за останні роки гривня в грудні виявилася міцнішою, ніж у січні. Якщо станом на 2 січня 2018 року офіційний курс НБУ становив 28,07 грн за долар, то 29 грудня 2018 року – 27,68 грн за долар, тобто майже на 40 копійок дешевше.

Реклама

Експерти констатують: вперше за підсумками року зафіксовано не девальвацію, а ревальвацію гривні. І нехай вона не дуже значна – всього близько 2%, але таких досягнень у гривні ще не було. Завдяки цьому скромному зростанню гривня має всі шанси за підсумками року стати найбільш міцн ою по відношенню до долара валютою в світі , констатує старший аналітик Альпарі Вадим Іосуб.

_2018

Що було не як завжди

У самому початку січня гривня традиційно для цієї пори року почала зростати. Але інфляційний період був набагато коротшим, ніж у попередні роки. Уже з останнього тижня січня гривня почала міцнішати, причому досить різко. Настільки, що в лютому регулятору довелося вжити заходів, щоб перешкодити гривні зміцнюватися надміру. 

Проте, до початку березня 2018 року курс гривні до долара подолав позначку 27 грн в бік зниження і виявився нижчим, ніж в цей же період 2017 року.

Реклама

Абсолютний рекорд зміцнення гривні в 2018 році був зафіксований, як виявилося, 14 березня, коли курс становив 25,91 грн за долар.

Експерти знову стали говорити про те, що українцям найвигідніше зберігати заощадження в гривні . Хоча попереджали, що краще все-таки диверсифікувати кошти: в разі відсутності міжнародних кредитів ситуація до кінця року може змінитися на гірше.

Несподівано міцною – на курсі нижче 27 грн за долар – гривня протрималася майже до кінця липня. Після чого почала зростати. При цьому девальваційний тренд намітився раніше звичайного, тому в суспільстві знову ожили панічні настрої і "очікування гіршого".

Це не дивно. Адже в держбюджеті-2018 було закладено середньорічний курс 29,2 грн за долар, і споживачі справедливо побоювалися, що друга половина року може ознаменуватися досить сильною девальвацією. Якщо в першій половині року ціна гривні була майже на 3 грн нижче середньорічної, можна було очікувати, що восени, коли долар традиційно зростає, можливі піки до 32 грн за долар і вище.

В тренді
Українці переплачують за продукти? Ми порівняли ціни на їжу в Україні та інших країнах

Однак гривня здивувала знову. Літня інфляція дійсно виявилася досить різкою. За неповних два місяці (з останньої декади липня до другої декади вересня) курс долара зріс майже на 10% – з 26,3 до 28,5 грн/дол. Але восени – коли в минулі роки інфляційний процес був в самому розпалі, – гривня знову почала зміцнюватися. В результаті, замість традиційного хвилеподібного ослаблення протягом всієї осені, гривня так само стрибкоподібно почала ревальвувати.

Реклама

Крім того, у грудні, коли в попередні роки спостерігався найбільш відчутне передноворічне зростання курсу долара, гривня продовжувала зміцнюватися, тим самим здивувавши українців ще одним "вперше".

Нетиповий для гривні грудень

У 2018 році – знову ж знову-таки вперше за останні роки – в Україні не спостерігалося передноворічного зростання курсу долара. І це при тому, що в країні з 28 листопада було введено воєнний стан, і в перші його дні панічні настрої істотно зіпсували позиції гривні.

Цікаво, що в НБУ вже тоді заявляли про відсутність вагомих причин для девальвації гривні в грудні.

"Зростання курсів іноземних валют до гривні відбувається переважно в результаті впливу ситуативних і психологічних факторів. Це все носить тимчасовий характер", – писав, зокрема, голова Ради НБУ Богдан Данилишин на своїй сторінці в Facebook 29 листопада. 

І дійсно, незважаючи на кілька днів паніки, з 30 листопада по 27 грудня долар не тільки не подорожчав, але і подешевшав більш ніж на гривню – з 28,39 до 27,26 грн. І тільки в останні кілька днів перед Новим роком його курс почав зростати. Що, втім, не завадило гривні встановити "особистий рекорд" ревальвації за рік, а можливо – і рекорд серед інших національних валют.

Реклама

"Незважаючи на періоди волатильності (січень і липень-серпень), курс гривні в році, що минає, в цілому продемонстрував стабільність. Якщо порівнювати з кінцем 2017 року, станом на 20 грудня 2018 національна валюта зміцнилася по відношенню до долара на 0,75%. В цього року валюти ринків, що розвиваються були схильні до девальвації – через зростання ставки ФРС, що спричинило за собою відтік капіталу з ринків, що розвиваються, а також чрез сильні фінансово-економічних потрясінь в Аргентині й Туреччині. Але гривня відчувала себе набагато краще за більшість валют країн з ринками, що розвиваються. За декаду до кінця року поки немає передумов для повторення ситуацій грудня 2016 і грудні 2017 року, коли уряд витрачав великі обсяги коштів (наприклад, в минулому році за грудень залишок коштів на єдиному казначейському рахунку зменшився в 10,6 рази), що призводило до девальвації гривні. Сподіваюся, ми робимо перший крок до належного рівня координації фіскальної та монетарної політики", – підсумував Данилишин 21 грудня. 

Нагадаємо, раніше сайт  "Сьогодні" розповідав, що відбувається з найпопулярнішою криптовалютою – біткоіном.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти