Підсумки 2018-го: рекордна прибутковість банків порівнянна зі збитками від провалу приватизації

2 січня 2019, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Основні економічні перемоги і поразки минулого року

Минулий 2018 рік в економічному плані був для України непростим, але і не поганим. Про це говорять не тільки причетні до економічної політики чиновники, а й, наприклад, Міжнародний валютний фонд. "Українська влада успішно відновила макроекономічну стабільність і зростання за підтримки міжнародного співтовариства. Розсудлива фіскальна та грошово-кредитна політика і гнучкий режим обмінного курсу допомогли скоротити дефіцит бюджету і поточного рахунку. Запаси були частково відновлені, а довіра покращилася", – заявив, зокрема, перший заступник директора-розпорядника МВФ Девід Ліптон, коли приймалося рішення про виділення Україні нового кредиту за програмою stand-by.

Реклама

Сайт "Сегодня" згадав основні економічні успіхи і провали року, що минув.

Зі знаком плюс

Новий кредит МВФ

Продовження співпраці з МВФ, яке фактично перервалося в квітні 2017 року, експерти вважають головним економічним досягненням України 2018 року.

"Основний підсумок року, що минув, для України – 18 грудня виконавча рада МВФ схвалила угоду на суму 3,9 млрд доларів, з яких 1,3 млрд повинні бути виплачені "негайно". Має значення не тільки узгоджена сума кредиту. Вона дозволить Україні отримати інші запозичення , в тому числі від Євросоюзу, Світового банку, отримати гарантії США під ринкові позики, та й дешевше розміщувати єврооблігації. Отримання багатостраждального кредиту в середньостроковій перспективі приведе, ймовірно, до зростання рейтингів країни. Для схвалення цього кредиту державі довелося вжити цілу низку кроків, причому, не тільки в економічній сфері. Це і своєчасне прийняття збалансованого бюджету на наступний рік, і збільшення тарифів на житлово-комунальні послуги для населення, і прийняття антикорупційного законодавства", – вважає старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб.

Банківський сектор перейшов від збитків до прибутковості

Реклама

2018 року український банківський сектор вперше з 2013 року показав прибутковість.

В принципі, у більшості банків непогані показники були і минулого року. Однак через невирішеність проблем "ПриватБанку" і його 23 млрд грн збитків загальний підсумок виявився негативним.

А ось результати 2018 року можуть стати не просто позитивними. Прибутковість українських банків за рік може стати рекордним за останні 10 років. Тільки за 11 місяців банківський сектор отримає прибутку в 11 разів більше, ніж за весь минулий рік.

"20 млрд грн! Саме такий результат роботи банківської системи за 11 місяців цього року. Минулого року цей показник був в 11 разів менше. Ми вже говорили, що банківський сектор цього року отримає прибуток, який може стати рекордним за більш ніж десятиліття. І головне – справжнім", – написала на своїй сторінці в Facebook перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова.

Зі знаком мінус

Повний провал приватизації

Реклама

Відсутність реальних досягнень щодо позбавлення від грандіозного баласту у вигляді непрацюючих або неефективних держпідприємств експерти вважають основним мінусом для української економіки 2018 року. Заяви уряду про старт "великої приватизації" і про багатомільярдний прибуток, який отримає бюджет, на жаль, так і залишилися заявами. Одна з найважливіших статей дохідної частини бюджету залишилася невиконаною.

Підсумок року, озвучений головою Фонду держмайна Віталієм Трубаровим, – 350 млн грн від продажу 250 об'єктів малої приватизації – можна вважати успіхом дуже умовно. Адже спочатку від приватизації планувалося отримати 22,5 млрд грн. Саме така цифра закладалася до держбюджету.

Причини провалу великої приватизації назвав Віталій Трубаров.

"Продаж об'єктів великої приватизації заблокований нікчемними судовими позовами компаній, що грають на догоду олігархам. Ще у вересні Фонд відібрав інвестиційних радників на ОПЗ, Вугільну компанію "Краснолиманська", Завод "Електроважмаш", Фармацевтична компанія "Індар", Об'єднану гірничо-хімічну компанію, проте їх затвердження Кабінетом міністрів заблоковано. Конкурс з продажу "Центренерго" довелося скасувати через недостовірність поданих учасниками конкурсу документів та їх можливий зв'язок з державою-агресором", – написав голова ФДМ у себе в Facebook.

Він повідомив, що весь перелік підприємств великої приватизації переходить на наступний рік, і висловив надію, що в новому році таки вдасться перейти до безпосереднього продажу активів.

Реклама

"Нестримна" інфляція

Ще одним провалом 2018 року можна назвати інфляцію, яка перевищила прогнозний поріг. 2017-го планувалося, що рівень інфляції 2018 року вдасться скоротити до 7,3%. Однак потім НБУ був змушений двічі коригувати свій прогноз у бік погіршення . На початку 2018-го "план" з інфляції змінився з 7,3 до 8,9%, а восени – з 8,9 до 10,1%. Однак, схоже, і цей показник буде перевищений. Уже на кінець листопада інфляція становила 10,4%. А в грудні вона традиційно зростає, хоча точні цифри будуть підраховані лише в січні.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти