Інтерв'ю з економістом Еріком Райнертом: "В інтересах ЄС зробити Україну багатою"

5 березня 2017, 08:05

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

ЄС ніколи не зробить того, що може вдарити по їх сільському господарству. Так що квоти для України будуть суто символічним, вважає економіст

За словами українського прем'єра Володимира Гройсмана, економіка України встає з колін, демонструючи повільний, але впевнений ріст. Глава Кабміну оперує цифрами четвертого кварталу 2016 року, за результатами якого економічне зростання прискорилося на 4,7%. Але чи зможе країна повторити хоча б таке ж зростання за підсумками всього року? Чи є у економіки сили і ресурси для такого зростання, або в 4-му кварталі минулого року була межа? Адже за прогнозами The Economist, до 2050 року ВВП України буде рости в середньому на 1% на рік, а населення скоротиться до 32 млн осіб. Таке ж скорочення населення для України прогнозує і Світовий банк. Ускладнюється ситуація і політичною невизначеністю на міжнародній арені: як себе поведе Дональд Трамп, як на економіці Євросоюзу позначиться вихід Британії, чи відколяться від ЄС інші держави? Все це може серйозно похитнути і без того нестійку європейську економіку, від якої, в тому числі, залежна і Україна. З іншого боку Україна повинна, нарешті, зійти з позицій сировинної економіки, почавши виробництво товарів з високою доданою вартістю. За словами всесвітньо відомого норвезького економіста, автора бестселера "Як багаті країни розбагатіли ... і чому бідні країни залишаються бідними" Еріка Райнерт, навіть слабка промисловість краще, ніж її відсутність. А зона вільної торгівлі взаємовигідна для однаково технологічно розвинених країн, інакше багаті країни продовжують багатіти, а бідні країни залишаються бідними. Так, за словами Райнерт, це відбувається і в рамках ЗВТ Україна-ЄС: мікроскопічні квоти на експорт не врятують українську економіку, а на експорті сировини довго не протягнеш. Про те, як же Україні продемонструвати економічне диво і відродити промисловість, і чому ЄС не скасує квоти на експорт української продукції, норвезький економіст Ерік Райнерт розповів в інтерв'ю сайту "Сегодня" після круглого столу "Кінець вільного ринку або нова глобалізація. Як Україні стати успішною?" у Верховній Раді.

- У своєму виступі Ви кілька разів згадали про План Маршалла для післявоєнної Німеччини. Чому, на Вашу думку ЄС і США не пропонують схожий план Україні?

- Цей тріумфалізм, який був відразу після падіння Берлінської стіни, насправді був ідеологією, яка вразила весь світ. Деякий час майже всі вірили в нього. Так що я правда думаю, тоді багато людей говорили, що якщо ви просто встановие правильні ціни, всі країни будуть розвиватися, стануть багатими і т.д. Але потім проти цього почали накопичуватися докази. І я думаю, цим були шоковані всі, як ЄС був шокований BREXIT. Наступною країною на вихід може стати Голландія. Тому я думаю, що у ЄС досить своїх проблем. Але, як я вже сказав, якщо вони переслідують власні інтереси, в їх інтересах – багата Україна як буферна до Росії зона.
Реклама

Але,на жаль,Українапротягомбагатьохроківбулазмушенаговоритипро корупцію,ітількипро корупцію,щовідволікаєувагу.Яне захищаюкорупцію,алевиповиннібільшеговоритиіпро інші речі.Іявважаю,щоцізвинувачення(з бокуЗаходу-Авт.)вкорупціїбулиспособомпокаратиРосію,алевоникараютьУкраїну...Жахливо,знаєте,каративесьнародіробитиїхбідними.

- Також Ви згадували, що на сьогоднішній день Захід застосовує до України де-факто План Моргентау (план міністра фінансів США Генрі Моргентау, який передбачав перетворення Німеччини в аграрну країну – Авт.). Так що, ми розвиваємося як аграрна країна?

- Ядумаю,васпопереджали,щовиповертаєтесядо аграрноготипу,так.І,квоти(наекспортукраїнськоїпродукціївЄС-Авт.),яківамнадавЄС,цесмішно.Алевиповиннісказатипро цеЄвросоюзу.Апокивониговорять:"Мивсібулинадзвичайнощедрими,мидаливам300тквотнатоматнийсік...".Алецевсьоголише3%відусьогообсягувашоговиробництва.Іцесмішно,томущоціквотибулиповністювикористанівжевсічні-лютому.ЄСякбитримаєпередвамиморквину

- Перед очима українців…

В тренді
Ціни на яблука злетять утричі – коли чекати на подорожчання
-Так.Так,виповиннібігтизамоєюморквиною.Алецяморквиназ бокуЄСведеваспонеправильнійдорозівниз,подорозі,якаробитьвасбільшбідними.
Реклама

- Так як Україна повинна розмовляти з ЄС? Може, ми повинні просити їх про підвищення квот?

- Я думаю, підвищення квот для них неможливо. Тому що європейських політиків вибрали їх власні фермери, але не українські фермери. Так що я думаю, Україна повинна сприймати це як програну гру. ЄС ніколи не зробить того, що може вдарити по їх сільському господарству. Так що те, що вони дадуть у вигляді квот Україні, буде чисто символічним. Тому ви повинні подивитися на все це і сказати: "Ей, ви не були чесними, ви ніколи не збиралися нам дати настільки великі квоти, які б дозволили нам стати багатими, тому що тоді вас не виберуть. Ваші фермери висиплют помідори перед парламентами в Мадриді і Парижі". Так що киньте думати про те, що думають вони. Україна повинна зрозуміти, що цього (підвищення квот – Авт.) не відбудеться. І якщо цього не станеться, повинна бути альтернатива. А альтернатива – перебудувати виробництво.

- Тобто, провести реіндустріалізацію...
-Так,реіндустріалізацію.Виповиннірозуміти,щоєвропейськихполітиківвибираютьєвропейці.Івониніколи непідутьпротисвоїхфермерів.
- За словами прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, зростання економіки в 4 кварталі склало 4,7%. Чи можемо ми сказати, що поступово Україна виходить з кризи?
-Думаю,щезанадторано,щобсудити.Колимидивимосянапенсії,виробництво,торгівлю...Думаю,колиувасбуладевальвація,дефіцитторговогобалансузнизився,алетепервінзновупідвищується.Алеяне знаюдеталей.
- Який сектор української економіки повинен бути в центрі нашої уваги? Що ми повинні розвивати в першу чергу?

- Я думаю, першим пріоритетом повинно бути збереження того, що до цих пір існує. Промисловість, яка "померла", дуже важко воскресити. Наприклад, американці виявили, що в США немає бізнесу з виробництва ножів, вилок, ложок. Але ми ж завжди можемо сказати: "Ай, так це все робиться в Китаї!". Але тоді і всі інновації також підуть до Китаю. І тоді ця промисловість "помре" і піде, і її буде дуже важко воскресити. Тому я вважаю, що ви повинні зберегти те, що ще існує, зрозуміти, які компанії ще існують і зробити щось на зразок вищевикладеного прикладу (ложки, вилки, ножі – Авт.) з експортним митом на метал. Якщо такі компанії виробляють сталь, якщо вони все ще існують, тоді давайте спробуємо зберегти їх живими. І в той же час давайте спробуємо підвищити цінність томатів. Припиніть експортувати дешеву пшеницю і імпортувати дорогі спагетті, які виготовлені з вашої ж пшениці.

- МВФ рекомендує Україні реформувати пенсійну систему. Поки українська влада говорить, що реформа не передбачає підвищення пенсійного віку. Але ми ж всі прекрасно розуміємо, що в довгостроковій перспективі це неминучий крок, чи не так?

- У розвинених країнах люди живуть довше. І це є проблемою для багатьох країн, як Італія та інших, де пенсійний вік дуже низький. До української проблематики ви повинні додати ще й демографічну проблему. "Бебі-бум" стає старше. Тому все менше і менше працюючих повинні утримувати все більшу і більшу кількість людей пенсійного віку. Так що так, боюся, що логічно пенсійний вік повинен бути підвищений. У Норвегії це 67 років і багато хто вирішує працювати навіть довше, якщо у них цікава робота і їм добре платять.

- Чого нам очікувати після обрання Дональда Трампа президентом США? Ваші прогнози економічної ситуації в США і ЄС?

- Я вважаю, що економіка ЄС постраждала від зниження попиту, до якого привела політика жорсткої економії, яку проводить теперішня влада, в той час, коли економіка вимагає більшого попиту. Думаю, що зарплати необхідно підвищувати, як наслідок, збільшиться купівельна спроможність. Так що ми повинні вийти і сказати, що якщо у нас криза і люди безробітні, ми будемо змушувати людей рити канави, щоб платити їм за це, як говорив Кейнс (англійський економіст Джон Мейнрад Кейнс – Авт.). Робіть так, щоб люди були працевлаштовані. Що стосується США, ми повинні очікувати несподіваного. І це дуже важливо для України, тому що зараз світ виявив, що американські робочі стають біднішими. І це те, що американська еліта ігнорувала. А Трампу вдалося роздобути їхні голоси. Хоч він і каже, що збирається урізати їх добробут (еліт – Авт.), і цілком ймовірно, що він це зробить. І це велика дилема: чому люди голосували проти своїх же інтересів?

- Ми всі намагаємося зрозуміти, чи чекати нам нової хвилі економічної кризи при Трампі-президентові США?

- Що ви точно отримаєте, так це те, що сталося після кризи в 1929 році, коли країни стали більш самодостатніми. І це добре. В якійсь мірі добре. Кейнс в 1933 році написав статтю під назвою "Національна самодостатність" і це, я вважаю те, куди ми повертаємося (в статті Кейнс виражає розчарованість в реформах Сталіна: соціалізм захоплює владу, щоб домогтися економічної доцільності, але захопивши владу, робить все те, що є економічно недоцільним – Авт.). Він каже, що культура і туризм повинні бути міжнародними, але дозвольте виробництву, наскільки це можливо, бути національним і, перш за все, дозвольте фінансам бути національними. Це Кейнс-1933: я думаю це те, куди ми повертаємося. Це кінець надзвичайно швидкої глобалізації, яка почалася з падінням Берлінської стіни. Такі випадки траплялися і до цього. У 19 столітті вже була епоха глобалізації, яка закінчилася близько 1900 року. І вона зупинилася ще раз в 1930-х. Так що все це не нове. Ми перевідкрити для себе політичні стратегії, які працювали і раніше.

Джерело заголовного фото no.wikipedia.org

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти