Для кредиту МВФ закон про банки потрібно ухвалити швидко – інтерв'ю з Андерсом Аслундом

8 квітня 2020, 08:42

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Якщо Україна не отримає кредит МВФ, буде серйозна фінансова криза. Необов'язково дефолт, але це цілком ймовірно

Україна за крок від підписання нової кредитної програми співпраці з МВФна $ 8 млрд. Тиждень тому на позачерговому засіданні Верховна Рада дала старт земельній реформіі ухвалила в першому читанні так званий закон про банки, на яких наполягає фонд. Однак, до другого читання до закону про банки вже подано 5 тис. поправок, а підписання земельної реформи заблоковано – в Раді зареєстрували постанову про скасування результатів голосування.

Реклама

За словами старшого наукового співробітника Atlantic Council Андерса Аслунда, Україні потрібно поспішити, бо в умовах пандемії коронавірусу і глобальної рецесії, вже 80 країн звернулися по допомогу до МВФ. Володимир Зеленський прямо сказав, що без грошей Фонду Україну чекає дефолт. В інтерв'ю сайту "Сьогодні" Андерс Аслунд розповів, чому для МВФ так важливе ухвалення закону про банки, і що буде, якщо Україна не отримає кредит фонду.

Андерс Аслунд про кращий спосіб контролювати пандемію

- Давайте почнемо з впливу пандемії коронавірусу і загального карантину на світову економіку. Яких наслідків ви очікуєте?

- Якщо поглянути на це в щонайширшому сенсі, найкращий варіант контролювати пандемію – це зупинити все: послуги, важку промисловість, видобуток корисних копалин ... Так, сільське господарство не на паузі, але послуги, які з ним пов'язані, зупинені. В середньому в структурі сучасних економік послуги становлять 70% ВВП. Звичайно, деякі послуги продовжують виявлятися: транспорт, продовольчі ринки і супермаркети працюють для людей. Однак, близько 30% ВВП зупинено. І якщо це триватиме три місяці, то буде коштувати світовій ВВП близько 7,5%. Простіше кажучи, це велика катастрофа.

Перше, про що потрібно дбати, це здоров'я людей. Ви не зможете запустити економіку без здорових громадян. Тільки деякі республіканці можуть так думати. В цьому є велика різниця між США і ЄС. Штати виділили величезні кошти на субсидування крупного бізнесу. Це застосовувалося в Росії в 2008-2009 рр. – величезне субсидування олігархів і великих корпорацій, що призвело до декади стагнації. Європейські ж уряди підтримують людей, які продовжують отримувати зарплати, навіть якщо їх роботодавці тимчасово зупинили діяльність. Тому в Європі не буде масового безробіття. У США тільки за останні кілька тижнів без роботи залишилися 10 млн людей. І ця цифра продовжує зростати. Очікується, що без роботи залишаться близько 30 млн американців. США попросту знищили переважну частину підприємницького сектора.

Реклама

/ Фото: Сьогодні

- Які країни найбільше постраждають? Ще до пандемії коронавірусу у Італії була серйозна проблема з дефіцитом бюджету.

- Це велика проблема. Італія дуже постраждала від коронавірусу. Але навіть до цього у ЄС не було політики щодо Італії, яка опинилася в кризовій ситуації з вини поганого менеджменту. З пандемією коронавірусу Італії просто не пощастило. І зараз це проблема європейської солідарності. Італія може стати серйозним ударом по ЄС.

- Ви правильно сказали, ситуація з безробіттям в США ризикує стати катастрофічною. Понад 10 млн осіб звернулися за допомогою з безробіття. У той же час Трамп говорив, що до Великодня США відновлять економічну та ділову активність. Це взагалі можливо?

Андерс Аслунд про перспективи для світової економіки
Реклама

- У цьому США успадковують найгіршу політику Білорусі і Бразилії, заперечуючи кризу. Перше, що потрібно сказати – у США немає федеральної політики. Це або державна, або міська політика. Зараз в США щодня вмирає по тисячі людей. В той час як в Україні трохи більше тисячі інфікованих. Україна, як і більшість європейських країн, проводить набагато розумнішу політику щодо захисту своїх громадян. Трамп же більше піклується про великі корпорації і повністю проігнорував реальну ситуацію. Якщо ви порівняєте пандемію коронавірусу з епідемією SARS, коли президентом був Джордж Буш (спочатку 2000-х був спалах атипової пневмонії – Авт.), у США було лише 8 тис. інфікованих і менше 800 померлих. Потім була пандемія грипу H1N1 у 2009 році, внаслідок чого загинуло більше людей, але, врешті-решт, Штати її пройшли. Але Трамп скасував пандемічні інститути та установи в Америці і урізав їх фінансування.

- Ваш прогноз щодо американської економіки?

- Варто очікувати масового безробіття, якого в США не було з 1930-х. Якщо не буде ніякої злагодженої координації у боротьбі з коронавірусом, все це може тривати до кінця року. Можна припустити, що пару сотень тисяч помре – вчетверо більше, ніж у в'єтнамській війні, коли загинуло 58 тис. людей. І це призведе до тривалого падіння виробництва. Зараз у Вашингтоні все закрито, як і в Меріленді. Але в штатах, де республіканський уряд, не було зроблено нічого, все відкрито, як, наприклад, у Західній Флориді або Алабамі.

- Виходить, Китай зараз в кращому становищі?

- Так, в щонайкращому. Звичайно, вони повинні були у себе раніше все закрити. Але США не зробили досі навіть цього.

Реклама

- В той же час Росія надала США свою допомогу. І українські експерти вказують на те, що обладнання, яке було поставлене в Штати, було вироблено на підсанкційних російських заводах. Ви щось чули про це?

- Ні. Але вся ця допомога, безумовно, – частина російської пропаганди. Якщо ви помітили, Трамп надав допомогу Китаю на початку лютого, як і Північній Кореї. Тепер допомога Росії Штатам, що вказує на заохочення диктаторів.

В тренді
Ринок палива – наскільки подорожчає бензин до кінця квітня
Андерс Аслунд: про перспективи співпраці з МВФ

- Добре. Давайте тепер поговоримо про Україну. Ще в грудні МВФ запропонував нам трирічну стабілізаційну програму на $ 5,5 млрд. Ми наблизилися до її підписання?

- Так. Для підписання нової кредитної програми необхідне ухвалення двох законів. Закон про земельну реформу вже ухвалений. Так званий банківський закон потрібно ухвалити в другому читанні. І це треба зробити негайно. Оскільки вже зараз 80 країн звернулися до МВФ за фінансуванням. Що зараз відбувається? Міжнародні фінансові ринки просто заморожені для економік, що розвиваються. Приватне фінансування теж ніде отримати. Все, на що ви можете сподіватися, це державне або міждержавне фінансування. Все зараз залежить від МВФ. Тому, якщо ви не отримаєте фінансування МВФ, ви не отримаєте нічого.

Андерс Аслунд про фінансову паніку через коронавірус

- Президент Зеленський чесно сказав, що без кредиту МВФ Україну чекає дефолт. Хоча, здавалося, що в минулому році українська економіка стабілізувалася. Зрозуміло, що коронавірус – не причина настільки глибокої кризи. Чому це сталось?

- Здебільшого це пов'язано з відставкою уряду, що повністю підірвало довіру до України. Зараз цей кредит довіри до продовження реформ в Україні переглядається. Переломним моментом стало 30 березня (коли у Верховній Раді проголосували закони, необхідні для продовження співпраці з МВФ – Авт.). Але, повторюся, з кінця лютого міжнародні фінансові ринки заморожені. Ніхто зараз не буде інвестувати в українську економіку. Єдині безпечні на сьогодні валюти – це долар, швейцарський франк і, можливо, японська єна. Інші валюти падають. Що ми ще побачили за останній місяць, – це справжня фінансова паніка. І Україна – одна з багатьох жертв цієї паніки. Ми очікували, що в цьому році українська економіка зросте на 4%. Тепер же через коронавірус ми прогнозуємо падіння західних економік на 8%. Можливо, Україна буде трохи в кращому становищі.

- Давайте детальніше поговоримо про ухваленняі 30 березня двох законів, необхідних для продовження співпраці з МВФ. Закон про ринок землі був змінений, та й фактичне відкриття ринку землі відкладено до липня 2021 року. Виходить, в такому вигляді для МВФ це не реформа, тому що вона не принесе істотних доходів до українського бюджету вже в 2020 році.

- МВФ просто хотів реформу ринку землі. Це Світовий банк незадоволений змінами, які були внесені до закону. МВФ не вдається в ці деталі і для нього вони не важливі. Державні доходи – не маркер для МВФ.

Читайте також: Продаж землі: чого бояться фермери і чи будуть в Україні однакові правила гри

- Окей. Але схожа ситуація зараз складається і з банківським законом, який фактично про ПриватБанк. До другого читання вже подано понад 5 тис. поправок. На чому тут наполягає МВФ?

- Цей закон дуже важливий для МВФ, який промовляв в деталях документ з Міністерством юстиції. Як ви і сказали – головне, щоб ПриватБанк не повернули Коломойському і Боголюбову (колишні власники банку – Авт.). Але цей закон також і про сотні інших банків, які НБУ підтримував з 2014 року. Тому для МВФ важлива також доля всіх цих банків, а не тільки "Привату". В цьому законі понад сто сторінок, якщо я не помиляюся. Це великий закон, який покриває всі можливі банки. І МВФ це дуже жорстко контролюватиме. Тому, якщо будуть спроби поміняти ці формулювання в законі, МВФ це не влаштує.

- Володимир Зеленський також сказав, що перший транш від МВФ буде близько $ 2 млрд. Але якщо ВР не ухвалить закон про банки, чи зможемо ми отримати гроші тільки за, умовно, земельну реформу?

- Ні. Два цих закони мають бути ухвалені. Процедура така: щойно ці два закони будуть ухвалені, МВФ впродовж двох тижнів приймає рішення про виділення траншу. Голова НБУ і міністр фінансів все це підпишуть, і наступного дня ви отримуєте гроші.

- Давайте поговоримо про песимістичні сценарії. Якщо ми не отримуємо кредит МВФ, що тоді? Дефолт?

- Буде серйозна фінансова криза. Необов'язково дефолт, але це цілком ймовірно.

- Деякі українські олігархи говорять, що в дефолті немає нічого поганого ...

- Це Коломойський каже. Він хоче скупити українські активи, маючи величезні суми грошей за кордоном. Коломойський просто шукає вигоди для себе за рахунок українського народу.

Всі подробиці в спецтемі Коронавірус

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти