Інфляція проти пенсій та зарплат: що зростає швидше

6 грудня 2018, 07:48

Олександра Романюк Олександра Романюк

Соціальні виплати 2018 року не зробили людей багатшими, а ось добробут працюючих зріс

З 1 грудня в Україні сталося чергове планове підвищення прожиткового мінімуму – друге за рік. Разом з ним підвищилися багато соціальних виплат, які "прив'язані" до цього показника. Крім того, за даними Укрстату, в листопаді рекордно зросла середня зарплата в Україні. Сайт "Сегодня" вирішив порівняти ці надбавки з інфляцією.

Реклама

Зростання соціальних виплат відстає від інфляції…

На 1 січня 2018 року середній прожитковий мінімум в Україні становив 1700 грн. З 1 липня він підвищився до 1777 грн, а з 1 грудня – до 1853 грн. Таким чином, за рік цей показник зріс на 153 грн, або на 9%. Зростання прожиткового мінімуму було заплановане на рівні інфляції, яка, як очікувалася, становитиме 2018 року ті ж 9%. Однак до осені стало ясно, що утримати інфляцію в планових рамках не вдасться. Зокрема, Нацбанк в інфляційному звіті за III квартал погіршив прогноз щодо інфляції за рік з 8,9 до 10,1%.

За даними Укрстату, з початку року до 1 листопада інфляція в Україні становила всього 7,4%. Але, зазвичай, до кінця року зростання цін прискорюється, тож за два останніх місяці погані "передбачення" Нацбанку цілком можуть виправдатися.

Якщо за підсумками року інфляція становитиме 9%, це означатиме, що матеріальне становище українців, які живуть тільки на соціальні виплати, за рік не стало ні краще, ні гірше. Залишилося на рівні минулорічного. Якщо ж інфляція перевищить прогнозний показник бюджету (9%), доведеться визнати, що матеріальне становище одержувачів соціальних виплат за рік трохи погіршилося.

Реклама

Нагадаємо, від розміру прожиткового мінімуму залежать такі соціальні виплати, як мінімальна пенсія, пенсія по інвалідності, аліменти, допомога по безробіттю та ін. Однак, якщо говорити про пенсії, то розмір прожиткового мінімуму важливий тільки для тих пенсіонерів, кому пенсії призначаються вперше. Якщо ж людина отримує пенсію давно, її пенсія не зростає разом з прожитковим мінімумом, а індексується за іншою формулою.

2018 року, щоправда, зростання середніх пенсій також відстає від рівня інфляції. Наприклад, за підсумками трьох кварталів 2018 року інфляція становила 5,6%, а середня пенсія (разом з цільовою грошовою допомогою) з початку року зросла лише на 3,9% (з 2480,46 грн станом на 1 січня до 2576,89 на 1 жовтня).

…І навіть від реального прожиткового мінімуму

За даними Мінсоцполітики, фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах вересня (за станом на 1 жовтня) дорівнював 3252 грн на людину. У тому числі для непрацюючих громадян – 2736 грн. У цінах жовтня (це найсвіжіші наявні дані) середній реальний прожитковий мінімум становив 3285 грн, а для пенсіонерів – 2766 грн. Таким чином, виходить, що і мінімальна, і середня пенсія в Україні ще нижче реального прожиткового мінімуму.

В тренді
У яких банках дорожче здати долар: курс валют в ПриватБанку, Monobank та інших
Фото: PASCAL POCHARD-CASABIANCA/AFP via Getty Images

Навіть мінімальна пенсія, що підвищилася з 1 грудня, – 1497 грн – становить лише 54% від реального прожиткового мінімуму для пенсіонерів за жовтень. А середня пенсія має зрости ще на 7%, щоб досягти розміру реального прожиткового мінімуму.

Реклама

Вся надія на працюючих членів родини

А ось зарплати нинішнього року зростають дійсно випереджаючими темпами. Так, середньомісячна зарплата з початку року зросла в Україні з 7104 грн (показник за грудень 2017-го) до 8666 грн (за жовтень), тобто на 22%. Середня зарплата з грудня 2017-го піднялася, щоправда, всього на 5% – з 8777 грн до 9218 грн (на 1 листопада). Однак на грудневий показник впливають різні додаткові виплати, тому він завжди виявляється набагато вище, ніж в інші місяці. Якщо ж порівнювати середню січневу (7711 грн) і жовтневу зарплати (9218 грн), виявиться, що зростання становило майже 20%. Тобто зростання зарплат значно перевищило показник інфляції, і можна констатувати, що працюючим людям нинішнього року матеріально стало жити трохи легше, ніж було рік тому.

Однак деякі експерти вважають, що на статистичний показник зростання середніх зарплат вплинули кроки, які вживає уряд щодо виведення зарплат з тіні. Зокрема, перевірки, які проводяться з жовтня. Тому ми вирішили порівняти статистику середніх зарплат, яку веде незалежна структура.

Зокрема, динаміку середніх зарплат відстежує сайт з працевлаштування work.ua. За даними цього ресурсу, на початок січня 2018 року середній показник зарплат, пропонованих роботодавцями, дорівнював 8753 грн. На початок листопада він зріс до 10 878 грн, а на початок грудня – до 11 222 грн. Тобто за 10 місяців 2018 року розмір зарплат, зазначений у вакансіях, збільшився на 24%, а за 11 місяців – на 28%.

Стосовно зарплат, які вказують пошукачі роботи, то на початку січня їх запити в середньому становили 10 436 грн. До листопада вони зросли до 12 219 грн, а до грудня – до 12 384 грн. Тобто зарплати, запитувані в резюме, збільшилися скромніше: за 10 місяців – на 17%, за 11 місяців – майже на 19%.

Реклама

До речі, офіційна мінімальна зарплата на сьогодні випереджає реальний прожитковий мінімум на 10%. На 1 листопада прожитковий мінімум для працездатних становив 3398 грн, а мінімальна зарплата 2018 року дорівнює 3723 грн.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти