Імпорт "світла" з Росії: Герус виправдовується за лобіювання інтересів Коломойського

8 жовтня 2019, 17:00

У парламенті наголошують, що свою поправку в законопроект Герус вніс з порушенням регламенту

Голова парламентського комітету з питань енергетики і ЖКГ Андрій Герус намагається виправдатися за лобіювання імпорту електроенергії з Росії в інтересах олігарха Коломойського. Про це написав член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук в Facebook, реагуючи на колонку Геруса на "Економічній правді", де той пояснює імпорт електроенергії з РФ її "дефіцитом", хоча дефіциту електроенергії в Україні немає.

Реклама

Експерт назвав виправдання Геруса "дешевим популізмом і маніпуляцією", адже школи і лікарні не мають ніякого відношення до імпорту електроенергії з Росії, який відкрили заради промислових підприємств.

"Герус хоче виступати в ролі турботливого батька нації, який переживає за тепло і світло в будинку кожного маленького українця. Але тепер за Герусом закріпився статус лобіста російської електроенергії в інтересах Коломойського. І тому скандал останніх тижнів з початком імпорту електроенергії з Росії вже не дозволить Герусу спекулювати на темі захисту інтересів населення. Адже імпортована електроенергія поставляється промисловим підприємствам", – написав Корольчук.

На думку експерта, Герус почав виправдовуватися за значний суспільний резонанс, який викликало відновлення імпорту електроенергії з РФ, що негативно позначається на політичних рейтингах нинішньої влади.

"Лобістські трактування дефіциту на ринку електроенергії насамперед є критично важливими для Геруса як політичне виправдання перед партією "Слуга народу" і президентом Зеленським. А можливо навіть і Ігорем Коломойським, який пильно стежить за своєю частиною "Слуги народу". Адже скандал з імпортом електроенергії з Росії набрав глобальний характер ... Кожна політична сила, найменший за рангом політик, економічні експерти вважали за потрібне вставити в свій виступ коронну фразу останнього тижня: "Герус пролобіював і порт електроенергії з Росії". Більш обізнані додавали: "Герус відкрито став на бік Коломойського", – написав Корольчук.

Реклама

Він також звернув увагу, що Герус, виправдовуючись, зазначає, що імпорт електроенергії здійснює не держава, а окремі підприємства. Правда не згадує, що мова йде про підприємства бізнесмена Ігоря Коломойського, якому потрібна дешева електроенергія для своїх феросплавних заводів, щоб отримувати великі прибутки.

"Голова парламентського комітету Герус знову і знову як мантру повторював, що в імпорті електроенергії нічого страшного немає. "Держава не здійснює ніякого імпорту, але деякі споживачі, які не змогли купити для себе електроенергію в Україні, почали шукати її в інших країнах", – пише в своїй статті Герус. "Деякі споживачі" – так скромно голова комітету ПЕК Герус називає компанію "Юнайтед енерджі", яку тісно пов'язують з Коломойським. І начебто намагається Герус написати про інтереси населення, але чомусь завжди виходить про інтереси Коломойського", – написав Корольчук.

Як додала голова парламентського комітету з питань інтеграції України з ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе, перші закупівлі російської електроенергії здійснила компанія, яка входить у групу "Приват", що фактично означає, що Герус пролобіював цю поправку в інтересах бізнесмена Коломойського. І наголосила, що торгівля з агресором заради збагачення окремих олігархів, неприпустима, тому депутати ініціюватимуть скасування цієї поправки. Депутат також нагадала, що Герус вніс поправку, яка дозволяла відкрити імпорт електроенергії з Росії, з порушенням регламентних норм і переконував, що імпорт буде здійснюватися з Білорусі.

"Ми розглядали законопроект, що стосується взагалі системи ядерної безпеки в Україні, ядерної енергії. І несподівано в ніч перед розглядом у сесійній залі цього законопроекту вже в другому читанні якимось чином голова комітету пан Герус вніс поправку, яка стосувалася ядерної енергії взагалі, а вносила зміни до закон "Про ринок електроенергії" і яка дозволяла поставки електроенергії з Російської Федерації та Білорусі", – розповіла Климпуш-Цинцадзе.

"Ми розуміємо, що пан Герус де-факто пролобіював під надуманими приводами. Він наполягав, що ця (поправка в закон "Про ринок електроенергії". – Ред.) дозволить нам забезпечити перетоки з Білоруссю, коли потрібно, тому що у нас дуже взаємопов'язані енергетичні системи. І, власне, пролобіював покупку дешевої електроенергії з Російської Федерації компанією Коломойського ... Ми з колегами готуємо поправки, хочемо зареєструвати законопроект, який би відмотав ситуацію назад і забезпечив можливість взаємодій, коли потрібно, з Білоруссю, але разом з тим не дозволяв цю торгівлю з агресором заради збагачення окремих олігархів", – заявила Климпуш-Цинцадзе.

Реклама

За її словами, поправка Геруса суперечить задекларованій Україною меті щодо інтеграції енергоринку з ЄС.

"Буквально недавно і на 19-му, і на 20-му саміті Україна – ЄС ми домовилися з європейцями, що будемо рухатися до інтеграції українського енергетичного ринку в європейський енергетичний ринок. І ось таке відкриття шлюзів для російської енергії – воно, очевидно, потенційно повинно було суперечити цієї меті", – сказала Климпуш-Цинцадзе.

В тренді
Рекорд з 2018 року: ціни на нафту вийшли на доковідний рівень

Крім того, Герус демонструє подвійні стандарти – виправдовує імпорт електроенергії з країни-агресора і критикує його з країн ЄС через синхронізований з європейською енергосистемою Бурштинський енергоострів, написав політолог Кирило Сазонов у блозі на Цензор.нет.

"Суспільству насаджується думка про те, що імпорт електроенергії з Росії та її сателіта Білорусі – це нормально, а ситуація в повністю синхронізованому з європейською енергосистемою Бурштинському енергоострові нібито жахлива і вимагає негайного втручання", – написав Сазонов.

Він підкреслив, що відновилення імпорту електроенергії з Росії загрожує Україні втратою енергонезалежності і робить неможливою інтеграцію нашої енергосистеми з системою ЄС.

Реклама

"Чим дозвіл купувати електроенергію за двосторонніми договорами у країн, які не є членами європейського Енергетичного співтовариства, загрожує Україні? Перш за все, радикальним погіршенням перспектив об'єднання української і європейської енергосистем, що раніше планувався на 2023 рік. Вся справа в тому, що перед тим, як приєднатися до ENTSO-E (об'єднана енергосистема континентальної Європи), Україна повинна від'єднатися від IPS/UPS країн СНД і розпочати роботу в ізольованому режимі. Поправка Геруса веде до протилежного – повернення енергозалежності від Росії. За оцінками експертів, протягом року частка імпортної електроенергії з РФ може досягти 15-20%. Важливо розуміти те, що для Кремля енергоресурси є товаром лише в другу чергу. Для російської політичної еліти це, перш за все, важіль зовнішньополітичного шантажу", – написав Сазонов.

Водночас Герус несподівано виступив з критикою імпорту з країн ЄС через Бурштинський енергоострів, синхронізований з європейською енергосистемою. Чим демонструє подвійні стандарти і лобізм інтересів окремих олігархів.

"Імпорт в острів може зайти з трьох європейських ринкових зон: Словаччина, Угорщина та Румунія. Напрямок перетоків е/е між Європою і Бурштинським островом визначається різницею в ціні (спред – на торговому жаргоні). Електроенергія рухається з ринку, де ціна покупки нижча, в ринок, де ціна продажу вища. Це типова бізнес модель чистих трейдерів: купи дешево – продай дорого. Для того, щоб імпортувати електроенергію в острів, необхідно взяти участь в аукціоні на доступ до перетину, який проводить "Укренерго". Доступ є у всіх бажаючих. Перемагає на аукціоні той, хто платить найвищу ціну. У вересні 2019 року був виставлено на аукціон Україна – Словаччина 840 МВт перетину. З них ДТЕК викупив 250 МВт (30%), інші трейдери забрали 590 МВт (70%). Фактичний імпорт ДТЕК у вересні склав 38 млн кВтг, інші трейдери імпортували 157 млн ​​кВтг, що становить близько третини від викупленого перетину", – пояснив Сазонов.

Нагадаємо, 18 вересня Верховна Рада прийняла закон "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії", в якому глава енергетичного комітету парламенту Андрій Герус пролобіював правку – дозволити закуповувати українським споживачами імпортну електроенергію за двосторонніми договорами. За словами Геруса, імпорт повинен був здійснюватися з Білорусі.

1 жовтня було здійснено перше постачання електроенергії з Росії в режимі імпорту. Поставка проведена рівним графіком потужністю 100 МВт. За даними джерела на ринку, імпорт здійснений компанією "Юнайтед Енерджі", яку пов'язують з Ігорем Коломойським.

Низка енергроекспертов розцінили початок імпорту електроенергії з РФ як загрозу енергонезалежності України та майбутній інструмент тиску з боку Кремля на українську владу. Народний депутат України Михайло Бондар заявив, що ініціюватиме скасування поправки Геруса про імпорт електроенергії. 4 жовтня на сайті президента була зареєстрована петиція про заборону імпорту електроенергії з Росії.

Про те, чому експерти вже назвали подію енергетичною капітуляцією, дізнавайтеся в спецрепортажі "Сьогодні":

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти