Греція перед вибором: великі економічні жертви в зоні євро або ризик краху

30 червня 2015, 16:29

Перед розгубленим населенням поставили питання про те, яким шляхом піде країна далі

Грецькі банки були закриті, щоб уникнути обвалу, переговори з європейськими кредиторами про нову програму екстреної фінансової допомоги заморожені, а у Афін немає грошей, щоб виплатити 1,6 млрд євро боргу Міжнародному Валютному Фонду у вівторок. Це загрожує дефолтом і виходом із зони євро, пише у своїй статті the New York Times, переклад якої наводить delo.ua.

Реклама

Зіткнувшись з умовами кредиторів, які він відкинув як "образливі", прем'єр-міністр Греції Алексіс Ципрас в неділю несподівано заявив, що ставить це питання на голосування грецького населення під час референдуму, призначеного на 5 липня.

645214-01-08

Фото AFP

Ставити таке складне і доленосне питання в такий короткий термін перед народом, вже вкрай розгубленим, загрожує небезпекою

Але з урахуванням можливих серйозних наслідків греки заслуговують шанс сказати, чи хочуть вони залишатися в зоні євро з усіма відповідними жертвами або готові до найближчій перспективі краху і довгостроковій невідомості вибору. Щонайменше, кредитори Греції повинні продовжити крайні терміни платежів до того моменту, поки не почують думку грецьких учасників референдуму.

Реклама

Оголошений у понеділок питання референдуму викличе у голосуючих подив, але насправді це не важливо. Деталі вимог, через які провалилися переговори, в основному пов'язані з пенсіями та податком на додану вартість, і від них не залежить фінальний результат гри. З цієї точки зору не мають великого значення тривалі звинувачення в німецьких і грецьких виданнях, що марнотратних греків потрібно навчити жити за європейськими правилами; що постійні вимоги економії з боку Німеччини та інших кредиторів послужили виключно розвалу грецької економіки та її нездатності виплатити гігантський зовнішній борг.

645373-01-08

У Греції через кризу впав попит на багато товарів. Фото AFP

Перед греками стоїть питання, чи готові вони відмовитися від євро. Саме це питання повинні вирішити канцлер Німеччини Ангела Меркель, французький президент Франсуа Олланд, директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард та інші члени єврозони.

Відповіддю має стати чітко виражене зобов'язання залишити Грецію в зоні євро. У понеділок Меркель знову вимовила фразу, яку не чули багато місяців: "Якщо впаде євро, впаде Європа". Так званий "Grexit" серйозно підірве довіру до євровалюти і загрожуватиме серйозними проблемами.

Для Греції вихід із зони євро може означати втрату можливості отримувати кредити від зарубіжних інвесторів, потенційний крах банківської системи і хвилю судових розглядів з кредиторами та постачальниками

Реклама

Президент Обама доніс до відома Меркель і Олланда занепокоєння американської сторони про вплив ситуації на глобальні фінансові ринки.

645752-01-08

Фото AFP

Але навіть якщо греки проголосують за те, щоб залишитися в зоні євро, криза не закінчиться. З урахуванням політики нинішніх вимог лідерів країн єврозони страждання греків посиляться, перспективи залишаться незмінними, а Ципрас буде змушений скликати нові загальнонаціональні вибори.

Можливість поліпшити стан речей зрештою залежить від єврозони і МВФ. Вони вже почали неофіційну кампанію, щоб вплинути на грецьких учасників референдуму і переконати їх прийняти рішення залишитися в зоні євро – для цього вони зробили надбанням громадськості свої вимоги для продовження програми екстреної фінансової допомоги. Але їм вдалося б забезпечити своїй кампанії більший успіх, надай вони грекам те, що стане стимулом залишитися і впровадити реальні реформи. Мова йде про те, щоб почати рвати їх боргові папери.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Кризис в Греции

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти