Готовність України до зими: експерти допускають віялові відключення з нового року

24 жовтня 2014, 07:08

Інна Оносова

До нового року наявних запасів газу і вугілля на основні потреби може вистачити, вважає експерт

Президент України Петро Порошенко розпорядився розпочати опалювальний сезон по Україні з 24 жовтня, однак, за словами урядовців, для проходження зими Україну все ще не вистачає близько 5 мільярдів кубометрів газу і 4 мільйонів тонн вугілля. Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк заявив, що Кабмін спробує зробити ставку на заміщення газу мазутом, але виявилося, що з цим теж виникли проблеми. Оцінюючи енергетичні запаси України, експерти прогнозують, що вже в середині зими – з Нового року – в Україні можливі віялові відключення електрики, перебої з поставками газу населенню і промисловим підприємствам, якщо ситуація із забезпеченням енергоресурсами не покращиться.

Реклама

Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич каже, що наявних на сьогодні в підземних газових сховищах України 16,7 млрд кубометрів газу може вистачити на опалювальний сезон тільки якщо зима буде тепла. Він нагадує, що в різні роки запасів газу в українських ПГС було не менше 19-20 мільйонів кубометрів і при цьому газ постійно взимку надходив по імпорту.

"Якщо зараз уряд не домовитися з "Газпромом", то імпортних надходжень вже не буде і буде використовуватися тільки газ внутрішнього видобутку і 16,7 млрд з ПГХ – для промислових підприємств і для населення. Газ в ПГХ призначений для того, щоб влітку туди він закачувався, а взимку звідти відбирався. Якщо імпорту газу з РФ не буде, то наявні запаси газу в ПГС закінчаться вже в квітні 2015 року. Ці запаси можна буде поповнювати впродовж 2015 – до 15 жовтня, і закачати туди можна хоч 30 мільярдів кубометрів. Головне, щоб газ з'явився – потрібно буде домовитися про постачання цього газу. Газа внутрішнього видобутку за обсягами може вистачити лише для населення, а ось для промисловості його вже не вистачить", – розповідає Марунич.

Експерт відзначає, що Кабмін вже зменшив ліміти споживання газу для теплокомуненерго і для промислових підприємств на 30% і при цьому залишається ще дефіцит в 5 мільярдів кубометрів.

"Якщо зима буде така, як в минулому році чи навіть тепліше, то не вистачить тільки їх, а якщо буде холодна зима – то буде не вистачати 6-7 мільярдів кубометрів", – прогнозує він.

Реклама

Арсеній Яценюк заявив про можливість переробки нафти на мазут і планованих поставках на внутрішній ринок до 200 тисяч тонн мазуту для заміщення газу. Експерт Дмитро Марунич каже, що це занадто маленькі обсяги для заміщення 5 мільярдів кубометрів відсутнього газу – для цього знадобляться сотні мільйонів тонн запасів мазуту.

"Мазут використовується як аварійний вид палива на теплоелектроцентралях – наприклад, в Києві на ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6, які зобов'язані мати запаси мазуту в разі, якщо у них взимку раптом припиняться поставки газу. Але вони завжди створювали запаси мазуту на рівні до 100 тисяч тонн – цього мало. Вибірково деякі інші ТЕЦ по Україні теж мають аварійні запаси мазуту, але йдеться про десятки тисяч тонн", – говорить він.

Експерт нагадує, що в Україні немає практики накопичення мільйонних запасів мазуту.

"Багато мазуту Україна використовувала для виробництва електричної енергії тільки в радянський час, коли він був дешевим. Але згодом від мазуту відмовилися через дорожнечу. Останніми роками мазут України практично не використовувався для виробництва електричної і теплової енергії", – додає Марунич.

Разом з тим він відзначає, що мільйони тонн мазуту Україна протягом кількох тижнів може закупити в Росії і в Європі.

Реклама

"Тонна мазуту коштує близько 8 тисяч гривень. Треба ще шукати, де зберігати великі обсяги мазуту, і не всі українські ТЕЦ можуть його спалювати. Виробляти тепло з мазуту, спалюючи його ТЕЦ, як мінімум на 20% дорожче, ніж із газу. А виробляти електроенергію з мазуту в кілька разів дорожче, ніж із газу та вугілля", – пояснив експерт.

В тренді
Міст у Молдову і "золоті" огірки – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ

Також він прогнозує в Україні дефіцит електроенергії взимку на рівні 20% – через прогнозоване дефіциту вугілля в обсязі 4 млн. Тонн до кінця року.

"По балансу вугілля на складах теплоелектростанцій на початок жовтня має бути 1,8 млн тонн вугілля і треба закупити ще 4 мільйонів тонн до кінця цього року. Їх можна добути й на українських шахтах, якщо вони відновлять свою роботу. Якщо цього вугілля не буде і вугільні електростанції не вироблять електроенергію, то дефіцит електроенергії в Україні буде взимку 20%, адже ядерна та гідрогенерація у нас працюють", – говорить Марунич.

При цьому експерт упевнений, що електроенергії в Україні не вистачить для того, щоб замістити газ населенню, встановлюючи замість індивідуальних газових котлів електричні.

Експерт з енергетики Володимир Саприкін констатує, що на цей момент існує фактор невизначеності з приводу того, який в Україні буде зима і чи встигне уряд цього року закупити російський газ і достатньо вугілля.

Реклама

"За моїми оцінками, потрібно ще закупити мінімум 5-7 мільйонів тонн вугілля. Сьогодні уряд не дає чіткої інформації про те, скільки вже закуплено вугілля і які контракти, який графік поставок. Деякі електростанції вже працюють на підвозі вугілля "з коліс", а деякі вже зупинялися. Якщо купувати вугілля в далеких країнах, а не в Росії, то на це підуть тижні. деякі блоки працюють на мазуті, але це вкрай дорого, а на багатьох блоках немає технічних можливостей для заміщення газу мазутом. Так що газ залишається паливом номер один. Якщо зима буде середня по холодів, уряд домовитися протягом місяця з РФ про відновлення поставок газу і закупить його протягом місяця, буде підвозити вугілля на ТЕС, то все пройде спокійно. Якщо ж цього не трапитися, то можуть початися віялові відключення електроенергії та відключення промислових споживачів від постачань газу", – каже Саприкін.

Він підкреслює, що технічно енергосистема України до зими готова, вистачає потужностей та запасів ядерного палива, але електростанціям не вистачає вугілля і газу.

"Прогнозую, що до нового року наявних запасів газу і вугілля на основні потреби може вистачити. А ось після нового року, якщо вони не будуть закуплені, то будуть віялові відключення і велика частина промисловості буде відключена від подачі газу. Ці катаклізми цілком реальні. К того ж, швидше за все на Донбасі взимку буде жахлива ситуація з опаленням, наявністю газу та електроенергії, там буде дуже холодно. Бойовики не дають можливість ремонтувати мережі, подавати туди електроенергію і газ", – відзначає Саприкін.

Він вважає, що така плутанина з запасами палива в Україні і домовленостями з РФ утворилася через парламентських виборів.

"Ми в передвиборній ситуації під час складного моменту формування запасів на опалювальний період. Президент дає команду включити опалення, хоча не профіль президента їм займатися, а уряд не може чітко оцінити наявні запаси палива. Морози очікуються вже на ці вихідні по всій Україні, і вони стануть першою перевіркою готовності влади до зими", – резюмує Саприкін.

Всі подробиці в спецтемі Протистояння на сході України

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти