Держкошторис нової влади: борги і долар по 28 грн

19 вересня 2019 7:19

Христина Коновалова , Ілля Требор

ВВП повинен зрости на 3,3%, а на кіно дадуть менше, ніж на нацтеатри

Кабінет міністрів представив проект держбюджету на наступний рік. Документ вже зареєстрували в парламенті, а народним депутатам покажуть його найближчої п'ятниці. "Сьогодні" розібралися в кошторисі на 2020 рік.

Останній річний

Реклама

Проект бюджету уряд зареєстрував 15 вересня, як цього вимагає Бюджетний кодекс, але текст на сайті Верховної Ради з'явився тільки наступного дня. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук зізнався: хоча традиційно фінансовий план готують півроку, у нового уряду на роботу було всього два тижні.

"Цей бюджет не враховує те, з чим команда президента йшла на вибори, тому що це неможливо. Але до 2 листопада ми повинні представити підготовленіший бюджет з прогнозом макроцифр на наступний рік. У новому бюджеті дефіцит буде меншим, ніж в минулому. Обсяг доходів, які держава стягує, теж зменшуватиметься. Ми прагнемо до того, щоб держави в економіці було менше", – пояснив він.

Гончарук також підкреслив, що це буде останній річний бюджет. Надалі, за словами прем'єра, планується приймати трирічні кошторису, і пов'язано це з бажанням знизити борги держави.

"А для цього мало одного року – треба планувати на середній і довгостроковий періоди", – підсумував Гончарук.

Цифри

/ Фото: Сьогодні

Планується, що ВВП України наступного року зросте на 3,3% – до 4,55 трлн грн, а рівень доходів уряд хоче встановити на рівні 1079,5 млрд грн (докладніше див. в інфографіці). За зовнішніми боргами 2020-го ми повинні будемо заплатити 438,1 млрд грн. Визначено в бюджеті і пріоритети для сфери охорони здоров'я, на яку хочуть закласти 108 млрд грн. Кабмін планує зосередитися на розвитку екстреної медичної допомоги, створення системи громадського здоров'я та далі працювати над гарантованим пакетом медпослуг.

Щоправда, днями голова Нацслужби здоров'я Олег Петренко вже попросив виділити на їх діяльність ще 8,6 млрд грн. На підтримку Нової української школи пустять 1,4 млрд грн, а на інклюзивну освіту – ще 504,5 млн грн. На розвиток культури та інформаційної сфери в цілому закладають 5,7 млрд грн. З них 1,3 млрд грн підуть на підтримку українського кінематографа, 100 млн грн – на допомогу популяризації української літератури в світі і 1,4 млрд грн – на підтримку національних театрів. Крім того, з бюджету виділять 4,4 млрд грн для підтримки земельної реформи. Нарешті, курс долара буде зафіксований на рівні 28,2 грн за долар.

Критика

Реклама

Економіст Олександр Охріменко каже, що допущених цього року помилок не уникнути і 2020-го.

"Замість того, щоб підрахувати, скільки отримаємо реальних доходів, і виходячи з цього порахувати реальні витрати, вони прорахували витрати, а потім підігнали доходи", – говорить він.

Економічний аналітик Іван Нікітченко вважає, що наступний рік буде роком плавного розвитку, як і два попередніх.

"Бюджет зроблений на основі попередніх прогнозів щодо основних макропоказників, з консервативним прогнозом щодо зростання економіки і доходів бюджету. Видно, що уряду потрібен був не революційний бюджет, а збалансований кошторис в дусі попередніх років для проведення успішних переговорів з МВФ. Податкова реформа, амністія капіталів, відкриття ринку землі відбудуться (якщо відбудуться) 2020 року, але вони позначаться вже при плануванні бюджету на 2021-й", – підсумував він.

Очікуваний і оптимістичний держплан

Голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський називає бюджет очікуваним:

"Це логічно – використовувати напрацювання старого Кабміну. У нового уряду просто не було часу на аналіз бюджету. Напевно будуть проведені коригування, зокрема засновані на зміні податкових законів. Цей бюджет включає в себе основне завдання – знизити обсяг держборгу. Всі плани щодо зниження заборгованості перед зовнішніми і внутрішніми кредиторами реалістичні. Але не варто чекати, що вдасться серйозно знизити борги. Україна веде переговори про отримання нового траншу, а це також призведе до зростання держборгу. В цілому макропрогнози бюджету-2020 засновані на оптимістичному сценарії розвитку світової економіки. Але якщо в світі почнеться рецесія, тоді його доведеться переглядати. Доведеться вносити коригування до кошторису, наприклад щодо курсу нацвалюти. Якщо реальний курс буде нижче на 1-2 гривні нижче зазначеного в макропрогнозах, це може призвести до серйозного мінуса в доходах держскарбниці".

Всі подробиці в спецтемі Бюджет-2020

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти