Держбюджет-2020: скільки закладають на соціалку і кому збільшать виплати

16 листопада 2019, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

У Мінсоцполітики планують переглянути розміри соцвиплат після ухвалення нового закону

14 листопада Верховна Рада проголосувала за остаточний варіант державного бюджету України на 2020 рік. Сайт "Сьогодні" розбирався, які соціальні параметри виявилися закладені в держбюджеті після всіх правок.

Реклама

Загальна сума бюджетних коштів, передбачена для Міністерства соцполітики, до другого читання збільшилася на 1,3 млрд грн – до 292,4 млрд. Це на 93,8 млрд грн, або на 47%, більше, ніж 2019 року (було 198,6 млрд грн). У той же час розмір субвенцій міністерству з держбюджету 2019 року становив 37 млрд грн, а цього року – лише 795 млн. Витрати на саме міністерство, порівняно з минулим роком, не скоротилися, але зросли не набагато – з 173 до 177 млн грн.

Прожитковий мінімум в тому варіанті держбюджету, за який голосували 14 листопада народні депутати, порівняно з первісним варіантом, не збільшився ні на гривню. З 1 січня він становитиме 2027 грн на місяць. Точніше, до такого рівня прожиткового мінімуму підніметься з 1 грудня 2019 року і протримається до кінця червня 2020 року. З 1 липня він збільшиться до 2118 грн, а з 1 грудня – до 2189 грн. Таким чином, за рік прожитковий мінімум зросте на 162 грн, або на 8%. Якщо врахувати, що, за розрахунками, інфляція за 2020 рік має становити близько 5-5,5% (за різними розрахунками), вийде, що добробут людей, які мають доходи в розмірі офіційного прожиткового мінімуму, поліпшиться на 2-2,5%.

При цьому в остаточному варіанті бюджету як і раніше є доручення Кабміну "Вжити заходів щодо наближення 2020 року розміру прожиткового мінімуму до його реальної величини, яка може становити орієнтовно близько 4251 грн, з відповідним коригуванням розміру прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення" . Як уже не раз говорилося, коригувати цей соціальний показник передбачається при наявності економічних успіхів.

Реклама

Втім, цілком імовірно, що незабаром прожитковий мінімум перестане бути важливим соціальним показником, від якого залежить безліч бюджетних виплат і зборів. Справа в тому, що систему соціальних виплат планують серйозно змінити. Міністерство соціальної політики вже розробило проект закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким пропонується "відв'язати" багато соціальних виплат від прожиткового мінімуму. Зокрема, розмір посадових окладів, аліментів, пенсій по інвалідності та різних доплат, допомоги по народженню дитини і при усиновленні, виплати багатодітним сім'ям і т.д.

Зокрема, одним з найобговорюваніших в період підготовки держбюджету було питання про розмір допомоги при народженні дитини. Зараз цей розмір встановлений законом "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та становить 41 280 грн. У проекті закону Мінсоцполітики йдеться про те, що розмір допомоги затверджуватиметься законом про держбюджет. А виплачуватиметься допомога при народженні дитини тільки в тому випадку, якщо середньомісячний сукупний дохід сім'ї на одну особу не перевищує 15% розміру такої допомоги, тобто 6192 грн.

Така зміна правил викликала багато невдоволення в суспільстві. Тому в Мінсоцполітики заявили, що вирішили зберегти нинішній механізм – виплачувати допомогу всім, незалежно від матеріального становища.

В тренді
В Україні почали продавати ранні овочі. Ми перевірили ціни та кількість нітратів
Реклама

Взагалі, в Мінсоцполітики назвали своїм основним пріоритетом на 2020 рік дітей.

"Цього року головний кошторис країни формувався в обмеженості фінансових ресурсів, що не дозволило охопити всі пріоритетні напрямки одночасно. Оскільки наша філософія заснована на принципах адресності та допомоги тим, хто цього дійсно потребує, – ми були змушені зробити вибір. Наш вибір, пріоритет Мінсоцполітики на 2020 рік – діти", – написала в Facebook міністр соцполітики Юлія Соколовська.

Відповідно до такого пріоритету до другого читання в держбюджеті було збільшено суми, передані у заставу для виплат на дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, які виховуються в сім'ях. Порівняно з 2019 роком сума зросла на 48%. Також з другої половини 2020 року зростуть виплати на дітей з малозабезпечених сімей. Якщо в першому варіанті бюджету розмір виплат передбачався в розмірі 100% прожиткового мінімуму, то в останньому, прийнятому варіанті, на перше півріччя передбачена допомога в розмірі 85% прожиткового мінімуму, а на друге – 130% прожиткового мінімуму. Таким чином, у другому півріччі 2020-го виплати на дітей до 6 років становитимуть 2317,7 грн, на дітей від 6 до 18 років – 2883,4 грн. При цьому виплати по малозабезпеченості для працездатних осіб становитимуть 25%, для людей з інвалідністю – 100% прожиткового мінімуму.

2020 року планується переглянути вміст "Пакета малюка", однак вартість його залишиться колишньою – близько 5000 грн.

Реклама

Також наступного року планується запустити нову соціальну програму – оплачувати з бюджету послугу денного догляду за тими людьми, хто цього потребує, в тому числі за дітьми-інвалідами. На це закладається 100 млн грн. Передбачається, що така допомога дасть можливість членам сім'ї інваліда працювати і поліпшувати своє матеріальне становище.

Розмір мінімальної зарплати в 2020 року залишився таким же, яким був у початковому проекті держбюджету: 4723 грн на місяць або 28,31 грн на годину. У порівнянні з 2019 роком, коли мінімальна зарплата встановлена на рівні 4173 грн на місяць або 25,13 грн на годину, підвищення складе 13%.

Витрати на Пенсійний фонд 2020 року передбачені в бюджеті в розмірі 172,5 млрд грн. 2019-го закладали 166,5 млрд. На Фонд соціального захисту інвалідів поточного року закладено 1,815 млрд грн, наступного року буде 1,834 млрд грн.

Всі подробиці в спецтемі Бюджет-2020

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти