Гонтарева спростувала причетність до виведення коштів владою Януковича

7 жовтня 2016, 12:10

Голова НБУ заявила, що не займалася брокерською діяльністю

Голова Національного банку України (НБУ) Валерія Гонтарева спростовує свою причетність до операцій з виведення коштів колишньою владою.

Реклама

"Зараз деякі політики звинувачують мене в сприянні виведенню коштів "злочинною владою". Вважаю таке звинувачення нісенітницею, адже ці кошти не виводилися за кордон, а інвестувалися у внутрішній державний борг – це пряма позика державному бюджету, яку державі в разі ухвалення закону про спецконфіскацію не потрібно буде повертати", – йдеться в заяві Гонтаревої.

Гонтарева зазначила, що підтримує закон про спецконфіскацію або будь-який інший законний спосіб повернення коштів до бюджету країни.

Гонтарева зазначає, що компанія ICU вже більше восьми років є лідером на ринку ОВДП як з брокерських послуг, так і з послуг торгівлі державними цінними паперами, тому інвестори або банки, які потребують професійного супроводу угод з борговими цінними паперами, в більшості випадків зверталися за послугами до ICU.

У жовтні 2013 вийшла нова редакція закону "Про депозитарну систему України", яка зобов'язала учасників ринку оформляти всі угоди купівлі-продажу ОВДП через ліцензовані компанії-брокери. Цей закон також змінив правила розрахунків за операціями з цінними паперами, які повинні були здійснюватися виключно через ВАТ "Розрахунковий центр".

Реклама

Коли у державного "Ощадбанку" виникла необхідність залучення ліцензованого брокера для проведення угод вторинного ринку між нерезидентами і банком, вони звернулися до компанії ICU. До виходу нової редакції закону в Ощадбанку такої необхідності не було – він був обслуговуючим банком, зберігачем ОВДП і первинним дилером для нерезидентів і купував в 2012-2013 роках у Міністерства фінансів України ОВДП на замовлення компаній-нерезидентів самостійно.

Ощадбанк підтвердив надходження грошових коштів і фінансового моніторингу компаній-нерезидентів, тому в ICU не виникло ніяких підозр щодо цих компаній, адже всі документи і виписки з рахунків у державному банку повністю відповідали вимогам чинного законодавства. Всі розрахунки за операціями з ОВДП проводилися в Ощадбанку і продавцем ОВДП на користь нерезидентів виступав Ощадбанк.

Разом з тим, як заявила Гонтарева, в середині 2014 з'явилася інформація, що ці компанії-нерезиденти можуть належати "злочинній владі" і НБУ почав активно сприяти арешту їхніх рахунків. У червні 2014 року відповідно до постанов Печерського суду м. Києва на рахунки цих компаній в Ощадбанку накладено арешт.

В тренді
ФОПам повернули карантинні 8000: закон про виплати набув чинності

"Зараз цінні папери і гроші на рахунках компаній-нерезидентів в Ощадбанку арештовані і чекають рішення Верховної Ради України щодо спецконфіскації. Станом на кінець вересня 2016 року на заарештованих рахунках знаходилося $ 645,4 млн і 1,8 млн грн. Загальна номінальна вартість ОВДП, придбаних на користь цієї групи компаній, становить $ 981 млн", – зазначила Гонтарева.

У НБУ уточнили, що $ 645,5 млн – це заарештовані грошові кошти, з яких близько $ 500 млн – це погашення основної суми боргу, а решту – виплата купонного доходу. Крім того, залишаються непогашеними цінні папери на номінальну суму $ 649 млн, за якими ще приходиться купонний дохід на суму не менше $ 200 млн.

Реклама

При цьому Гонтарєва зазначила, що її практична діяльність в компанії ICU головним чином була спрямована на управління активами. "Я не мала відношення безпосередньо до брокерської діяльності, про що, до речі, добре відомо всім професійним учасникам ринку", – додала голова НБУ.


Група ICU створена в червні 2006 року, надає послуги з торгівлі цінними паперами, інвестиційно-банківські послуги, а також здійснює управління активами інститутів спільного інвестування. До її складу входять ТОВ "Інвестиційний капітал Україна", КУА "Інвестиційний капітал Україна", банк "Авангард" і КУА-АПФ "Трійка Діалог Україна" (всі – Київ). Раніше співвласником і головою ради директорів групи була Валерія Гонтарева, яку за пропозицією президента Петра Порошенка парламент в червні 2014 року затвердив на посаду голови НБУ.

Після цього Гонтарева продала свою частку в ICU, а основними партнерами групи залишилися Макар Пасенюк і Костянтин Стеценко з частками 41,7%, а також Олександр Вальчишен і екс-міністр енергетики і вугільної промисловості Володимир Демчишин, яким належить відповідно 6,58% і 9, 99%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти