Рік соціальних щедрот: як виросли в Україні пенсії і зарплати

2 січня 2018, 07:44

Соціальні стандарти в Україні вперше піднялися вище абсолютного рівня бідності

2017 рік, у порівнянні з попередніми, можна вважати досить щедрим на підвищення зарплат і пенсій. Звичайно, до загального благоденства українцям поки далеко. Але людям з низькими доходами стало хоч трохи легше матеріально.

Реклама

Як і в попередні роки, в 2017 році продовжилася практика підвищення прожиткового мінімуму тричі за рік: у травні, вересні та грудні. Відповідно, підвищилися всі види соціальних виплат

За рік середній прожитковий мінімум зріс з 1544 грн в січні до 1700 грн в грудні. Таким чином в році, що минає, вперше рівень прожиткового мінімуму виявився вищим за рівень абсолютної бідності.

Світовий банк сьогодні визначає поріг абсолютної бідності на рівні $ 1,9 в день. У перерахунку на гривню, навіть за передсвятковим грудневим курсом $ 1/28 грн, виходить, рівень абсолютної бідності – $ 1,9 х 28 грн х 30 днів = 1 596 грн. В Україні ж з грудня прожитковий мінімум становить 1700 грн.

Зарплати зросли більше, ніж на третину

З 1 січня 2017 року було вдвічі піднято розмір мінімальної заробітної плати: з 1600 до 3200 грн. Уряд тоді заявляв, що вперше мінімальна заробітна плата була встановлена на рівні повної вартості "споживчого кошика", затвердженого Кабміном.

Реклама

Це підвищення відразу відчули понад 4 млн українців, саме така кількість працюючих людей до підвищення "мінімалки" отримувала в місяць менше 3200 грн. За даними Державної фіскальної служби, близько 180 тисяч підприємств змушені були підвищити зарплати своїм співробітникам.

В основному підвищення торкнулося працівників держпідприємств, які стали отримувати на 30-50% більше. Також підвищення цього соцстандартів спричинило за собою зростання зарплат і в приватному секторі економіки, хоча і не таке істотне. В результаті якщо за 2016 рік середні зарплати в Україні зросли на 22%, то за 2017-ий – більш ніж на 37%. Дані за рік Держстат ще не оголосив, але якщо в жовтні 2016-го середня зарплата в Україні становила 5350 грн в місяць, то в жовтні 2017-го – вже 7377 грн (а середня за рік – 6900 грн).

Одним із завдань підвищення мінімальних зарплат уряд називав детінізацію економіки, очікуючи, що це змусить бізнес відмовитися від зарплат в конвертах і перейти на "білу" звітність. Наскільки виправдалися ці очікування, не повідомлялося. Однак, за даними Держстату, кількість офіційно працюючих людей в Україні за рік зменшилася майже на 200 тисяч. Якщо на кінець жовтня 2016 року середньооблікова кількість штатних працівників становила 7,882 млн осіб, то на кінець жовтня 2017-го – 7,684 млн. Одні експерти схильні пояснювати це міграцією робочої сили за кордон, інші – тінізацією ринку праці, що посилилася. Адже разом із зарплатами зросли і податки з них, а це багатьом роботодавцям не сподобалося. В Україні давно вже існує практика переведення штатних працівників в статус приватних підприємців. Роботодавець таким чином звільняється від необхідності платити зарплатний податок. За деякими даними, ця тенденція в останній рік посилилася.

В тренді
Озолотилися, але не дуже. Скільки заробили майнери біткоїну за місяць

Однак у міністра соцполітики Андрія Реви інші дані. Як повідомляється на сайті міністерства, в січні в Україні працювали 1 млн 792 тис. підприємців, а в жовтні – 1 млн 811 тис. "Тобто кількість підприємців після підвищення рівня мінімальної зарплати зросла. Але підприємці – це динамічна група громадян, тому варто звернути увагу на найманих працівників. Станом на вересень 2017 року зареєстровано 12 млн 921 тис. осіб, а це на 230 тис. осіб більше, ніж у січні цього року", – навів цифри глава Мінсоцполітики.

Також за даними Андрія Реви, "після підвищення рівня мінімальної зарплати більш ніж в 3,5 рази зменшилася кількість людей, які отримують зарплату на мінімальному рівні". І це також свідчить про детінізацію, вважає міністр.

Пенсії "осучаснили" і "осправедливили"

Реклама

Як повідомило Міністерство соціальної політики, саме підвищення мінімальної зарплати дозволило закласти основу для підвищення пенсій, яке відбулося в жовтні 2017-го. Адже піднялися зарплати дали більше відрахувань до держбюджету і до Пенсійного фонду. Зокрема, за даними Мінсоцполітики, сума єдиного соціального внеску (до Пенсійного фонду) виросла на 38%, і саме це дозволило провести "осучаснення" пенсій. Були виправлені коефіцієнти, які приводили до несправедливого нарахування пенсій за деякими періодами і професіями.

За даними Мінсоцполітики, з 12 млн пенсіонерів пенсії перерахували і підвищили для 5,6 млн осіб. Причому у 3,5 млн пенсіонерів підвищення становить 500 грн і більше. А тим, кого не торкнулася перерахунок, вперше підняли пенсії на коефіцієнт інфляції – на 15%, або на 140 грн.

Проте в Мінсоцполітики визнають: на сьогоднішній день близько 3 млн громадян, маючи повний страховий стаж, ще отримують пенсії нижче середнього, так як зарплати у них були невеликими. На наступний етап пенсійної реформи уряд обіцяє виправити і цю несправедливість.

Також в 2017 році були підвищені пенсії для людей з інвалідністю. Причому розмір соцдопомоги "прив'язали" до прожиткового мінімуму. Розмір мінімальних виплат по інвалідності з осені 2017 року склав 1452 грн, а максимальних – 3384,6 грн.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти