Гендиректор ДТЕК Мережі: Головне завдання енергокомпаній у рамках реформи – якість енергопостачання

27 грудня 2018, 15:56

До оператора системи розподілу можна звертатися з питань встановлення лічильників, нових підключень до мереж, ремонту і відновлення ліній електропередач

 У зв'язку з новим Законом "Про ринок електричної енергії" замість обленерго з 1 січня 2019 року енергопослуги клієнтам в Україні надаватимуть дві різні компанії: оператор системи розподілу і компанія-постачальник. Про це генеральний директор ДТЕК Мережі Іван Гелюх розповів на зустрічі з журналістами, присвяченій початку реформи ринку електроенергії в Україні. Кожна з компаній буде зосереджена на своїх конкретних завданнях, завдяки чому клієнт отримає більш високий рівень сервісу і нові можливості при наданні послуг електропостачання. 

Реклама

 "Нова модель ринку електроенергії вже діє в більшості європейських країн. Згідно з нею є оператор системи розподілу (ОСР) та компанії-постачальники. ОСР відповідає за якість і надійність електромереж, управляє власне системою розподілу, експлуатує і ремонтує мережі, з підстанціями і лініями електропостачання,  приєднує споживачів до мережі, встановлює лічильники", – пояснив глава ДТЕК Мережі. За його словами, в умовах нового ринку основне завдання ОСР – забезпечити більшу надійність мереж і електропостачання для споживачів. До цієї компанії можна звертатися з питань встановлення лічильників, нових підключень до мереж, ремонту і відновленню ліній електропостачання та супутньої інфраструктури.

Згідно із законодавством, кожен оператор системи розподілу працює на певній території ліцензійної діяльності і на цій території ОСР може бути тільки один . Наприклад, в Києві – це компанія ДТЕК Київські електромережі. 

Другою компанією, що виділилася зі складу колишнього обленерго, стане компанія-постачальник електроенергії. Вона обслуговує клієнтів з питань нарахувань і розрахунків вартості та умов оплати, коректності розрахунків за електроенергію, а також, надає клієнтам додаткові послуги, наприклад, по енергоефективності.

Новий ринок передбачає три варіанти роботи компанії-постачальника . По-перше, буде постачальник універсальної послуги. Відповідно до Закону України "Про ринок електроенергії" в кожному регіоні зараз вже визначено такого постачальника на найближчі 2 роки. Постачальника універсальної послуги держава визначила для клієнтів, у яких потужність менше 150 кВт – це населення (домогосподарства) і дрібний бізнес. Ця компанія буде відповідати за продаж електричної енергії, виставлення рахунків, розрахунки та комунікацію з клієнтом. Тарифи за електроенергію від постачальника універсальної послуги встановлює і регулює незалежний державний регулятор НКРЕКУ. Наприклад, в Києві постачальником універсальної послуги держава затвердила Київські енергетичні послуги. Інформація про постачальників універсальної послуги для кожного регіону України представлена на сайті НКРЕКП

Реклама

Другий тип – це постачальники, які працюють на конкурентному ринку, купують-продають електроенергію за тими цінами, які самостійно встановлюють. Ліцензію на роботу їм також видає Нацрегулятор, але тариф він не контролює. Такі компанії переважно орієнтовані на роботу з юридичними клієнтами. 

В тренді
Країни скуповують пшеницю і олію. Чому в усьому світі дорожчають продукти

Також на ринку є постачальник останньої надії. До нього потрапляють на обслуговування ті клієнти, які з якихось причин не уклали договір з іншими постачальниками. Згідно із законом, це державна компанія, яка зобов'язана поставляти електроенергію 3 місяці. По закінченню цього терміну клієнт повинен знайти собі постачальника, або він буде відключений від електроенергії. 

На першому етапі реформи, до того, як повноцінно запрацює новий ринок електроенергії в липні 2019 року, звичайних українців-побутових споживачів прийдешні зміни торкнуться мало. "Держава подбала, щоб ми з вами нікуди не ходили, не підписували документи, діє спрощена процедура укладання договорів, – підкреслив Іван Гелюх. Все що потрібно робити споживачам – це продовжувати споживати електроенергію в звичному режимі і продовжувати оплачувати рахунки. Так ви автоматично стаєте клієнтом нової компанії ". При цьому, в січні 2018 р. клієнти отримають рахунок за спожиту в грудні 2018 року електроенергію від компанії, клієнтом якої були раніше і яка в новому ринку стане ОСР, наприклад, в Києві це ДТЕК Київські електромережі. Цією ж компанії в 2019 р потрібно оплатити заборгованості, накопичені до 1 січня 2019 р

Починаючи з лютого 2019 р виставлятиме рахунки клієнтам уже нова компанія – постачальник універсальної послуги. Оплатити їх можна буде будь-яким звичним способом – через банк, інтернет-банкінг або особистий кабінет, правда, тепер уже компанії-постачальника. Передати показання лічильника можна, як ОСР, так і постачальника. Різниця в тому, щоОСР зафіксує свідчення в системі, а постачальник зможе не тільки зафіксувати показання, а й відразу ж виставити клієнту рахунок для оплати. 

Також клієнти можуть помітити, що з лютого 2019 року квитанція виглядатиме інакше – вартість послуг з електропостачання в ній буде відображена детальніше: вартість послуги за розподілу електроенергії (по високовольтних електромережах) і вартість за поставку електроенергії (фактично спожиту клієнтом електроенергію). Зміна в структурі тарифу не означає його зростання, обидві складові і раніше входили в тариф, просто були об'єднані одним рядком. Тепер, згідно з європейською практикою, обидві складові тарифу на електроенергію будуть окремо і прозоро відображені в квитанції.

Реклама

__43

Нагадаємо, новий Закон "Про ринок електричної енергії" передбачає, що з 1 січня 2019 року року всі українські обленерго повинні будуть виділити функції генерації і поставки електроенергії, залишивши за собою виключно функцію з розподілу електричної енергії. Це загальносвітова практика і вимога Третього Енергетичного пакету ЄС, який забезпечує конкурентні умови роботи на ринку. Новий Закон "Про ринок електричної енергії", який фактично є "енергетичним безвізом", зробить ринок більш відкритим і створить нові можливості і вигоди для клієнтів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти