Зарплати в Україні: де платять більше і як зростуть доходи українців

3 серпня 2017, 07:26

Олександр Панченко Олександр Панченко

За рік маємо зростання майже на 40%, а в найближчі місяці може бути ще 20% за рахунок детінізації

В Україні триває зростання зарплат. За даними Держслужби статистики, за рік – з червня 2016 року по червень 2017 року – заробітки найманих працівників збільшилися майже на 40%, досягнувши в середньому 7360 грн без вирахування податків. Збільшилася і реальна зарплата, що враховує зростання цін. Тепер на середній заробіток можна купити на 18,9% більше, ніж рік тому. У той же час експерти називають такі цифри занадто ідеальними і кажуть, що Держстат не враховує ряд низькооплачуваних категорій, наприклад ринкових торговців і невеликий сервіс, де заробітки нижчі.

Реклама

1_69

ЩО ЗАРОБИЛИ. Як видно з інфографіки, середня зарплата по Україні за рік збільшилася на 37,9%, або на 2023 грн. Причому зростання по регіонах відрізняється не набагато, коливаючись в межах 1700-2200 грн. Окремо стоять лише багатий Київ, де заробітки збільшилися найбільше (на 2541 грн) і Луганська область, яка втратила через окупацію значну частину свого промпотенціалу, – там зростання зарплат набагато менше середнього, всього 1296 грн.

Столиця в лідерах і за розмірами зарплат (11 091 грн), далі йдуть Донецька (8144 грн) і Київська (7645 грн) області. Найменше платять у Кіровоградській та Луганській областях – відповідно 5938 і 5943 грн. Третє місце з кінця ділять Тернопільська і Чернігівська області, де працівники в середньому отримують 6008 грн. Відзначимо, що ці два регіони вперше за останні три роки трохи піднялися в рейтингу, поступившись останнім рядком Кіровоградщині. А Луганська область з середини списку скотилася на передостаннє місце.

ЕКСПЕРТИ. Економісти кажуть, що головна причина такого високого зростання заробітків – підвищення з січня 2017 р мінзарплати з 1600 до 3200 грн. "Майже повністю це зростання забезпечене підняттям мінзарплати, перший стрибок стався ще в грудні 2016- го, коли було перше підвищення соцстандартів, – говорить економіст Іван Нікітченко. – По-друге, за цей період інфляція склала до 10%, а курс долара збільшився на 5% (близько 1,3 грн), тобто зарплати відігравали і зростання цін. До кінця року зростання зарплат продовжиться, нехай і меншими темпами. Як мінімум, середня зарплата виявиться вище 8 тис. грн, а може досягти і 9 тис. " .

Реклама

З ним згоден і президент Украналітцентру Олександр Охріменко, який додав, що підвищення мінзарплати в держсекторі потягнуло за собою ставки і в приватному секторі, прискорене жорсткими перевірками податківців. "Звичайно, дворазове підвищення мінзарплати плюс додатково підвищення зарплат лікарям і вчителям дало за півроку великий ефект. Крім того, зараз фіскалів у першу чергу цікавить при перевірках не податок на прибуток, як раніше, а реальна зарплата на підприємствах. Тому багато бізнесменів зменшили, а то і відмовилися від виплат у конвертах, особливо там, де заробітки ненабагато вище мінімальних. До кінця року наш Центр очікує зростання зарплат ще на 20%, або до 8,8 тис. грн ". Також експерти відзначають, що Держстат перестав враховувати зарплати приватних підприємців на єдиному податку, які, як правило, показують мінімальну зарплату, і фірми, в яких менше десяти працівників (дрібний сервіс, перевезення). Це теж арифметично вплинуло на зростання середніх заробітків, додавши до них оціночно 200-250 грн.

В тренді
Долар між довгими вихідними застряг на мінімумі з березня: офіційний курс

ВИГІДНО ЛІТАТИ І ПРОГРАМУВАТИ. Що стосується заробітків по галузях, то вони, за даними Держстатистики, відрізняються більш ніж у 10 разів. Найбільш високооплачувані традиційно авіатори – у них виходить в середньому майже 31 тис. грн на місяць, або на 4000 грн більше, ніж рік тому. Високі зарплати у фармацевтів – 13 119 грн (+2470 грн), айтішників – 11 446 (+2140 грн) і чиновників, включаючи силовиків – 9623 (+3550 грн, це максимальне зростання). Найменше отримують листоноші – 3646 грн (+840 грн) і працівники громадського харчування – 5053 грн (+1470 грн).

За словами hr-експерта кадрового порталу rabota.ua Тетяни Пашкіної, ці цифри близькі до дійсності, крім IT- сфери, де вони насправді мало не на порядок вище, і громадського харчування, в якому не враховуються чайові. "11 тис. грн отримує середній системний адміністратор, а зарплати програмістів стартують від 15 тис. грн. і можуть доходити до 100-150 тис. грн. Але оскільки вони оформлені як фізособи-підприємці, то формально це не зарплата, а оплата за виконані послуги і зарплатною статистикою не враховується, – роз'яснила Пашкіна. – За нашими даними, пропозиції роботодавців зросли в цьому році в середньому на 25%, а зарплатні очікування на 25-50%.

Найвище оцінюють свою працю охоронці і страхові агенти, які хочуть отримувати в 1,5 рази (на 1,5-2 тис. грн) більше, ніж пропонує роботодавець. Бухгалтери просять додати 45% до пропозиції роботодавця, маркетологи – 30%. Це об'єктивно, оскільки, наприклад, у Києві середня зарплата 11 тис. грн, а охоронцям пропонують 3-4 тисячі ".

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти