Де друкувалися перші 200 грн і як банкноти прив'язані до середньої з /п: все про великі купюри в Україні

25 червня 2019 20:01

Чому на тисячі гривень зображений академік Вернадський та інші секрети купюр великого номіналу

В Україні вводять банкноту 1000 гривень. Вже з 25 жовтня 2019 року в Україні буде введена нова банкнота, чутки про друкування якої ходять з 2017 року. Про це під час брифінгу заявив глава Національного банку України (НБУ) Яків Смолій.

Реклама

У центральній частині розміщений портрет українського вченого, мислителя і громадського діяча кінця XIX століття і першої половини XX століття Володимира Вернадського. За словами Смолія, Вернадський був обраний з тієї причини, що зараз у банкнотному ряду гривні немає портретів людей науки. На зворотному боці банкноти 1000 гривень зображено будівлю Національної академії наук України.

Як розповів під час презентації директор департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко, в дизайні банкноти номіналом 1000 гривень домінує блакитний колір. Розмір купюри – 75 на 160 мм. Банкнота має як елементи захисту паперу, так і інноваційні поліграфічні елементи захисту.

"Оптично-змінний елемент SPARK має кінематичний ефект. При зміні кута нахилу банкноти на ділянках зображення проглядаються переходи від золотистого до нефритового", – зазначив Зайвенко.

Крім того, банкнота має флюоресцентний, інфрачервоний та магнітний захист. Детальніше про захист банкноти дізнавайтеся з презентації Національного банку:

Реклама

Після завершення процесу введення в оборот цієї банкноти, а також вилучення з обігу монет 1, 2, 5 і 25 копійок номінальний ряд гривні скоротиться з 17 до 12, додали в НБУ.

У соціальних мережах зараз же заговорили про те, що поява нової купюри сигналізує про зростання інфляції. Але в Національному банку запевнили, що зміна банкнотно-монетного ряду не вплине на інфляцію, і назвали причини появи нової купюри. Яків Смолій нагадав, що востаннє максимальний номінал гривні підвищувався в 2006 році, тобто 13 років тому, коли була введена банкнота 500 гривень.

"Тоді середньомісячна заробітна плата становила близько 1000 гривень і розмінювалася двома банкнотами найвищого номіналу. З того часу багато змінилося. Зросли доходи українців, середня зарплата зросла майже в 10 разів. Зараз для її отримання потрібно вже не менше 20 банкнот. Як наслідок, стало більше грошей у гаманцях – обсяг готівки в обігу зріс більш ніж у п'ять разів, до майже 380 млрд грн ", – заявив Смолій.

Він підрахував, що після появи банкноти 1000 гривень середня зарплата буде розмінюватися дев'ятьма банкнотами.

Реклама

"Це буде набагато зручніше, ніж зараз", – запевнив Смолій.

В тренді
Долар і євро спрямували до зростання – курс валют НБУ
Долар і євро знову дорожчають

При цьому вже більше 55% купюр в обороті – це "п'ятисотки", а близько третини – "двохсотки". Згідно зі світовим досвідом, такий розподіл готівки свідчить про те, що країні пора збільшувати максимальний номінал нацвалюти.

Глава НБУ уточнив, що після завершення процесу введення в оборот цієї банкноти, а також вилучення з обігу монет 1, 2, 5 і 25 копійок номінальний ряд гривні скоротиться з 17 до 12. Ця кількість, за словами Смолія, є найбільш вживаною в провідних країнах в різних куточках світу.

До речі, через 10 років після того, як Нацбанк ввів в обіг нову купюру 500 гривень – з 11 квітня 2016 року, в обіг увійшла оновлена ​​банкнота номіналом 500 грн зразка 2015-го. Спеціально обмінювати старі банкноти на нові не довелося.

У НБУ нагадали, що раніше вже була введена банкнота 100 грн зразка 2014 року. Нові банкноти 100 грн функціонують в обігу разом з купюрами зразка 1996 і 2005 років.

Реклама

"З огляду на те, що термін служби банкнот номіналом 100 грн становить близько 5 років, введення в обіг банкнот номіналом 100 грн зразка 2014 здійснюється поступово: відбувається заміна старих банкнот цього номіналу на нові, а в обороті поступово з'являється більше банкнот номіналом 100 грн зразка 2014 року. Вони є дійсним платіжним засобом на всій території України і є обов'язковими до приймання за їх номінальною вартістю всіма фізичними та юридичними особами без будь-яких обмежень", – відзначили в НБУ.

Що стосується купюри в 200 грн, то її ввели в обіг 22 серпня 2001 року. Перші банкноти виготовлялися британською фірмою "Томас де ла Рю". Головна особливість 200-гривневих банкнот першої серії – на них не вказано рік, коли вони були надруковані. Банкноти зразка 2007 року, введені в обіг 28 травня, друкувалися вже Банкнотно-монетним двором Нацбанку. На цей раз рік і місце друку були вказані на зворотному боці банкноти.

Нагадаємо, що незабаром в Україні також з'являться монети 5 і 10 гривень. Монети номіналом 5 гривень будуть випущені в обіг у 2019 році, проте за словами Смолія, точна дата поки невідома. А ось монета 10 гривень почне "ходити" в 2020 році.

"У 2019 ми випустимо в обіг монети номіналом 5 гривень, у 2020 – 10 гривень", – сказав Смолій.

Як відомо, Національний банк реалізує поступову відмову від купюр дрібного номіналу – від 1 до 10 гривень. НБУ вже ввів в обіг монети номіналом 1 і 2 гривні. А дизайн монет 5 і 10 гривень був представлений ще в 2018 році. За кольором і розміром нові монети будуть помітно відрізнятися від монет інших номіналів.

У майбутньому паперові банкноти номіналом від 1 до 10 грн НБУ випускатимуть тільки для колекціонерів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти