"Газпром" повинен визначитися щодо поставок газу в Україну – комерційний директор "Нафтогазу"

5 березня 2018, 17:52

Україна заробляє по 0,5 млн доларів в день за кожен день, коли "Газпром" не виплачує Україні гроші згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу

Російський "Газпром" повинен прийняти низку рішень, зокрема, щодо поставок газу в Україну в квітні і з імплементації українського енергетичного законодавства до контракту. Тим часом, поки російська компанія не виконує рішення Стокгольмського арбітражу, Україна заробляє на пені за 500 тисяч доларів на добу, зазначив головний комерційний директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.

"Ми вже повідомили їм про те, що в березні вони повинні компенсувати нам відповідні збитки через те, що вони не виконали положення контракту, змінені після минулого рішення арбітражу щодо контракту про постачання газу", – нагадав Вітренко.

Реклама

Крім того, він підкреслив, що російська компанія найближчим часом повинна внести ясність в питання того, чи будуть поставки російського газу в Україну в квітні – як це передбачено рішенням Стокгольмського арбітражу.

"Сьогодні ми також звернемося до них з тим, що ми повинні отримати ясність щодо того, чи будуть вони виконувати свої контрактні зобов'язання в квітні для того, щоб ми визначилися в квітні – чи будемо ми отримувати газ від "Газпрому" або ми будемо отримувати (газ – Ред.) знову з європейського напрямку і вимагати відповідної компенсації в разі, якщо газ з європейського напрямку буде дорожчий, ніж газ "Газпрому" за контрактом ($ 352 за тисячу кубометрів за рішенням арбітражу – Ред.)", – повідомив Вітренко.

Топ-менеджер "Нафтогазу" зазначив, що українська компанія написала "Газпрому" лист, в якому запропонувала обговорити шляхи впровадження рішень Стокгольмського арбітражу.

"Зокрема, на цих переговорах ми обов'язково піднімемо питання щодо добровільного приведення контракту у відповідність з українським енергетичним законодавством. Ми це вже робили, "Газпром" нам вже відмовив, і ми пішли в арбітраж. Арбітраж сказав, що це не його завдання – добиватися впровадження українського енергетичного законодавства за допомогою, наприклад, змін в контракті", – розповів головний комерційний директор "Нафтогазу".

За словами Вітренко, в Стокгольмі вказали, що у України є для цього процесу відповідальний орган, "і далі цей відповідальний орган, до речі, в консультаціях з європейською стороною, повинен вирішувати, що робити далі".

"Зі свого боку ми піднімемо це питання ще раз з "Газпромом". Можливо, "Газпром" передумав, і він в добровільному порядку погодиться привести контракт у відповідність з українським енергетичним законодавством", – висловив надію Вітренко.

При цьому він додав, що за минулі з ухвалення арбітражем рішення дні Україна заробила вже $ 2,5 млн – по $ 0,5 млн в день за кожен день, коли "Газпром" не виплачує Україні гроші згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу.

Реклама

На даний момент весь обсяг газу, який Україна очікувала закуповувати у Росії – 18 млн "кубів" на добу, – заміщений газом з Європи, розповів топ-менеджер української компанії.

"Це були екстрені закупівлі газу в Європі. Крім того, коли ми купуємо (газ – Ред.) в Європі – зазвичай ціна вище... Відповідно, ми купували газ за вищою ціною, ніж за контрактом з "Газпромом" – на 34%. Відповідну суму компенсації ми виставимо Газпрому, про що ми його вже попередили", – нагадав Вітренко.

Нагадаємо, раніше в "Нафтогазі" запевнили – для Європи ризики зникли, незважаючи на "газову війну" Росії і України. У компанії відзначили, що Київ запобіг штучну кризу, який намагалася здійснити РФ.

В свою чергу в Міненерго РФ зробили заяву щодо транзиту газу в Європу через Україну, визнавши, що транзит газу через Україну надійний.


Стокгольмський арбітраж 28 лютого 2018 року зобов'язав "Газпром" компенсувати НАК "Нафтогаз України" 4,63 млрд дол. за недопоставку узгоджених обсягів газу для транзиту. Таким чином, за результатами двох арбітражних суперечок між компаніями на поставку і транзит газу "Газпром" повинен доплатити НАК 2,56 млрд. дол.

У відповідь Росія відмовилася почати поставки газу в Україну з 1 березня. Причому "Газпром" зробив це в морози і попередив про своє рішення за 15 хвилин до запланованого старту поставок. Більш того, російська сторона знизила тиск газу на вході в українську "трубу" до критичних рівнів. Це поставило під загрозу не тільки забезпечення України теплом, але і транзит газу в ЄС, де теж ударили морози.

Реклама

Україна відразу ж попередила ЄС про спроби Росії зірвати транзит і почала шукати способи компенсувати раптову втрату російського імпорту.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти