Газове вугілля допомогло енергонезалежності України

28 жовтня 2019, 23:29

Компанія ДТЕК провела успішний проект переобладнання ТЕС на паливо іншої марки

На півтора мільйона тонн імпортного антрациту менше змогли придбати українські енергетики, з тих пір перевели блоки ТЕС на газове вугілля.

Реклама

Цей проект називають фантастичним, оскільки в процесі його реалізації нічого не довелося будувати з нуля. Були переобладнані теплові енергоблоки радянського зразка.

Задоволення – дороге, коштує більше 800 млн. гривень, однак саме це – внесок в енергонезалежність країни. Уже випробовується блок Криворізької ТЕС, що працює на вугіллі марки "Г". Це вугілля замінило дефіцитний антрацит.

"Сьогодні" з'ясовували, у чому суть інновацій, які рятують країну.

Кореспонденти "Сьогодні" побували в Зеленодольську Дніпропетровської області, біля якого розташована Криворізька ТЕС. Щозміни кранівник станції Віктор Борисевич піднімається над безмежним чорним вугільним морем. Кранівник готує їжу для котлів – газове вугілля.

Реклама

На Криворізькій ТЕС завершують переобладнувати один із енергоблоків. Тепер дефіцитний антрацит, який залишився на непідконтрольній частині Донбасу, не потрібен. На склад завозять вугілля марки "Г", тобто – газове.

Легкий рух – і десять тонн палива виявляються у конвеєрів. Енергоблок поглине вугілля, а віддасть – світло і тепло. Віктор Борисевич працює на ТЕС десять років. Два роки тому думав звільнитися і шукати з сім'єю долі на чужині. Саме тоді закінчився антрацит і станція завмерла.

"На складі не було взагалі нічого. Люди переживали, переживало місто. Хотілося виїхати, сім'ю забирати, їхати в інше велике місто", – згадує кранівник Криворізької ТЕС Віктор Борисевич.

За радянських часів половину українських ТЕС проектували під антрацит. Він був у надлишку, тому і палили, не шкодуючи. Але через війну Україна залишилася без антрациту. Тому газове вугілля, яке видобувають в Україні, – єдина альтернатива. Однак воно легкозаймисте, і обладнання на ньому не працює. Довелося переобладнати.

Очі бояться, а руки роблять. Директор модернізованої ТЕС каже, це унікальний проект. За власними кресленнями перебудували системи підготовки подачі пального і протипожежну систему. Навіть конвеєрні стрічки поставили вогнетривкі. І новітні фільтри – для очищення диму. Енергоблок випробували і готові запускати.

У робочих знову загорілися очі, а в котлах – паливо.

"В успіх ніхто не вірив. Це, до речі, один з тих показників, за якими я бачив, як у людей змінюється ставлення. Вже у вересні, коли почався монтаж, коли люди побачили, що з'являється нове обладнання, зовсім по-іншому почали ставитися", – говорить директор Криворізької ТЕС Сергій Дегтяренко.

Реклама

"Сьогодні" також побували на ТЕС в Дніпрі. Відмовитися від антрациту тут вирішили два роки тому. Уже переобладнали чотири енергоблоки і виробляють кіловати на газовому вугіллі.

На Придніпровській ТЕС саме зараз отримали заявку на підвищення потужності, тому на дев'ятому енергоблоці фахівці станції готуються до запуску черговий турбіни.

Тепловики, на відміну від атомників, можуть швидко збільшити потужність енергосистеми в піки споживання: коли вранці включають чайники, а ввечері – телевізори або вуличні ліхтарі. Кілька годин, і потужність – є. "Вийшли на номінальне навантаження, блок стабілізувався. Три тонни на годину йде вугілля", – розповідає машиніст енергоблоку Придніпровської ТЕС Олександр Горохов.

У ДТЕК кажуть: хоч ТЕС дають лише третину електроенергії, саме вітчизняне газове вугілля допоможе Україні перезимувати зі світлом і теплом. А ще це – майже 1 млрд. грн. інвестицій в нашу енергетику, і тисячі робочих місць.

"Це унікальні проекти. Українські компанії поставляють метал, українські компанії забезпечують розробку проекту, українські компанії виконують роботу з будівництва. За два роки ми зекономили майже 1,5 млн. тонн антрациту. Ми його не купили, а купили газове вугілля, видобуте в Україні , українськими шахтарями ", – говорить генеральний директор ДТЕК Енерго Дмитро Сахарук.

У Кабміні пояснюють: перехід на газове вугілля – справа національної безпеки. А ще – енергетичної незалежності всієї країни.

"Дійсно, перехід з тієї марки, яка є дефіцитною сьогодні, переведення блоків на газове вугілля – це певний елемент забезпечення енергетичної безпеки", – говорить міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель.

Реклама

Серед чорних заметів кранівник Криворізької ТЕС Віктор Борисевич показує кореспондентам "Сьогодні" фото дочок, а ці слова міністра почує в нашому сюжеті. Але вже точно знає: поки його кран працює, залишати ані місто, ні країну йому не доведеться.

"Коли йдуть вагони, коли працює перекидач, вугілля тече, ти його приймаєш, ти його бачиш і розумієш, що в тебе є майбутнє", – говорить кранівник Криворізької ТЕС Віктор Борисевич.

Тим часом в Україну з Колумбії прибули 80 тис. тонн вугілля. Його для українських теплоелектростанцій закупила компанія ДТЕК. Це вугілля поповнить склади українських електростанцій. Це вже п'ята партія вугілля, яку імпортували з Південної Америки. Всього там закупили майже 400 тонн вугілля. Воно і повинно допомогти перезимувати зі світлом і теплом, кажуть енергетики.

Як повідомлялося, в цілому компанія ДТЕК купила майже 400 тис. тонн вугілля з-за кордону, щоб взимку українці були з теплом і світлом:

Раніше експерти попереджали, що Україні не вистачає свого вугілля, щоб перезимувати. Доводиться докуповувати за кордоном – близько 20%. Але і власні 80% – на вагу золота.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти