Газові переговори: що вдалося вирішити під час зустрічі в "нормандському форматі"

11 грудня 2019, 10:01

Олександра Романюк Олександра Романюк

Експерти вважають, що новий договір не врятує Україну від зменшення транзиту і втрати грошей

Одним з важливих питань "нормандської зустрічі" було питання про транзит російського газу через територію України. Хоча це питання і не було включене до порядку денного, однак, як і очікувалося, воно стало предметом обговорення під час двосторонньої зустрічі президента України Володимира Зеленського і президента РФ Володимира Путіна.

Реклама

Як писав сайт "Сьогодні", газове питання має чимале значення для України: втрата 2-3 млрд доларів, які Україна отримує за транзит, буде вельми відчутною для "Нафтогазу" і може позначитися на тарифах і на відрахуваннях до бюджету (НАК – один з найбільших платників податків). До того ж, як вважають деякі експерти, наявність російського газу в українську газотранспортну систему є певним запобіжником від широкомасштабнішої агресії Росії. Відсутність транзиту по території України створює проблеми і для Європи – потужностей обхідних трубопроводів явно не вистачає для задоволення всіх потреб ЄС, особливо в зимовий період. У зв'язку з чим газове питання стає для України одним з аргументів на міжнародних переговорах не тільки з економічних питань.

З 1 січня дія нинішнього транзитного контракту України з Росією припиняється. Відповідно, повинен припинитися і транзит газу. Новий договір узгодити ніяк не виходило – по-перше, з огляду на абсолютно різних інтересів України і Росії, а по-друге, через тривалий анбандлінг "Нафтогазу", якого вимагав Євросоюз. У підсумку на сьогодні в України є всі шанси 2020 року позбутися припливу суттєвої суми валюти до економіки країни, а у Європи – підмерзнути.

"Домовилися продовжувати домовлятися"

Як очікувалося, під час зустрічі в "нормандському форматі" можуть бути досягнуті якісь домовленості, які дозволили бути зрушити вирішення газового питання з мертвої точки. Щоправда, при цьому одні боялися, що ці домовленості будуть не на користь України, а інші – що не буде жодних. Судячи з коментарів учасників, поки не вгадали ні перші, ні другі.

Жодних конкретних домовленостей (а значить, і "здачі" інтересів України) поки не досягнуто. Однак, як заявив за результатами зустрічі Володимир Зеленський, газове питання принаймні вдалося "розблокувати". Як мінімум, зараз вже не йдеться про припинення транзиту, як говорилося влітку.

Реклама

"У рамках нашої "четвірки" ми не обговорювали питання транзиту газу, а на двосторонній зустрічі з президентом Російської Федерації ми говорили про це... І мені здається, що це питання ми теж розблокували. І вже на рівні радників зараз обговорюватимуться можливість, формат, обсяг, ціна та інші деталі про транзит газу. Тому що це важливо для всіх. Для України і для безпеки енергетичної Європи. Тому я думаю, що там у нас дуже непогані кроки" , – сказав Володимир Зеленський на підсумковій пресконференції після зустрічі.

У свою чергу, виконавчий директор НАК "Нафтогаз" Юрій Вітренко сформулював результати переговорів ну дуже дипломатично: "Ми домовилися продовжувати домовлятися" , – сказав він.

"Я думаю, продовжаться двосторонні переговори, з одного боку, і тристоронній формат з Єврокомісією, куди ми повинні повернутися, і тільки після цього буде зрозуміло, буде угода чи не буде угоди" , – прокоментував Юрій Вітренко.

Володимир Зеленський вже після спільної пресконференції уточнив, що тепер не йдеться про підписання контракту на один рік.

"Не говорилося вже про контракт на один рік. Дійсно не говорилося, все зняли це з обговорення. Я наполягав на максимально амбітних умовах, вигідних Україні та Європі. Це про 10 років. Але дуже складно, коли одна сторона наполягає на одному році, а ми наполягаємо на 10. Я думаю, що щось ми знайдемо посередині" , – сказав він.

Спірне питання

Реклама

Говорячи про один з тих моментів, за якими у Росії і України існують найпринциповіші розбіжності – щодо грошей, які наша країна повинна отримати від РФ за рішенням Стокгольмського арбітражу, президент України сказав, що не вважає неможливим отримати належну суму у вигляді газу. Щоправда, питання про те, як саме буде оформлений цей "газообмін", не уточнювалося.

"Ми обговорювали питання з приводу трибуналу, з приводу повернення грошей. Так, мені здається, ми зняли питання з приводу 3 млрд, які ми виграли. Наша позиція проста. Ми готові взяти газом. Це компроміс, на який ми готові йти. Нам потрібно – чому ні?" – сказав він, відповідаючи на запитання журналістів.

Путін теж фактично підтвердив намір продовжити транзит газу територією України. Але на своїх умовах.

"Пам'ятаєте відомий дитячий віршик? "А у нас в квартирі газ. А у вас?" І у вас є. І буде. Але може бути набагато дешевше, якщо ми домовимося про спільну чесну роботу. Може бути дешевше на 25%, ніж сьогодні отримує кінцевий споживач. Передусім промисловий споживач. Тому що ціна газу для побутового споживача, для громадян дотується. І ми не можемо вираховувати ціну від ціни, що дотується. Це звичайна така логіка економічна", – заявив він, зробивши вигляд, що не в курсі, що газ для населення в Україні давно перестав бути дотаційним.

"Я думаю, Путін, найімовірніше, переплутав Україну з Росією. У нас насправді ціна газу для населення ніким не дотується. Навіть якщо взяти режим ПСО, який існує для "Нафтогазу", там при собівартості максимум до 3 тис. грн за тисячу кубічних метрів газ для населення продавався раніше по 8 тис. Тобто "Нафтогаз" отримував 200-300% рентабельності на продажу населенню. Навіть зараз, продаючи газ дешевше, "Нафтогаз" маємо, скажімо так, дворазовий підйом. І зараз ціна газу для населення практично відповідає ціні газу для промисловості на відкритому ринку. А якщо взяти ту ціну, яку уряд встановив з 1 січня 2020 року, 8 тис. грн., то ця ціна буде навіть вищою за ринкову. Тобто населення купуватиме газ українського видобутку навіть дорожче, ніж промисловість купуватиме імпортний газ" , – говорить економічний експерт Олексій Кущ.

На його думку, зараз основний камінь спотикання в переговорах з газового питання – це якраз форма конвертації результатів Стокгольмського арбітражу.

"Кілька мільярдів доларів, які Україна повинна отримати за рішенням Стокгольмського арбітражу, можна отримати або грошима, бо газом. Але питання в тому, що, на мій погляд, Росія ніколи не погодиться на те, щоб це пройшло офіційно як виплата. Вона готова дати 20-25%-ву знижку на газ на якийсь час, яка повинна покрити розмір виграшу України. А Україна при цьому має як би відмовитися від стягнення боргу. В результаті Росія збереже обличчя на міжнародній арені, і інший варіант для неї є неприйнятним. Але наскільки прийнятна ця модель для України, сказати складно. Я думаю, і Зеленський, і та команда, яка його оточує, пішли б на це, але вони прекрасно розуміють токсичність даного варіанту. Таке рішення дасть колосальний карт-бланш у руки опозиції", – пояснює експерт.

Реклама

Стосовно ж Європи, то їй важливо пережити спокійно 2020 рік. Вона фактично диверсифікувала поставки газу, і через рік-півтора при будь-якому результаті газових переговорів України з Росією український газовий маршрут розглядатиметься Європою тільки як допоміжний або резервний, говорить Олексій Кущ. Тобто обсяги транзиту скоротяться в будь-якому випадку. Мінімум вдвічі, тобто з нинішніх 90-95 млрд кубів до 40-50 млрд.

"Плата за транзит в такому випадку буде просто на рівні підтримки працездатності української "труби" без можливості капіталовкладень і отримання прибутку. Тому Європа і гарантує Україні обсяг газу в розмірі 40-50 млрд", – говорить він.

Українські експерти вважають, що розумним виходом для України в цій ситуації було б створення газового хаба і інтеграція української ГТС до європейської з перенесенням вузлів обліку з західного кордону на східний. Це допомогло б розв'язати проблему наповнюваності української ГТС і позбавило б Україну від необхідності вести переговори з Росією безпосередньо – це завдання лягало б на плечі європейських трейдерів. Однак така модель зараз не розглядається. А при існуючих варіантах транзитні надходження рано чи пізно все одно зменшаться, навіть якщо договір з Росією буде підписаний повністю на наших умовах.

Всі подробиці в спецтемі Газові переговори

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти